Wybory Parlamentarne 2023

Prezydent wskazał termin. Wybory do Sejmu i Senatu odbędą się 15 października 2023 r.

Prezydent wskazał termin. Wybory do Sejmu i Senatu odbędą się 15 października 2023 r.

„Kierując się treścią otrzymanej pozytywnej opinii Państwowej Komisji Wyborczej, co do proponowanego terminu wyborów do Sejmu i Senatu, podjąłem decyzję o zarządzeniu tych wyborów na dzień 15 października 2023 roku” – poinformował prezydent Andrzej Duda (PiS).

 

Dziś prezydent Andrzej Duda (PiS) podpisał postanowienie w sprawie zarządzenia wyborów do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej.

W postanowieniu jako dzień wyborów prezydent wskazał 15 października 2023 r.

Postanowienie prezydenta o zarządzeniu wyborów musi zostać opublikowane w Dzienniku Ustaw najpóźniej piątego dnia od dnia zarządzenia wyborów. Dopiero po publikacji formalnie ruszy kampania wyborcza.

Wraz z postanowieniem prezydenta w Dzienniku Ustaw publikowany zostanie też kalendarz wyborczy, określający dni, w których upływają terminy wykonania czynności wyborczych przewidzianych w kodeksie, takich jak: zawiadomienie Państwowej Komisji Wyborczej o utworzeniu komitetu wyborczego, zgłaszanie list kandydatów na posłów oraz kandydatów na senatorów, czy zgłaszanie kandydatów na członków obwodowych komisji wyborczych.

Pierwszą czynnością wyborczą jest zawiadomienie Państwowej Komisji Wyborczej o utworzeniu komitetu wyborczego. Termin na złożenie takiego zawiadomienia minie 28 sierpnia.

Od momentu zarejestrowania komitetu wyborczego będzie on mógł rozpocząć zbieranie podpisów pod listami kandydatów. Termin na zgłaszanie list kandydatów na posłów oraz kandydatów na senatorów upłynie 6 września o godz. 16.

W wyborach parlamentarnych na czteroletnią kadencję wybierzemy 460 posłów i 100 senatorów. 

O mandat poselski może ubiegać się polski obywatel, który najpóźniej w dniu wyborów kończy 21 lat, a o mandat do Senatu - 30 lat. Kandydatów na posłów i senatorów mogą zgłaszać partie polityczne oraz wyborcy. Nie można kandydować równocześnie do Sejmu i Senatu. W wyborach parlamentarnych głosować mogą pełnoletni obywatele Polski.

Czy 15 października 2023 r. weźmiesz udział w Wyborach Parlamentarnych?

 • TAK TAK 85%
 • NIE NIE 10%
 • NIE WIEM NIE WIEM 5%
 • Głosów: 733

Powiązane tematy

Komentarze (31)

 • 9 sie 2023

  Oby ci złodzieje przegrały te wybory 8x*

  35 4 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  8 sie 2023

  wybory sie nie odbędą szykują stan wyjątkowy z białorusią wspomnicie moje słowa

  33 8 Odpowiedz
 • 8 sie 2023

  Czy prezydent wskazał? raczej ogłosił.
  W tej demokracji wódz jest tylko jeden.

  30 6 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  9 sie 2023

  Igrzyska czas Zacząć 💥

  24 4 Odpowiedz
 • 9 sie 2023

  Igrzyska zaczynają się od każdych wyborów. Może 10 % posłów ma coś w głowie oprócz sieczki . Reszta jest maszynką do głosowania. Z katolickiej litości nie podam nazwisk.

  19 8 Odpowiedz

Zobacz więcej