Okolice

W Libertowie na Zakopiance powstaną trzy kładki i tunel za 150 mln zł

W Libertowie na Zakopiance powstaną trzy kładki i tunel za 150 mln zł
Fot. Krzysztof Nalewajko/GDDKiA

Trzy kładki dla pieszych i tunel mają poprawić bezpieczeństwo i zwiększyć przepustowość Zakopianki w Libertowie.

Inwestycja będzie kosztować 150 mln zł i najwcześniej ma być gotowa pod koniec 2026 roku. Ale jak zapowiada GDDKiA to nie koniec inwestycji na tej drodze

 

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad wybrała wykonawcę przebudowy Zakopianki w Libertowie. Przedsiębiorstwo Inżynieryjne IBM-Podbeskidzie podejmie się zadania za 150 mln zł. W ramach tej inwestycji powstanie m.in. przejazd pod Zakopianką i trzy kładki dla pieszych. Główne cele inwestycji to poprawa bezpieczeństwa i zwiększenie przepustowości DK7. 

„W ramach inwestycji zlikwidujemy skrzyżowanie zakopianki z ul. Góra Libertowska i ul. Świetlistą. Z DK7 będzie można w tym miejscu skręcać tylko w prawo. W zamian za to pod Zakopianką wybudujemy tunel o długości 52 m, który pozwoli na przejazd między wschodnią a zachodnią częścią Libertowa. Zostanie on zlokalizowany niespełna kilometr na południe od likwidowanego skrzyżowania. W tunelu będzie też ciąg pieszo-rowerowy. W okolicy likwidowanego skrzyżowania zbudujemy kładkę, która zastąpi przejście dla pieszych.

Zostaną również zlikwidowane skręty w prawo z Zakopianki, w ul. Wesołą w Libertowie (jadąc od strony Krakowa) i w ul. Parkową w Gaju (jadąc od strony Myślenic). Nie będzie już możliwości wyjazdu z tych ulic na DK7, a odcięte drogi gminne zostaną połączone z drogami łącznikowymi, równoległymi do Zakopianki. Zamiast obecnego przejścia dla pieszych wybudujemy kładkę” – czytamy w komunikacie GDDKiA.

 

Poprawią drogi lokalne

Poprawiona i uzupełniona ma zostać też sieć dróg lokalnych ciągnących się wzdłuż Zakopianki. Taki zabieg ma pozwolić kierowcom na korzystanie z tunelu i wjazd na DK7 w kierunku Krakowa i Myślenic.

„Poszerzymy drogę łącznikową po wschodniej stronie trasy w Libertowie i przebudujemy wjazdy na posesje. Wybudujemy również dwa ronda. Pierwsze powstanie na skrzyżowaniu ul. Świetlistej, drogi łącznikowej równoległej do zakopianki i drogi umożliwiającej włączenie się do ruchu na DK7 w miejscu likwidowanego skrzyżowania. Drugie na skrzyżowaniu ul. Jana Pawła II i drogi łącznikowej prowadzącej do tunelu pod Zakopianką. Poza dwiema wspomnianymi kładkami wybudujemy jeszcze trzecią, w okolicy obecnego przejścia w Libertowie przy skrzyżowaniu zakopianki z ul. Rumianą i ul. Przylesie” – zapowiada GDDKiA.

Na realizację inwestycji wykonawca będzie miał 39 miesięcy od podpisania umowy (z wyłączeniem okresów zimowych od 16 grudnia do 15 marca w czasie robót budowlanych), co pozwala wstępnie szacować, że oddanie inwestycji – o ile nie dojdzie do komplikacji – może nastąpić najwcześniej pod koniec 2026 roku.

 

Węzeł Kraków Południe i droga do Myślenic

„Przebudowa DK7 w Libertowie i likwidacja świateł na skrzyżowaniu zakopianki z ul. Góra Libertowska i ul. Świetlistą zwiększy przepustowość tego odcinka. Budowa trzech nowych kładek i podziemnego przejścia zdecydowanie zwiększy bezpieczeństwo pieszych. Tereny przylegające do zakopianki zyskają drogi łącznikowe i tunel drogowy, pozwalające na włączanie się do ruchu na DK7” – zapowiada Generalna.

Drogowcy planują też przebudowę węzła Kraków Południe. Obecnie trwają prace projektowe nad przygotowaniem koncepcji jego przebudowy i rozbudowy, który sąsiaduje z układem drogowym w Libertowie. Według Generalnej „przebudowa Zakopianki w sąsiedztwie węzła Kraków Południe i w Libertowie, to część naszych działań, które przyczynią się do poprawy bezpieczeństwa i zwiększenia przepustowości DK7 między Krakowem a Myślenicami”.

