Dobczyce

Dobczyce. Uczcili 81. rocznicę deportacji żydowskich mieszkańców

Dobczyce. Uczcili 81. rocznicę deportacji żydowskich mieszkańców
Fot. UMiG Dobcztce

Zebrali się przy ruinach dobczyckiej mykwy, aby uczcić 81. rocznicę deportacji żydowskich mieszkańców miasta

 

„Wierzymy, że pamiętając o przeszłości budujemy lepszą pokojową przyszłość, wolną od nienawiści i uprzedzeń” – te słowa do obecnych przy ruinach dobczyckiej mykwy skierowała założycielka Komitetu Pamięci „Mykwa” Elżbieta Polończyk-Moskal.

To właśnie w tym symbolicznym miejscu 24 sierpnia spotkała się m.in. społeczność gminy Dobczyce oraz rodziny ofiar Holocaustu, aby upamiętnić 81. rocznicę deportacji żydowskiej ludności przez Niemców.

Była sobota, 22 sierpnia 1942 r., kiedy z dobczyckiego rynku furmanki wywiozły żydowskie rodziny, w sumie ponad 700 osób, w drogę bez powrotu. Większość trafiła do obozu zagłady w Bełżcu na wschodzie Polski, inni zamordowani zostali jeszcze w Wieliczce czy rozstrzelani w Puszczy Niepołomickiej. To właśnie ich wspomnieniu poświęcony był Apel Pamięci uroczyście odczytany przez ppłk. rez. Krzysztofa Miękinę.

Zgodnie ze zwyczajem żydowskim, pamięć o pomordowanych uczczono także symbolicznym gestem – pod ruinami mykwy złożono kamienie z nazwiskami żydowskich mieszkańców Dobczyc. Złożyli je m.in. potomkowie ofiar Holocaustu, którzy na tę uroczystość przybyli z odległych krańców świata. Ten symboliczny gest wykonali także przedstawiciele lokalnej społeczności i przybyli na tę uroczystość goście.

Burmistrz Tomasz Suś dziękował organizatorom wydarzenia i działalność mającą na celu zachowanie od zapomnienia historycznych wydarzeń. Podkreślił także, że szacunek do drugiego człowieka, do życia, to najważniejsze wartości, którymi powinniśmy się kierować.

Podczas uroczystości wspomniano też mieszkańców gminy Dobczyce, którzy pomagali rodzinom żydowskim m.in. organizując im kryjówki, tym samym niejednokrotnie ratując życie. Osoby te uhonorowane zostały odznaczeniem „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata” przyznawanym przez Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów Holokaustu Jad Waszem w Jerozolimie.

Komentarze

Zobacz więcej

Myślenice. Festiwal Jazz Nad Rabą 2024
Kultura 0

Myślenice. Festiwal Jazz Nad Rabą 2024

Szósta edycja Myślenickiego Festiwalu Jazzu Tradycyjnego „Jazz nad Rabą” to pochodów w stylu nowoorleańskim oraz koncerty   Festiwal Jazzu rozpoczął się poc...