Polityka

Myślenice. Spakował medal od prezydenta i wysłał go do Warszawy. Jerzy Fedirko: „To moja reakcja i powinność obywatelska”

Myślenice. Spakował medal od prezydenta i wysłał go do Warszawy. Jerzy Fedirko: „To moja reakcja i powinność obywatelska”

„Odesłałem Prezydentowi RP przyznany Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości - nie akceptuję Jego działań niekonstytucyjnych” – w mediach społecznościowych napisał Jerzy Fedirko.

Wpis opatrzył zdjęciami na których widnieje odznaczenie, list do Andrzeja Dudy i paczka nadana na adres kancelarii prezydenta

 

W 2021 roku z wnioskiem o przyznanie Jerzemu Fedirce Medalu Stulecia Odzyskania Niepodległości, wystąpiło Stowarzyszenie Przyjaciół Harcerstwa Krakowskiej Chorągwi ZHP im. Tadeusza Kościuszki. Wniosek przyjął, zaakceptował i podpisał prezydent RP Andrzej Duda.

„Medal Stulecia Odzyskania Niepodległości to nie tylko moja zasługa - także rzeszy zuchów, harcerek, harcerzy i instruktorów Hufca ZHP Myślenice. Cenimy sobie - to nasza służba dla Rzeczpospolitej Polskiej. Nasz skromny wkład. Taki mój los - dwa odznaczenia - i podpisy "takich" dwóch prezydentów. W 1993 r. Brązowy Krzyż Zasługi podpisał prezydent Wojciech Jaruzelski - odebrałem za kadencji prezydenta Lecha Wałęsy, a w 2021 r. Medal Stulecia Odzyskania Niepodległości podpisał prezydent Andrzej Duda. Odebrałem Medal - bo uważam, że tak powinienem zrobić. Ciekawa koincydencja”po uroczystości wręczenia medali w 2021 r. komentował myśleniczanin.

Dwa lata później postanowił zwrócić odznaczenie. „Upubliczniam: odesłałem Prezydentowi RP przyznany Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości - nie akceptuję Jego działań niekonstytucyjnych. (…) Medal zwróciłem jako Jerzy Fedirko obywatel - nie jako "harcmistrz" ani jako "prezes Myślenickiego Stowarzyszenia COOLTURA" – w mediach społecznościowych napisał Jerzy Fedirko.

 

Wpis opatrzył zdjęciami, na których widnieje odznaczenie, paczka nadana na adres kancelarii prezydenta i list, jaki napisał do Andrzeja Dudy. „Nie mogę przyjąć od Pana Prezydenta tego odznaczenia. Nie akceptuje wielokrotnego łamania przez Pana Prezydenta Konstytucji RP, na którą skład Pan ślubowanie wierności Jej przestrzegania” – argumentuje w nim myśleniczanin.

Szanowny Panie Prezydencie!

Na wniosek Krakowskiej Komendy Chorągwi ZHP im. Tadeusza Kościuszki postanowieniem z dnia 23 kwietnia 2021 r. został mi przyznany "Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości" przez Pana Prezydenta RP.

Niniejszym zwracam otrzymany Medal. Nie mogę przyjąć od Pana Prezydenta tego odznaczenia. Nie akceptuje wielokrotnego łamania przez Pana Prezydenta Konstytucji RP, na którą skład Pan ślubowanie wierności Jej przestrzegania.

Dobro Polski jest dla mnie największą powinnością obywatelską. Tak wychowywałem wiele pokoleń harcerek, harcerzy i instruktorów. Związku Harcerstwa Polskiego oraz uczennice i uczniów szkół myślenickich.

Szacunek dla urzędu prezydenta RP wymaga elementarnego przestrzegania przez Pana Prezydenta zapisów obowiązującej Konstytucji RP w państwie demokratycznym.

Jerzy Fedirko

Jerzy Fedirko od 1979 roku był komendantem Hufca. Następnie służył w Krakowskiej Chorągwi ZHP, gdzie był szefem kształcenia instruktorów, członkiem rady i komendy. Zasiadał też radzie naczelnej ZHP w Warszawie, był komendantem 94 centralnych kursów instruktorskich w Oleśnicy, Załęczu Wielkim, Perkozie i Warszawie. W 1991 r. powierzono mu komendanturę pierwszej po odzyskaniu niepodległości reprezentacji ZHP na Światowy Zlot Skautów w Klosterneuburgu pod Wiedniem, w Austrii.