Ruch na tej trasie stale rośnie. W 2015 r. wahał się od 30 do prawie 41 tys. pojazdów na dobę, w zależności od odcinka przeprowadzonych pomiarów. W latach 2020-2021 te wartości wzrosły już od niespełna 40 tys. do ponad 57 tys. pojazdów. To więcej niż porusza się autostradą A4 między Niepołomicami a Brzeskiem, gdzie ruch sięga 55 tys. pojazdów na dobę.

Prognozy ruchu jednoznacznie wskazują, że w przyszłości liczba samochodów jeżdżących trasą Kraków - Myślenice będzie się zwiększać. Przygotowywane i realizowane przez nas inwestycje poprawią przepustowość zakopianki w jej newralgicznych miejscach, zwiększą bezpieczeństwo pieszych i kierowców. Planujemy realizację łącznie siedmiu dużych inwestycji na tym odcinku, które są na różnym etapie prac. 

Obecnie na Zakopiance trwa budowa węzła w Gaju, który zastąpi skrzyżowanie DK7. Wykonawca buduje podpory pod wiadukt, poszerza zakopiankę w okolicy skrzyżowania, kończy przebudowę ul. Zadziele i buduje jezdnię dodatkową po zachodniej stronie DK7. Na wiadukcie, który zostanie zbudowany nad DK7, będzie również chodnik dla pieszych. 

Ogłoszony też został przetarg na budowę węzła w Myślenicach, który ma pozwolić na bezkolizyjne połączenie ul. Sobieskiego z Zakopianką.

Generalna odnosi się też do planowanej budowy tunelu w Krzyszkowicach. „Ze względu na wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, który uchylił orzeczenie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w sprawie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla tej inwestycji, wydłuży się czas oczekiwania na pozwolenie na budowę” – zwracają uwagę drogowcy.

W lutym GDDKiA złożyła wniosek o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla węzła w Jaworniku. „Po jej uzyskaniu będziemy mogli rozpocząć prace związane z przygotowaniem szczegółowego projektu budowlanego węzła” – informuje.

Generalna zapewnia też, że trwają prace nad przygotowaniem koncepcji przebudowy DK7 w Głogoczowie. Wykonawca odpowiedzialny za stworzenie Studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego z elementami koncepcji programowej sprawdza możliwości zmian na tym odcinku. Przeprowadzono spotkania z mieszkańcami i skonsultowano proponowane rozwiązania. Szczegółowe informacje dotyczące tej inwestycji dostępne są na stronie.

Powiązane tematy

Komentarze (9)

 • 19 lip 2023

  W Libertowie 3 kładki i tunel, w Krzyszkowicach nawet świateł się nie da zrobić.... Nie rozumiem.

  25 1 Odpowiedz
 • 19 lip 2023

  No to teraz szybciej dojedzie się z Krakowa na hel niż z Krakowa do myslenic.

  25 1 Odpowiedz
 • 19 lip 2023

  Jaki Pan taki kram

  20 1 Odpowiedz
 • 19 lip 2023

  Zdaje się, że Libertowie mamy do czynienia ze skutkami tego, że jakiś włodarz (lub jacyś włodarze) skupiają się na tym do czego ludzie ich wybrali (wybrali), a nie na pogoni za wysokimi apanażami i chwytaniu wielu srok za ogon. Myślę, że pamięć mnie nie myli, jak to kilka lat temu wybraniec mieszkańców solennie zapewniał, że wszystkie swoje siły poświęci dla nich i dla gminy. Jacy byliśmy naiwni wierząc w te deklaracje partyjnego aparatczyka ...

  16 Odpowiedz
 • mirek@ 20 lip 2023

  Czemu tu się da a w krzyszkowicach tylko obietnice? W Myślenicach tez miał być wezel i co? Straszą przetargami i wciskają ta zleżała kiełbasę wyborcza co 5 lat temu…

  13 1 Odpowiedz

Zobacz więcej

Pcim. Pożar zakładu lakierniczego
Pcim 0

Pcim. Pożar zakładu lakierniczego

Na miejscu pracowały 22 zastępy straży, łącznie ponad 100 strażaków. Ogień strawił powierzchnię ok. 870 m kw. Pożar udało się opanować, nikt nie odniósł obraż...