Nieruchomości

Czy dom szeregowy to dobry wybór?

Czy dom szeregowy to dobry wybór?

Większość inwestorów planujących przeprowadzkę do domu jednorodzinnego, pod uwagę bierze niemal wyłącznie wolnostojące domy. Jednak znakomitym rozwiązaniem może się okazać również mieszkanie w tzw. szeregowcu.

Czym dokładnie charakteryzuje się dom w zabudowie bliźniaczej, jakie ma zalety i z jakimi kompromisami trzeba się liczyć, mieszkając w nim? Między innymi na te pytania odpowiadamy w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury!

Dom szeregowy – co to?

W pierwszej kolejności warto odpowiedzieć na podstawowe pytanie: czym właściwie jest dom szeregowy? Generalnie można powiedzieć, że szeregowiec to budynek mieszkalny, który jedną lub dwiema ścianami bocznymi połączony jest z innymi domami w tej samej zabudowie. Definiując budynki szeregowe, często wspomina się też o tym, że pozostałe ściany tworzą elewację przednią, która jest wejściową, oraz tylną. Taki dom dzieli działkę na dwie części – z tyłu zazwyczaj znajduje się ogródek.

O zabudowie szeregowej mówimy wówczas, gdy mamy do czynienia z cięgiem od trzech do kilkunastu obiektów mieszkalnych.

W ramach uzupełnienia dodajmy, że choć domy szeregowe stoją obok siebie, są budynkami niezależnymi, oddzielonymi od siebie przerwą dylatacyjną i mającymi niezależnie instalacje.

Zalety domów szeregowych

To tyle z podstawowych informacji. Teraz powiedzmy o tym, dlaczego warto zamieszkać w szeregowcu – np. kosztem wybudowania domu jednorodzinnego wolnostojącego? Zalet takiego rozwiązania, jak się okazuje, jest przynajmniej kilka:

  • Oszczędność finansowa – to największa zaleta domu szeregowego. Po prostu kupno szeregowca jest znacznie korzystniejsze finansowo, niż wybudowanie wolnostojącego domu. Sam komfort życia jest natomiast często bardzo podobny;

  • Lepsze warunki życiowe niż w mieszkaniu – szeregowce najczęściej zapewniają większą powierzchnię użytkową niż mieszkania i gwarantują więcej udogodnień: nie tylko balkon, ale też ogród;

  • Dobra lokalizacja – osiedla szeregowe z założenia są stawiane w dzielnicach, które są doskonale skomunikowane z centrum miasta, a jednocześnie znajdują się na jego obrzeżach, zapewniając tym samym spokój i ciszę;

  • Niższe koszty eksploatacyjne – ze względu na to, domy szeregowe ścianami bocznymi przylegają do budynków sąsiednich, możliwe jest ograniczenie kosztów ogrzewania – ściany dłużej zachowują ciepło.

Oczywiście, decydując się na mieszkanie w szeregowcu, trzeba liczyć się z koniecznością pójścia na pewne kompromisy. Przede wszystkim chodzi tu o ograniczoną prywatność – bezpośrednie sąsiedztwo innych rodzin może być dla niektórych osób kłopotliwe.

Zobacz projekty domów szeregowych w pracowni Domowe Klimaty

Współcześnie tak wiele biur architektonicznych przygotowuje projekty domów szeregowych, że deweloperzy nie mają najmniejszych problemów z postawieniem atrakcyjnego i funkcjonalnego osiedla. Dobrym przykładem mogą tu być projekty domów szeregowych z pracowni Domowe Klimaty, które można znaleźć na stronie internetowej domoweklimaty.pl.

 

Zobacz więcej