Edukacja

Myślenice. Dobudowali dodatkowe skrzydło w liceum. Teraz myślą o sali sportowej, ale nie wszystkim się to podoba

Myślenice. Dobudowali dodatkowe skrzydło w liceum. Teraz myślą o sali sportowej, ale nie wszystkim się to podoba
Fot. Piotr Jagniewski

Starosta planuje jeszcze uporządkowanie terenu wokół budynku i przebudowę sali gimnastycznej, ale nie wszystkim się to podoba.

Radny PiS zwraca uwagę, że 5 lat temu mówiono o rozbudowie ZSTE przy ul. Żeromskiego i projekt nie doczekał się realizacji. „Będę to przypominał; Zespół Szkół Techniczno-Ekonomicznych trzeba rozbudować panie starosto!” – mówi Jan Bylica (PiS).

 

Dobiega końca zapowiadana w marcu 2022 r. dobudowa skrzydła wschodniego w budynku I LO im. Tadeusza Kościuszki w Myślenicach. Temat ten został poruszony przez starostę zarówno podczas formatu Q&A, kiedy to odpowiadał na pytania mieszkańców oraz podczas styczniowej sesji rady powiatu.

W nowym skrzydle budynku w ramach 8 sal lekcyjnych znajdą się m.in. pracownie chemii, informatyczne, terminalowo – językowe, pracownia EDB oraz klatka schodowa wraz z windą. Ponadto jak zapowiadali przedstawiciele starostwa; w nowym skrzydle mają powstać toalety dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Obecnie Józef Tomal (FZM) zwraca uwagę, że po budowie „zostanie trochę bałaganu”, a do uporządkowania będzie m.in. dawne, asfaltowe boisko przylegające do budynku, które w ostatnich latach pełniło funkcję parkingu.

Zapowiedział radnym, że trwają prace nad projektem sali gimnastycznej o wymiarach 15x30 metrów. „Nie jest to łatwe, ale to wyzwanie. Należ w tym roku spróbować stworzyć dokumentacje techniczną, aby w następnym roku taką salę zbudować” – zwraca uwagę starosta.

Józef Tomal (FZM), starosta powiatu myślenickiego: Zostanie trochę bałaganu po tej budowie. W sąsiedztwie budynku był kiedyś podniszczony parking. Kto chodził do liceum pamięta, że było tam boisko asfaltowe.

Mamy jedno liceum z najstarszym rodowodem w powiecie myślenickim. Powinno mieć salę gimnastyczną z prawdziwego zdarzenia. W najbliższych tygodniach będziemy pracować nad tym, aby zmieścić tam salę gimnastyczną przynajmniej 15x30 metrów.

Nie jest to łatwe, ale to jest wyzwanie. Należy w tym roku spróbować stworzyć dokumentację techniczną, aby w następnym roku taką salę zbudować. Dzisiaj występuje tam salka gimnastyczna. Nie może być tak że minimum 800-900 uczniów, a dzisiaj jest to ponad 1100, będzie w takich warunkach mieć tylko jedno boisko.

Jak się okazuje nie będzie to takie proste, bowiem jak zwraca uwagę wicestarosta do budowy sali potrzebna jest punktowa zmiana miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

„Na razie analizujemy ile musiałby wynosić współczynnik miejsc parkingowych, żebyśmy byli w stanie zacząć projektować taki obiekt. Będziemy uzależnieni od radnych gminy Myślenice. W ich rękach będzie spoczywał fakt, czy uda nam się przygotować dokumentację” – mówił Rafał Kudas (FZM).

Rafał Kudas (FZM) wicestarosta powiatu myślenickiego: Z pierwszych analiz, które wykonaliśmy wynika, że żeby możliwa była rozmowa na temat hali, to potrzebna jest punktowa zmiana miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

Na razie analizujemy ile musiałby wynosić współczynnik miejsc parkingowych, żebyśmy byli w stanie zacząć projektować taki obiekt. Tak naprawdę będziemy uzależnieni od radnych gminy Myślenice. W rękach radnych gminnych i urzędników gminy Myślenice będzie spoczywał fakt, czy uda nam się przygotować dokumentację.

Z obecnymi zapisami miejscowego planu nie będziemy w stanie spełnić współczynnika liczby miejsc parkingowych. Gdybyśmy chcieli je zaplanować jako podziemne, to wielokrotnie podwyższy koszt inwestycji, a przecież dbamy o pieniądze publiczne, aby były wydawane w sposób najbardziej efektywny i z jak najlepszymi wynikami dla ogółu społeczeństwa.

Dlatego w najbliższym czasie będziemy prosili władze gminy o spotkanie w tym zakresie, aby przedyskutować możliwość zmian. Wiele pokoleń czekało na tę salę gimnastyczną, ale mam nadzieję, że jeszcze w tej kadencji uda się wykonać dokumentację i wtedy wszyscy będziemy bliżej tego upragnionego celu.

 

„Zespół Szkół Techniczno-Ekonomicznych trzeba rozbudować panie starosto!”

Plany rozbudowy liceum nie wszystkim przypadły do gustu. Radny Jan Bylica (PiS) zwrócił uwagę, że w 2018 r. starostwo przedstawiło projekt rozbudowy Zespołu Szkół Techniczno-Ekonomicznych przy ul. Żeromskiego w Myślenicach.

Pięć lat temu zapowiadano wykonanie szklanego budynku o powierzchni 2500 m.kw., który miał pomieścić 15 sal lekcyjnych. Na parterze planowano m.in. laboratoria i pracownie, a dwa piętra zająć miały sale dydaktyczne, wykładowe oraz toalety.