Powiązane tematy

Sto lat myślenickiego harcerstwa: Rozmowa z Piotrem Gofroniem
Kultura 0

Sto lat myślenickiego harcerstwa: Rozmowa z Piotrem Gofroniem

Bardzo mi żal ludzi, którzy nie mieli okazji zapoznać się z tym, czym jest harcerstwo, które wnosi w nasze życie tyle ważnych wartości. Trzy rzeczy jakie dało mi harcerstwo? Samodzielność, umiejętność pracy w grupie i pomysłowość - mówi Piotr Gofroń, były instruktor Hufca ZHP Myślenice

Wernisaż wystawy: 100 lat myślenickiego harcerstwa
Kultura 0

Wernisaż wystawy: 100 lat myślenickiego harcerstwa

Wystawa powstawała przez kilka miesięcy. Harcerze zbierali archiwalne materiały, przeglądnęli setki starych fotografii i spotykali się z ludźmi związanymi z myślenickim harcerstwem. Do końca stycznia można oglądać efekt ich pracy

Komentarze (6)

 • 21 cze 2023

  Dla Du*y i tak nic nie znaczy czy ktoś przyjął medal czy nie. To jest marionetka rządów pisowskich. Mam tylko nadzieję, że ludzie przejrzą na oczy i nie będą głosować na nich. Idźcie ludzie do urn i stwórzmy jakąkolwiek opozycję dla tych łajdaków. Im nie zależy, żeby w Polsce żyło się w miarę dobrze. Patrzą tylko na swoje porfele. Pewne jest, że wygrają, tylko niech będzie OPOZYCJA. Popatrz za okno jeden z drugim. Gdzie są dzieci sąsiadów, którym jeszcze kilka lat temu naprawiałeś rower. Gdzie ojcowie dzieci, których mamy codzień zaprowadzają do szkoły. Gdzie ludzie z którymi grałeś w piłkę w latach 90'. Większość znalazła szczęście poza granicami tego bagna. Chcieliby wrócić, ale tu nie ma warunków do życia!!! Zobaczcie sobie ceny produktów na stronach niemieckich. Kaufland.de czy lidl.de. Tam jest taniej niż w Polsce, a zarobki 5x większe.

  16 11 Odpowiedz
 • 25 cze 2023

  Medal był wnioskowany, przyznany i odebrany, a teraz takie j... robić? To trzeba było wnioskodawcom powiedzieć, że od tego Prezydenta nic nie odbieram bo jestem zakodowany, proszę nie wnioskować, a nie taka dziecinada z odsyłaniem i wstyd na całą Europę. To uwłaczające nie dla prezydenta, ale dla Rzeczypospolitej, bo w jej imieniu został nadany.

  11 5 Odpowiedz
  • 25 cze 2023

   Ale ty rozumiesz chyba, że zarzuty, którymi uargumentowane jest odesłanie medalu, dotyczą działań prezydenta podjętych w ostnich miesiącach, a medal przyznano 2 lata temu.... Czy nie?

   4 7 Odpowiedz
   • 29 cze 2023

    Do każdego prezydenta niestety można mieć naprawdę grube zarzuty, jako do osób, ale niestety medale przyznają w imieniu narodu i takie zagrania nie uwłaczają tego typu ludziom, tylko najjaśniejszej RP.

    9 3 Odpowiedz
    • 5 lip 2023

     Ja nie oceniam decyzji ani w ogóle nie wypowiadam się na jej temat, tylko zauważam, że z wymienionych przez siebie powodów odesłania medalu ten pan nie mógł odmówić jego przyjęcia 2 lata temu bo one wówczas nie istniały.

     3 3 Odpowiedz
 • Raphaell 17 lip 2023

  Czyli medalu brązowego Pan nie odrzucił niegdyś..od ówczesnego Jaruzelskiego? ha ha ha nie mam więcej pytań::)

  5 Odpowiedz

Zobacz więcej