Drogi

Kierowcy zatrzymują się, żeby robić selfie a nawet rapować. Pierwsze nagrania z monitoringu w tunelu pod Luboniem Małym

Kierowcy zatrzymują się, żeby robić selfie a nawet rapować. Pierwsze nagrania z monitoringu w tunelu pod Luboniem Małym

Tunel pod Luboniem Małym na drodze S7 prowadzącej do Zakopanego otwarto niespełna miesiąc temu. Generalna Dyrekcja publikuje pierwsze nagrania z monitoringu

 

Miesiąc temu, w sobotę 12 listopada otwarto tunel drogowy w ciągu drogi ekspresowej S7 popularnie zwanej Zakopianką. Dwukilometrowy tunel powstał w masywie góry Luboń Mały pomiędzy Naprawą a Skomielną Białą. Wewnątrz obowiązuje ograniczenie prędkości do 100 km/h, a trasa objęta jest odcinkowym pomiarem prędkości.

„Od 12 listopada do 11 grudnia 2022 r. urządzenia zarejestrowały 2926 przypadków przekroczenia dozwolonej prędkości. W kierunku do Krakowa było to 2248 naruszeń, a w kierunku do Zakopanego - 678 naruszeń” - informuje Główny Inspektorat Transportu Drogowego.

Z kolei Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad publikuje pierwsze nagrania z monitoringu. „Niestety, wciąż zdarzają się takie osoby, dla których bezpieczeństwo i obowiązujące przepisy nie mają znaczenia. Ich poczynania rejestrują kamery systemu zarządzania tunelem, przekazujące sygnał na żywo do Centrum Zarządzania Tunelem (CZT), które pracuje 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu. Obraz z kamer zapisywany jest przez system monitoringu. Każde zatrzymanie pojazdu czy też pojawienie się pieszego wzbudza alarm systemu. Kierowcy powinni pamiętać, że przepisy ustawy - Prawo o ruchu drogowym jasno mówią o zakazie zatrzymania pojazdu w tunelu. Filmy oraz zdjęcia dokumentujące naruszenie prawa będziemy przekazywać Policji ” – informuje GDDKiA.

Na filmie widać m.in. rapujących do telefonu młodych mężczyzn, czy kierowców którzy zatrzymują się, żeby zrobić sobie… wspólne selfie w tunelu.

 

Jak jeździć tunelem?

Przejazd tunelem o długości 2,06 km, przy ograniczeniu prędkości do 100 km/h, może potrwać nieco ponad 1 minutę. Biorąc pod uwagę całą trasę, jaką kierowca ma do pokonania, to niewiele. Zawsze jednak powinniśmy zostawić margines na tzw. wydarzenia losowe.

Przejeżdżając przez tunel: *zwracaj uwagę na znaki i sygnalizację świetlną; * nie zawracaj, nie cofaj; * zachowaj odpowiednią odległość od innych uczestników ruchu; * nie zatrzymuj się (możliwy jest tylko postój awaryjny); * słuchaj komunikatów nadawanych w tunelu i stosuj się do wydawanych poleceń; *pamiętaj o dostosowaniu prędkości do obowiązujących nakazów - w tunelu obowiązuje odcinkowy pomiar prędkości. 

 

Dawid Wietrzyk, rzecznik prasowy myślenickiej policji: Poza obszarem zabudowanym w tunelach o długości przekraczającej 500 m kierujący pojazdem jest obowiązany utrzymywać odstęp od poprzedzającego pojazdu nie mniejszy niż 50 m - jeżeli kieruje pojazdem o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t lub autobusem, a 80 m - jeżeli kieruje innym pojazdem lub zespołem pojazdów.

Organ zarządzający ruchem na drogach może zmniejszyć lub zwiększyć za pomocą znaków drogowych dopuszczalny odstęp, w zależności od obowiązującej w tunelu dopuszczalnej prędkości. W tunelu zabrania się: zawracania, cofania, zatrzymania.

Przy czym podczas zatrzymania wynikającego z warunków lub przepisów ruchu drogowego, kierujący jest obowiązany zachować odstęp od poprzedzającego pojazdu nie mniejszy niż 5 m. Kierujący pojazdem jest zobowiązany do korzystania ze świateł podczas jazdy w tunelu - świateł mijania należy uznać za najbardziej odpowiednie w tunelu. 

Powiązane tematy

Komentarze (3)

 • 13 gru 2022

  Się widzi tunel pierwszy raz w życiu, to atrakcja jak lądowanie na Księżycu.
  7-9% naszego społeczeństwa wypoczywa za granicą.
  dla pozostałych 90%, tunel jest odkryciem turystycznym.

  26 3 Odpowiedz
 • Jacek Jaworek 13 gru 2022

  Takie ekscesy powinny być Traktowane jako Przestępstwo. Może to by nauczyło Bydło Prawidłowego Zachowania na Drodze.

  18 2 Odpowiedz
 • 13 gru 2022

  Serio nie ma w tym naszym małym ciapkowie, leżącym nieopodal europejskiej stolicy kultury niższej ciekawszych rzeczy, że redakcja odkopuje njusa, którego dwa tygodnie temu wyobracały już wszystkie możliwe portale wraz z forum miłośników mąki kartoflanej?

  4 9 Odpowiedz

Zobacz więcej