Nowy budynek miał zostać zespolony z obecnym oraz z warsztatami szkolnymi. W 2018 r. powiat zabezpieczył na jego budowę 1,5 mln zł, natomiast pozostałe 6,5 mln zł szkoła miała pozyskać z rezerwy budżetu państwa.

Jan Bylica (PiS), radny: Skoro wydaje się pieniądze, niemałe pieniądze - na rozbudowę jednej ze szkół w powiecie, a następnie zaczyna się robić jedną, drugą i trzecią inwestycje pozostawiając ten projekt, to coś jest nie w porządku.

Pan starosta i wicestarosta są bardzo częstymi gośćmi w ZSTE, które miało projekt i miało być rozbudowane, a odnoszę wrażenie, że zostało to rzucone.

Pewien rzymski senator kończył swoje wypowiedzi z taką formułą "Kartaginę trzeba zniszczyć!". Ja chciałem obiecać panu staroście i wicestaroście, że kiedy będą gośćmi w ZSTE, to ja będę przypominał: Zespół Szkół Techniczno-Ekonomicznych trzeba rozbudować panie starosto!

W odpowiedzi starosta zapewniał, że „nie przestajemy myśleć o rozbudowie ZSTE”.

- Wtedy ta rozbudowa miała kosztować 11 mln zł., ale to były czasy, kiedy nie było takich podwyżek. Przy dzisiejszym spowolnieniu budowlanym w budowlance, ta kwota to co najmniej 20 mln zł. Takich środków nie mamy. Jeśli się pojawi program, w który się możemy wpasować… czekamy z utęsknieniem na program - nową perspektywę unijną 2021-27. Tu liczymy na pomoc. Dla mnie największa szkoła z największą liczbą uczniów wymaga modernizacji, ale ona dzisiaj przekracza nasze możliwości. Mówiąc o sali gimnastycznej w liceum nie mówiłem, że to będzie już teraz, ale że trzeba o tym myśleć. Kiedy stopnieje śnieg, to w miejscu po placu budowy jest katastrofalnie i coś z tym muszę zrobić głównie dla bezpieczeństwa, bo estetyka jest na drugim miejscu – odpowiadał Józef Tomal (FZM).

Józef Tomal (FZM) na stanowisku starosty powiatu myślenickiego w kadencji 2018-24 radzi sobie:

 • wybitnie
 • pierwszorzędnie
 • poprawnie
 • przeciętnie
 • nieudolnie
 • fatalnie
 • Zobacz wyniki
 • wybitnie wybitnie 11%
 • pierwszorzędnie pierwszorzędnie 10%
 • poprawnie poprawnie 20%
 • przeciętnie przeciętnie 18%
 • nieudolnie nieudolnie 12%
 • fatalnie fatalnie 29%
 • Głosów: 2343

W lipcu 2022 r. starosta wraz z wicestarostą zaprezentowali koncepcję rozbudowy Zespołu Szkół im. Andrzeja Średniawskiego na Górnym Przedmieściu w Myślenicach.

Powiązane tematy

Komentarze (16)

 • Tomek Dąbrowa 13 lut 2023

  Pis huczy bo jakaś inwestycja została wykonana i pojawia się potrzeba kolejnej i pewnie znów będzie wykonana.
  Niestety nie wystarczy obiecać tak jak to robią niektórzy politycy, później zdjęcia, drukowane kartoniki, a na koniec możemy przeczytać "musieliśmy wycofać się z tej inwestycji".
  Brawa dla starosty za skuteczność w działaniu.

  68 9 Odpowiedz
 • 13 lut 2023

  Brawo Panie Bylica!!!!! wszyscy wstajemy BRAWO !!!
  dobrze, że pan zabrał głos......
  Jak to tak inwestycję wykonać ???
  bez koncepcji ???
  bez szumnych zapowiedzi i wręczania kartoników z kwotami pieniężnymi ????
  bez zapowiedzi w ITV Myślenice ?????
  bez piniondzów dla kolegów z pisu????/
  No skandal po prostu !!!!!!!! (aż mi cisnienie skoczyło i taaaaki gul urosnoł)

  60 8 Odpowiedz
 • Ewcia 13 lut 2023

  Jak chodzi o samo liceum tu akurat z tymi punktowymi zmianami nie masz racji , budynek stal juz przed wojna rozbudowa komponuje sie z reszta budynku , ale ta cala myslenicka patodewelopeka to koszmar , ze jeszcze jest na to przyzwolenie urzędników to dramat.

  45 2 Odpowiedz
 • burzumsquat666@wp.pl 13 lut 2023

  Jak tym pisiorom nie wstyd jeszcze zabierać publicznie głos.

  45 11 Odpowiedz
 • 13 lut 2023

  Starostwo zakończyło kolejną inwestycję. Pech. Jak to się mogło stać?! Czyżby Pan Jan inwestycjom bez koncepcji i przetargom bez unieważnienia mówił stanowcze NIE ?!
  Ja się cieszę, że moja dawna szkoła się rozbudowuje, zwłaszcza z myślą o niepełnosprawnych (z resztą inne też po kolei). Ale mieszać trzeba, taka funkcja. Niech jednak posłucha swojego ministra, który zapowiada duuuże zwolnienia nauczycieli, bo podobno idzie niż uczniowski. Wtedy w szkole radnego będzie więcej luzu. I sprawa załatwiona. Tanio.

  43 9 Odpowiedz

Zobacz więcej

Wybory do PE. Znamy nazwiska europarlamentarzystów
Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024 7

Wybory do PE. Znamy nazwiska europarlamentarzystów

Spośród kandydatów, którzy walczyli o głosy w okręgu wyborczym nr 10, do którego należy powiat myślenicki, mandat europosła otrzymało 7 z nich. PiS ma 3 europ...