Myślenice. Mieszkańcy okazali solidarność z Ukrainą. „Nie jesteście sami”
W pierwszą rocznicę wybuchu wojny w Ukrainie, mieszkańcy Myślenic spotkali się z przebywającymi w naszym mieście uchodźcami, aby okazać swoją solidarność z narodem ukraińskim
W piątek 24 stycznia minął rok od ataku Rosji na Ukrainę. W pierwszą rocznicę wybuchu wojny, w wielu miastach w kraju odbywały się marsze, debaty i wiece podkreślające solidarność Polski z Ukrainą. Podczas nich uczczono pamięć ofiar wojny i oddawano hołd biorących udział w walkach.
Z kolei w samo południe, w sobotę 25 lutego na myślenickim Rynku powiewały flagi Polski, Ukrainy i Unii Europejskiej. Wśród nich znalazła się też jedna Stanów Zjednoczonych.
Uczestnicy zgromadzenia trzymali też kartki z nazwami miast, które ucierpiały w czasie walk. Wśród nich można było znaleźć Chersoń, Bachmut, Nikopol, Marganetz, Dniepro, Zaporoże i Buczę. Spotkanie otworzył Łukasz Płatek.
Łukasz Płatek: Mija rok odkąd wojska rosyjskie bezprawnie wtargnęły na terytorium Ukrainy, niszcząc wszystko na swojej drodze.
Mija rok odkąd priorytety bezpieczeństwa w Europie uległy zmianie, odkąd zagrożenie wojną stało się faktem także dla krajów ościennych, w tym Polski.
Mija rok odkąd miliony uchodźców odnalazły tymczasowe schronienie w granicach państw europejskich, rok ogromnej, wspólnej pracy, pomocy i solidarności.
Mija rok odkąd bohaterskie wojska ukraińskie stawiają twardy opór najeźdźcom, pomimo nierównowagi sił, ale w imię obrony życia i wolności nas wszystkich, mieszkańców Europy.
Nie minie rok, a wojna może zostać przez nich wygrana, a wróg odparty i pokonany. Wystarczy jeszcze trochę wysiłku, wytrwałości oraz wsparcia.
Myślenice solidarne z Ukrainą! Polska solidarna z Ukrainą! Chwała Ukrainie! Niech żyje Polska! Niech żyje!
Zebraliśmy się na myślenickim rynku w ramach obywatelskiego wydarzenia, aby powiedzieć "nie jesteście sami!". Nie jesteśmy obojętni wobec wyrządzonych wam krzywd. Bardzo dziękuję za zaangażowanie mieszkańcom, obywatelom, wolontariuszom, urzędnikom, pracownikom socjalnym.
Witał przedstawicieli Ośrodka Interwencji Kryzysowej i Poradnictwa w Myślenicach działających przy Starostwie Powiatowym, którzy we współpracy z Fundacją Zustricz stworzyli w Myślenicach punkt informacyjny dla obywateli Ukrainy. Można znaleźć w nim pomoc prawną, informacyjną i psychologiczną.
Następnie Maja Golczyk odczytała wiersz autorstwa Leszka Głusia pt. "Lepszy świat" . Na Rynku wybrzmiał hymn Polski oraz Ukrainy. Przedstawiciele Ukrainy dziękowali myśleniczanom i mieszkańcom całego powiatu "za udzieloną pomoc, za wsparcie płynące z całego kraju i świata".
Na zakończenie minutą ciszy i zniczami składanymi przy Pomniku Niepodległości, uczczono pamięć za walczących i poległych w obronie Ukrainy.
Podobają Ci się nasze artykuły?
Dzięki Twojemu wsparciu możemy poruszać tematy, które są istotne dla Ciebie i Twoich sąsiadów. Zabierz nas na wirtualną kawę – nawet najmniejszy gest ma znaczenie.