Myślenice

Na Zarabiu stanęło miasteczko rycerskie. Wieczorem odbyła się bitwa w ramach „krucjaty przeciwko poganom”

Na Zarabiu stanęło miasteczko rycerskie. Wieczorem odbyła się bitwa w ramach „krucjaty przeciwko poganom”
Fot. Piotr Jagniewski

Na myślenickim Zarabiu w ramach drugiej edycji „Turnieju Myślimira” stanęło średniowieczne miasteczko rycerskie. Jego mieszkańcy zostaną tu na cały weekend. Pierwszy dzień ich pobytu zakończył się bitwą w ramach „krucjaty przeciwko poganom”

 

Szczęk mieczy, muzyka bardów, prace rękodzielnicze i zapach jadła. Turniej Myślimira odbywa się w dniach 2 i 3 września na plaży trawiastej na myślenickim Zarabiu. Druga edycja turnieju według założeń organizatora, którym jest Muzeum Niepodległości, ma pokazać bogactwo całego średniowiecza.

To dlatego na Zarabiu stanęły dwa obozy; wczesnośredniowieczny i późnośredniowieczny, a wojowie i rycerze zmagają się w takich konkurencjach jak: walka mieczem i tarczą, walka mieczem długim, rzut oszczepem, strzelanie z łuku, walki grupowe, bitwa turniejowa.

„Hordy wikingów, Słowian i pogan wszelkich najechały podkrakowskie Myślenice, paląc i łupiąc gospodarstwa dobrych chrześcijan i nastając na cześć pobożnych białogłów. Aby dać opór najeźdźcom, rycerze z Małej Polski, ze Śląska i z innych ziem gromadzą swoje zastępy i szykują się do wielkiej bitwy” – można było usłyszeć podczas wydarzenia. Pierwszy dzień zwieńczyła rycerska bitwa.

Na zmęczonych wojaczką rekonstruktorów i odwiedzających Zarabie widzów czekają też takie konkurencje zręcznościowe, jak "Bieg opoja dookoła karczmy", czy "Elekcja na króla kaczek". Turniejowi towarzyszy średniowieczny jarmark i pokazy historyczne.

Powiązane tematy

Komentarze (10)

 • Marta 3 wrz 2023

  To w końcu można robić te imprezy na zarabiu czy nie można ?

  46 6 Odpowiedz
 • 3 wrz 2023

  Średniowiecze zagościło w Myślenicach na dobre. Od pięciu lat "pod zegarem" teraz również na Zarabiu.

  42 15 Odpowiedz
 • 3 wrz 2023
  organizator napisał/a:

  Hordy wikingów, Słowian i pogan wszelkich najechały podkrakowskie Myślenice, paląc i łupiąc gospodarstwa dobrych chrześcijan i nastając na cześć pobożnych białogłów. Aby dać opór najeźdźcom, rycerze z Małej Polski, ze Śląska i z innych ziem gromadzą swoje zastępy i szykują się do wielkiej bitwy”

  Przekłamywanie historii zawsze zaczyna sie od niewinnej "zabawy". Odwraca sie uwagę od faktów I pokazuje ją w krzywym zwierciadle do momentum kiedy społeczeństwo gotowe jest uwierzyć że podawany przekaz jest prawdziwy. W tym przypadku Wikingów stawia się w jednym szeregu ze Słowianami (nomen- omen "poganami") I nazywa "najeźdzami". W przyszłym roku pewnie się dowiemy że na "Zamczysku" rzadził Hegemon z ferajną a miejscowi Kajko I Kokosz z pod zegara wycieli ich "w pień" I od tej pory Myślimir (z pod zegara), rządził pobożnymi chrześcijanami długo I szczęśliwie.
  Pozostaje pogratulować inicjatywy naszemu lokalnemu skrzyżowaniu Woloszańskiego z Gucwińskim.

  36 11 Odpowiedz
 • mysleniczaninzdziada 5 wrz 2023

  Mija kadencja a ja naszego wiceburmistrza kojarze z tego ze wbijał jakies tabliczki na zarabiu, przebieral sie za rycerza i mowil cos o latarniach... Jeszcze zrobil zawody w jak najszybszym wybieganiu na skocznie. Do takiej funkcji mozna miec wieksze oczekiwania, jak sadzicie?

  14 Odpowiedz
 • 3 wrz 2023

  Teoretycznie mogloby to byc prawda. Malopolska zostala ochrzczono ok 100 lat wczesni jak oficjalny "Chrzest Polski" Czyli ze chordy poganskich Polan, z niedochrzczonymi skandynawskimi Wikingami oraz Rusami I Litwinami przybyli nad Rabe zeby se co. ...poogladac sarny, ,niedzwiedzie i tury w prawie bezludnej puszczy I polapac lososi w Rabie ???

  15 6 Odpowiedz

Zobacz więcej