Myślenice

Zmarł Stanisław Nowacki. Był burmistrzem miasta i gminy Myślenice w latach 1992-1998

Zmarł Stanisław Nowacki. Był burmistrzem miasta i gminy Myślenice w latach 1992-1998
Stanisław Nowacki 12 IX 1956 - 3 III 2023 Fot. Ryszard Sobkowicz/Gazeta Myślenicka

W poniedziałek 6 marca zmarł Stanisław Nowacki, działacz opozycji antykomunistycznej, polityk i samorządowiec. W latach 1992-1998 pełnił funkcję burmistrza miasta i gminy Myślenice

 

Jak czytamy w Encyklopedii Solidarności, był w niej od 1980 roku. Nie tylko tworzył jej struktury na "ziemi myślenickiej", ale też odpowiadał za kolportaż niezależnych wydawnictw w ramach tzw. sieci ABC, m.in. "Gońca Małopolskiego" i "Tygodnika Solidarność"

Brał udział w strajku w Przedsiębiorstwie Produkcji i Montażu Urządzeń Odlewniczych Pemod w Myślenicach i organizował pomoc dla rodzin osób internowanych, w tym wypoczynek dla nich na terenie Myślenic oraz Bysiny.

"Podejmując decyzję o kandydowaniu na stanowisko burmistrza zdawałem sobie sprawę, że stoi przede mną poważne wyzwanie, któremu nie sprostali z różnych przyczyn moi poprzednicy. Był to czas, w którym oczekiwano, że po wielu latach bezsilności i braku wpływu na podejmowane przez władzę decyzje, nareszcie nastąpi czas, w którym prawda będzie miała decydujące znaczenie. Twierdzę więc, że przekonanie mieszkańców, co do istoty zmiany było najważniejszym zadaniem na tamten czas.

Zadaniem, które realizowane musiało być „z marszu”, nie było czasu na przygotowania, debaty, a wyzwania były bardzo prozaiczne, wynikające z codziennego życia. Minęło wiele lat, dzisiaj nikt nie uwierzy, że rekreacyjna dzielnica Zarabie – perełka turystyczna Myślenic nie miała kanalizacji, że poważnym problemem miasta i gminy był brak podstawowej infrastruktury: wodociągów, kanalizacji, sieci gazowej, funkcjonowało dzikie wysypisko, straszyły rozpoczęte z wielkim rozmachem budowy remiz OSP, które trzeba było dokończyć.

Wszystko to, trzeba było realizować, pod ogromną presją społeczną wynikającą z jednej strony z bardzo dużych oczekiwań zwolenników zmian, z drugiej strony z niechęcią ludzi nie umiejących odnaleźć się w nowych czasach" - w 2010 r. mówił w wywiadzie dla Gazety Myślenickiej.

W ostatnich latach pracował w Urzędzie Miasta i Gminy Niepołomice, gdzie zajmował sprawami ekologii i odnawialnych źródeł energii. Było to zbieżne z jego wykształceniem, był absolwentem Wydziału Biologii i Nauk o Ziemi WSP w Krakowie. Miał 67 lat.

 

 

Komentarze (3)

Zobacz więcej