Okolice

Tunel pod Luboniem Małym otwarty. Dzisiaj przejechali nim pierwsi kierowcy. WIDEO

Tunel pod Luboniem Małym otwarty. Dzisiaj przejechali nim pierwsi kierowcy. WIDEO

Po sześciu latach od rozpoczęcia budowy otwarto tunel pod Luboniem Małym na drodze ekspresowej S7, między Naprawa a Skomielną Białą. Dzisiaj przejechali nim pierwsi kierowcy 

 

W sobotę 12 listopada prezes PiS Jarosław Kaczyński i minister infrastruktury Andrzej Adamczyk otworzyli tunel drogowy w ciągu Zakopianki, czyli drogi ekspresowej S7. Dwukilometrowy tunel w masywie góry Luboń Mały pomiędzy Naprawą a Skomielną Białą nosi imię Lecha i Marii Kaczyńskich.

"Otwierana jest dzisiaj bardzo ważna inwestycja. To krok ku budowie drogi ważnej, potrzebnej dla tej części Polski, dla Małopolski, która dotrze także do Zakopanego" – na miejscu mówił prezes PiS Jarosław Kaczyński.

W swoim wystąpieniu dziękował za decyzję o nadaniu tunelowi imienia pary prezydenckiej. "Lech Kaczyński wpisał się w historię Polski złotymi zgłoskami i zasługuje, aby jego imieniem nazywać ulice, by budować mu ulice" - mówił prezes PiS.

Dziękował też gminie Jordanów za nazwanie tunelu imieniem pary prezydenckiej, a gminie Lubień że podjęła się nadania im. gen. Stanisława Maczka pobliskiej estakadzie.

Dzisiaj tunelem przejechali pierwsi kierowcy. Wewnątrz obowiązuje ograniczenie prędkości do 100 km/h, a na dwukilometrowym odcinku odbywa się odcinkowy pomiar prędkości. 

 

 

 

Budowa trwała od 2016 roku

Budowa drogi ekspresowej S7 Lubień - Rabka-Zdrój rozpoczęła się w 2016 r. Oczekiwana przez wszystkich jadących w góry i na południe Europy, droga ekspresowa o długości 15,8 km w dużej mierze przebiega na wiaduktach i estakadach, a na odcinku o długości 2 km pod ziemią.

Tunel pod Luboniem Małym to ostatni element budowanej drogi między Lubniem a Rabką. Mimo, że odcinki od Lubnia do Naprawy oraz od Skomielnej Białej do Rabki są oddane do użytku, to kierowcy często stali w korku tuż przed tunelem, gdzie zjeżdżali na rondo a następnie na odcinek „starej Zakopianki”.

Wydrążony pod górą Luboń Mały dwukomorowy tunel ma długość 2,06 km. Każda z naw posiada dwa pasy ruchu po 3,5 m szerokości oraz 3 m pas awaryjny, a wysokość skrajni wynosi 4,7 m.

Komory połączone są 10 przejściami ewakuacyjnymi o szerokości 1,2 m rozmieszczonymi co 172,5 m oraz jednym przejazdem awaryjnym przeznaczonym dla służb ratunkowych. Szerokości i wysokość użytkowa tego przejazdu wynosi kolejno 3,5 i 3,3 m. Przejścia ewakuacyjne z wentylacją różnicową oddzielone są od tunelu drzwiami o klasie EI120, co oznacza, że zapewniają one 120 minut odporności ogniowej. 

Obiekt jest monitorowany poprzez kamery obrotowe, stałopozycyjne oraz kamery wideodetekcji (dualne). Te ostatnie, rejestrują detekcję dwutorowo (poprzez dwa obiektywy): obrazu widzialnego i obrazu termowizyjnego. Pozwala to na szybsze wykrywanie zdarzeń, nawet kiedy nawa wypełniona jest dymem.

Budowa drogi ekspresowej S7 Lubień - Rabka-Zdrój była współfinansowana przez Unię Europejską w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Łączny koszt inwestycji wynosi 2 547 601 820,15 zł, a dofinansowanie ze środków UE 1 299 635 604,11 zł. 

