Sport

Mariusz Marszalik to wicemistrz świata, mistrz Europy oraz mistrz i rekordzista Polski. Wszystko osiągnął w 2 lata

Mariusz Marszalik to wicemistrz świata, mistrz Europy oraz mistrz i rekordzista Polski. Wszystko osiągnął w 2 lata
Fot. Bartek Ziółkowski

Dwudziestosześciolatek z Brzączowic na co dzień trenuje w Myślenicach. W trójboju siłowym jest jednym z najmocniejszych zawodników, a miniony rok był najlepszym w jego karierze

 

Mariusz Marszalik to 26-letni zawodnik trójboju siłowego. Dyscyplina którą trenuje składa się z 3 konkurencji; przysiadu, wyciskania oraz martwego ciągu.

Zasady są proste, w każdej z konkurencji w trzech podejściach należy podnieść - według ustalonych zasad - jak najwięcej kilogramów. Znaczenie ma również waga zawodnika, ponieważ to ona wpływa na kategorie w jakich będzie startował, a te różnią się w zależności od federacji lub typu imprezy.

Mariusz poza pełnym trójbojem startuje również w tzw. „single lift”, gdzie na podobnych zasadach zmaga się tylko z jedną z wymienionych wcześniej konkurencji.

Na co dzień mieszka w Brzączowicach. Swoją przygodę ze sportem rozpoczął kilka lat temu. W 2018 roku pojawił się na pierwszych treningach w Myślenickim klubie The Spot. Już wtedy zajmował się dźwiganiem i notował wyniki 200 kg w przysiadzie, 130 kg w wyciskaniu i 210 kg w martwym ciągu.

Po pewnym czasie zawarł współpracę trenerską z Robertem Kosteckim, który jest jednocześnie właścicielem siłowni, gdzie Mariusz trenuje nie tylko swoje umiejętności, ale też innych zawodników. Po kilku miesiącach, latem 2020 r. współpraca zaowocowała pierwszym startem w Iron Dead League, a następnie występem na Debiutach Trójbojowych w Łodzi, gdzie w kategorii do 80 kg zdeklasował rywali, odnosząc pierwsze zwycięstwo w karierze.

W 2021 r. najważniejszym występem 26-latka miały być Mistrzostwa Polski federacji WPC. Wszystko szło w najlepsze do ostatniego boju. Mając zagwarantowane miejsce na podium nie zaliczył martwego ciągu, paląc wszystkie próby. Na otarcie łez zdobył Mistrzostwo Polski do 90 kg w kolejnej imprezie, tym razem federacji XPC i na tym zakończył starty.

Rok 2022 od samego początku okazał się niezwykly, a Mariusz jest obecnie w ścisłej czołówce kraju. W ostatnich 12 miesiącach zajął 1 miejsce open overall i 1 miejsce open – 90 kg w przysiadzie w Mistrzostwach Europy federacji XPC. Następnie 4 miejsce na Mistrzostwach Europy federacji XPC w TSK, 1 miejsce w Międzynarodowym Pucharze Polski federacji XPC kat. 90 kg, 2 m. open overall oraz zdobycie KARTY PRO w Międzynarodowym Pucharze Polski federacji XPC kat.90 kg, 1m. open overall w Międzynarodowym Pucharze Polski federacji XPC w przysiadzie.

Na jego koncie znajduje się również ustanowienie nowych rekordów Polski (przysiad – 310 kg) i 2 miejsce na Mistrzostwach Świata federacji GPC na Słowacji kat. 90kg (squat 320kg, benchpress 167,5kg, deadlift 252.5kg).

Powiązane tematy

Komentarze (9)

 • 2 gru 2022

  Czy Pani Iga Świętek poza tym, że gra w tenisa i zdobywa tytuły na całym świecie coś innego zrobiła ? Każdy ma jakiś dar i albo go rozwija albo jest leniem leżącym na kanapie!! Chłopak ma predyspozycje do dźwigania ciężarów, lubi to i w tym się spełnia jest dobry ... więc za przeproszeniem Pani Lulo przestań pierdo$% L@##i Ć Mniej jadu na co dzień tak typowego dla Nas Polaczków!! Pozdrawiam

  23 6 Odpowiedz
 • TRUSICA TRUSICA 2 gru 2022

  I Wy jako redakcja dopiero teraz o tym piszecie?Macie mistrza i to nie przypadkowo sumując jego wszystkie sukcesy!Roczny rachunek sumienia podsumowujący Jego wszystkie osiągnięcia?Powód do dumy .Gość robi dobrą robotę i to w tak krótkim czasie, może warto wziąść pod uwagę również tą dyscyplinę sportu i sprawdzić czy jest jedynym zawodnikiem i Mistrzem w powiecie Myślenickim.

  15 4 Odpowiedz
 • 2 gru 2022

  Lulus zrozumialabys to gdybys byla chlopem. Jak sie bedzie chlopow wychowywac na chlopow a baby na baby to wroci
  i rownowaga, i symbiozyja oraz pelna harmonija w tym kraju. Ament

  10 2 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  2 gru 2022

  Brawo Mariusz

  7 6 Odpowiedz
 • 2 gru 2022

  Na pewno nie jest jedynym https://miasto-info.pl/myslenice/29321,w-polsce-jest-bezkonkurencyjny-teraz-dariusz-samek-pojedzie-na-mistrzostwa-swiata.html . Z kolei wszystkich sportowców i mieszkańców powiatu, osiągających sukcesy w swoich dziedzinach zapraszamy do kontaktu na redakcja@miasto-info.pl. Podzielcie się z innymi swoją pasją i osiągnięciami.

  5 5 Odpowiedz

Zobacz więcej

Ruszył sezon tenisowy 2024
Tenis 1

Ruszył sezon tenisowy 2024

Pierwszy turniej w sezonie 2024 w Myślenicach w kategorii open wygrał Robert Tram, a w kategorii 55+ najlepszy okazał się Andrzej Kołodziejczyk   Na kortach...