Wybory Parlamentarne 2023

Myślenice. Tour de Konstytucja na Skwerze Przyjaźni. Rozmawiali o Konstytucji, wartościach i nadchodzących wyborach

Myślenice. Tour de Konstytucja na Skwerze Przyjaźni. Rozmawiali o Konstytucji, wartościach i nadchodzących wyborach
Fot. Piotr Jagniewski

Na Skwerze Przyjaźni w Myślenicach odbyło się spotkanie edukacyjno informacyjne w ramach akcji Tour de Konstytucja.

Zebrani rozmawiali na m.in. na temat nadchodzących wyborów, roli obserwatorów, prawa i uczestnictwa w wyborach

 

Trwa trzecia edycja Tour de Konstytucja, akcji edukacyjno-informacyjnej prowadzonej w całej Polsce przez Fundację Kongres Obywatelskich Ruchów Demokratycznych. Jak tłumaczą organizatorzy, ma ona na celu przybliżanie istoty praworządności i zasad demokracji w świetle nadchodzących wyborów parlamentarnych oraz zaangażowania obywateli do szerokiego w nich udziału.

Kolejne przystanki w ramach najnowszej edycji touru, od początku czerwca odbywają się w całym kraju. Obecnie organizowane są w Małopolsce, a w piątek 11 sierpnia jedno z nich miało miejsce na Skwerze Przyjaźni przy ul. Słowackiego w Myślenicach.

"Chcemy, aby każdy z nas, bez względu na poglądy polityczne, mógł otrzymać szczegółowe i wyczerpujące odpowiedzi na pytania dotyczące mechanizmu wyborczego" – podczas wprowadzenia mówił Łukasz Płatek z myślenickiego KOD.

W spotkaniu wzięli udział nie tylko mieszkańcy, ale również profesor Stanisław Biernat (wiceprezes Trybunału Konstytucyjnego), Paweł Gieras (Krakowska Izba Adwokacka / Adwokatura Polska), Anna Głowacka (SSO w Krakowie), Danuta Przywara (Przewodnicząca Rady Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka), Waldemar Starzak (prokurator / Lex Super Omnia), Beata Tokaj (była szefowa Krajowego Biura Wyborczego), Igor Tuleja (SSO w Warszawie Sędzia Sądu Najwyższego), Jacek Gudowski (Sędzia Sądu Najwyższego), Beata Gudowska (Sędzia Sądu Najwyższego), Iwona Koper (mecenas), Paweł Gieras (mecenas) oraz Karolina Kollary, Paulina Kędzierska z koła naukowego Młodzi o Polityce z Uniwersytetu Warszawskiego.

W trakcie panelu dyskusyjnego rozmawiano na temat roli obserwatorów wyborczych, o procesie wyborczym, planowanym przy wyborach referendum oraz o przestępstwach i wykroczeniach wyborczych. Do tych zaliczyć można m.in. wyniesienie z lokalu karty do głosowania, agitacja w instytucjach państwowych czy samorządowych oraz w lokalach wyborczych. Zachęcano też do wstąpienia w szeregi Obywatelskiej Kontroli Wyborów.  

Goście zachęcali też do udziału w wyborach kończąc zdanie: „idę na wybory, bo…”; „…bo chcę, żeby moje dzieci żyły w państwie demokratycznym”, „… bo chcę zmienić swój kraj”, „…bo to jest moje życie, dom - to edukacja moich dzieci i dzieci moich dzieci”, „… bo jestem odpowiedzialny za kraj i za to jak będzie wyglądać w najbliższych 4 latach” i wreszcie, „… bo to zadanie każdego z nas, a nie jakaś rozproszona odpowiedzialność zbiorowa” – można było usłyszeć wśród odpowiedzi.

W dalszej części wyjaśniano również w jaki sposób działa metoda liczenia głosów oparta na tzw. systemie D'Hondta. Ochotnicy wybrani z tłumu reprezentowali fikcyjne partie, a po oddaniu na nie głosów, Danuta Przywara tłumaczyła, w jaki sposób te przeliczane są na mandaty w Sejmie.

Wybory parlamentarne odbędą się 15 października. Podczas nich na czteroletnią kadencję wybierzemy 460 posłów i 100 senatorów. 

Czy 15 października 2023 r. weźmiesz udział w Wyborach Parlamentarnych?

 • TAK TAK 85%
 • NIE NIE 10%
 • NIE WIEM NIE WIEM 5%
 • Głosów: 733

Powiązane tematy

Komentarze (20)

 • 12 sie 2023

  Nie deptać trawy!

  45 14 Odpowiedz
 • 12 sie 2023

  Zainteresowanie przerosło możliwości organizacyjne🤣🤣

  45 13 Odpowiedz
 • 13 sie 2023

  Jakby kasta zajęła się sprawiedliwym orzekaniem, a nie politycznymi wycieczkami, to nie byłoby tych wszystkich problemów, co ma Polska.

  42 13 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  13 sie 2023

  "Sędzia Tuleya to prawdziwy pupil żydokomuny. Niemal zawsze, gdy orzeka w kontrowersyjnych sprawach politycznych, jego tok rozumowania idzie w parze z opiniami Dominiki Wielowieyskiej, Jacka Żakowskiego, czy innych propagandzistów spod znaku „Gazety Wyborczej”. Tuzy dziennikarstwa z Czerskiej są zresztą na „ty” z sędzią, który stwierdził dziś, że prokuratura ma ponownie zająć się sprawą przeniesienia obrad Sejmu z Sali Plenarnej do Kolumnowej, w trakcie parlamentarnego puczu w grudniu 2016 roku"także żaden autorytet,dziwne że nikt go jeszcze nie "uciszył"

  33 15 Odpowiedz
 • 13 sie 2023

  A tym samym przerosło najśmielsze oczekiwania🤣🤣

  22 2 Odpowiedz

Zobacz więcej