Wybory Parlamentarne 2023

Na wyborców czekać będą trzy karty do głosowania. Wszystkie należy wrzucić do jednej urny

Na wyborców czekać będą trzy karty do głosowania. Wszystkie należy wrzucić do jednej urny
Fot. Przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Sylwester Marciniak; Fot. PAP/Piotr Nowak

„Będzie jedna urna; to ułatwienie zarówno dla wyborców, jak i Obwodowych Komisji Wyborczych. Nie ma obowiązku pobrania wszystkich trzech kart do głosowania” – informuje sędzia Sylwester Marciniak, przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej

 

Podczas wyborów, które odbędą się 15 października na biorących w nich udział w komisjach wyborczych, będą czekały trzy karty głosowania: do Sejmu, Senatu i referendalna.

Podczas głosowania wszystkie karty będziemy wrzucać do tej samej urny. "Będzie jedna urna, trudno wymagać od wyborcy, by wybierał, która urna jest referendalna, a która jest do Sejmu i Senatu" – podczas konferencji prasowej mówił sędzia Marciniak.

Pytany o to, czy jeśli nie chce brać się udziału w referendum, to trzeba zgłosić to Obwodowej Komisji Wyborczej odpowiedział: "Nie ma obowiązku pobrania wszystkich trzech kart do głosowania. To już wyłączna wola wyborcy". Marciniak zaznaczył, że podarcie karty do głosowania grozi odpowiedzialnością karną.

Wyjaśnił również, że decyzja wyborcy o nie braniu udziału w referendum zostanie odnotowana. „Musi zostać odnotowana, ponieważ jest to kwestia ilości wydanych kart" – wyjaśniał przewodniczący Marciniak. Sędzia Marciniak wskazał, że polskie prawo mówi, że aby referendum było ważne, musi wziąć w nim udział określona liczba wyborców.

Referendum ma być przeprowadzone 15 października razem z wyborami parlamentarnymi. Z wnioskiem o zarządzenie ogólnokrajowego referendum zwrócił się do Sejmu rząd. Rada Ministrów proponuje, żeby Polacy odpowiedzieli na cztery pytania referendalne.

1. "Czy popierasz wyprzedaż majątku państwowego podmiotom zagranicznym, prowadzącą do utraty kontroli Polek i Polaków nad strategicznymi sektorami gospodarki?"

2. "Czy popierasz podniesienie wieku emerytalnego, w tym przywrócenie podwyższonego do 67 lat wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn?"

3. "Czy popierasz likwidację bariery na granicy Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Białorusi?"

4. "Czy popierasz przyjęcie tysięcy nielegalnych imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki, zgodnie z przymusowym mechanizmem relokacji narzucanym przez biurokrację europejską?"

Czy 15 października 2023 r. weźmiesz udział w Wyborach Parlamentarnych?

  • TAK TAK 85%
  • NIE NIE 10%
  • NIE WIEM NIE WIEM 5%
  • Głosów: 733

Powiązane tematy

Komentarze (4)

Zobacz więcej