 

Jak jeździć tunelem?

Przejazd tunelem o długości 2,06 km, przy ograniczeniu prędkości do 100 km/h, może potrwać nieco ponad 1 minutę. Biorąc pod uwagę całą trasę, jaką kierowca ma do pokonania, to niewiele. Zawsze jednak powinniśmy zostawić margines na tzw. wydarzenia losowe.

Przejeżdżając przez tunel: *zwracaj uwagę na znaki i sygnalizację świetlną; * nie zawracaj, nie cofaj; * zachowaj odpowiednią odległość od innych uczestników ruchu; * nie zatrzymuj się (możliwy jest tylko postój awaryjny); * słuchaj komunikatów nadawanych w tunelu i stosuj się do wydawanych poleceń; *pamiętaj o dostosowaniu prędkości do obowiązujących nakazów - w tunelu obowiązuje odcinkowy pomiar prędkości. 

Dawid Wietrzyk, rzecznik prasowy myślenickiej policji: Poza obszarem zabudowanym w tunelach o długości przekraczającej 500 m kierujący pojazdem jest obowiązany utrzymywać odstęp od poprzedzającego pojazdu nie mniejszy niż 50 m - jeżeli kieruje pojazdem o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t lub autobusem, a 80 m - jeżeli kieruje innym pojazdem lub zespołem pojazdów.

Organ zarządzający ruchem na drogach może zmniejszyć lub zwiększyć za pomocą znaków drogowych dopuszczalny odstęp, w zależności od obowiązującej w tunelu dopuszczalnej prędkości. W tunelu zabrania się: zawracania, cofania, zatrzymania.

Przy czym podczas zatrzymania wynikającego z warunków lub przepisów ruchu drogowego, kierujący jest obowiązany zachować odstęp od poprzedzającego pojazdu nie mniejszy niż 5 m. Kierujący pojazdem jest zobowiązany do korzystania ze świateł podczas jazdy w tunelu - świateł mijania należy uznać za najbardziej odpowiednie w tunelu. 

Artykuł ukazał się też w papierowym wydaniu magazynu MiastoInfo:

Powiązane tematy

Komentarze (14)

 • 12 lis 2022

  Nasz wuc na kasztance przejechał???

  22 11 Odpowiedz
 • 12 lis 2022

  Przed tunelem, od strony Zakopanego, jest strasznie krótki pas do włączania się na główną drogę, z drogi nr 28, z tej od Mszany na Wadowice. Tak poza tym to piękna droga, tunel. Konstrukcje robią wrażenie. Jutro będzie test, gdzie przesunie się wąskie gardło i korki. Stawiam na światła koło Orlenu 🙂

  13 1 Odpowiedz
 • 13 lis 2022

  Byłem, ładny bardzo szeroki i ładnie oświetlony. Prezentuje się lepiej niż podobne w Austrii czy Chorwacji.

  Co do nazwy, nie ma wskazania że chodzi o prezydenta Polski. Bo tak, nazywałby się: Prezydenta Kaczyńskiego. A ma nazwę małżeństwa Marii i Lecha Kaczyńskich.
  Trafniej byłoby nazwać „Tunel Rodziny Kaczyńskich.”

  Ja osobiście nazwałbym tunel „Brama Podhala”

  Kaczyński miał swoją siedzibę w Wiśle i z Podhalem nie był związany.

  13 4 Odpowiedz
 • 12 lis 2022

  Gdyby tym prezydentem był Maciarewicz, a nie brat bliźniak i zginął w taki sam sposób i w tym samym miejscu i czasie
  z małżonką, nie sądzę aby Jarek,
  lobbował w co drugiej większej inwestycji aby mała nazwę czy imię pary prezydenckiej Antoniego i żony Maciarewiczów.

  15 9 Odpowiedz
 • 14 lis 2022

  Tak to obywatele zostali wpuszczeniu w tunel Kaczyńskich.

  8 2 Odpowiedz

Zobacz więcej