Kultura

Jerzy Fedirko odebrał Medal Stulecia Odzyskania Niepodległości

Jerzy Fedirko odebrał Medal Stulecia Odzyskania Niepodległości
Fot. Fot. Andrzej Krzyworzeka

„Medal to nie tylko moja zasługa - także rzeszy zuchów, harcerek, harcerzy i instruktorów Hufca ZHP Myślenice. Cenimy sobie - to nasza służba dla Rzeczpospolitej Polskiej. To nasz skromny wkład” – przyznanie medalu komentuje myśleniczanin

 

Z wnioskiem o przyznanie Jerzemu Fedirce Medalu Stulecia Odzyskania Niepodległości wystąpiło Stowarzyszenie Przyjaciół Harcerstwa Krakowskiej Chorągwi ZHP im. Tadeusza Kościuszki. Wniosek przyjął, zaakceptował i przyznał urząd prezydenta RP - 23 kwietnia 2021 i podpisał prezydent RP Andrzej Duda.

- Medal Stulecia Odzyskania Niepodległości to nie tylko moja zasługa - także rzeszy zuchów, harcerek, harcerzy i instruktorów Hufca ZHP Myślenice. Cenimy sobie - to nasza służba dla Rzeczpospolitej Polskiej. Nasz skromny wkład. Taki mój los - dwa odznaczenia - i podpisy "takich" dwóch prezydentów. W 1993 r. Brązowy Krzyż Zasługi podpisał prezydent Wojciech Jaruzelski - odebrałem za kadencji prezydenta Lecha Wałęsy, a w 2021 r. Medal Stulecia Odzyskania Niepodległości podpisał prezydent Andrzej Duda. Odebrałem Medal - bo uważam, że tak powinienem zrobić. Ciekawa koicydencja - komentuje myśleniczanin.

Jerzy Fedirko od 1979 roku był komendantem Hufca. Następnie służył w Krakowskiej Chorągwi ZHP, gdzie był szefem kształcenia instruktorów, członkiem rady i komendy. Zasiadał też radzie naczelnej ZHP w Warszawie, był komendantem 94 centralnych kursów instruktorskich w Oleśnicy, Załęczu Wielkim, Perkozie i Warszawie. W 1991 r. powierzono mu komendanturę pierwszej po odzyskaniu niepodległości reprezentacji ZHP na Światowy Zlot Skautów w Klosterneuburgu pod Wiedniem, w Austrii.

Dzięki Twojemu wsparciu możemy poruszać tematy, które są istotne dla Ciebie i Twoich sąsiadów. Zabierz nas na wirtualną kawę – nawet najmniejszy gest ma znaczenie. 

 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Powiązane tematy

Sto lat myślenickiego harcerstwa: Rozmowa z Piotrem Gofroniem
Kultura 0

Sto lat myślenickiego harcerstwa: Rozmowa z Piotrem Gofroniem

Bardzo mi żal ludzi, którzy nie mieli okazji zapoznać się z tym, czym jest harcerstwo, które wnosi w nasze życie tyle ważnych wartości. Trzy rzeczy jakie dało mi harcerstwo? Samodzielność, umiejętność pracy w grupie i pomysłowość - mówi Piotr Gofroń, były instruktor Hufca ZHP Myślenice

Komentarze (2)

  • 22 cze 2021

    Obrazek trochę dziwny. Brunatna koszula i czarny krawat. Kiedyś chodzili tacy po rynku A tu proszę obrońca z lewej strony politycznej taki ubiór oj oj ojoj :)

    8 5 Odpowiedz
  • 22 cze 2021

    Gratulacje! Aktywnych społecznie ludzi w tym kraju bardzo potrzeba i to jest dobry przykład

    7 4 Odpowiedz

Zobacz więcej