Dobiegła końca 11. edycja Spotkań z Folklorem. Burmistrz zapowiada kolejną na 2026 rok
- 21 lipca 2025

Podczas finałowego koncertu na scenie w myślenickim Rynku stanęło 390 artystów z 11 krajów, którzy wzięli udział w 11. edycji Międzynarodowych Małopolskich Spotkań z Folklorem.
„Folklor nie zna granic, tak jak nie zna granic miłość, przyjaźń i wzajemny szacunek, Bardzo serdecznie wszystkim dziękuję i zapraszam już dzisiaj na 12. spotkania z folklorem za rok” - ze sceny mówił burmistrz Jarosław Szlachetka.
Szczególnie dziękował nowemu dyrektorowi Festiwalu; „Od miesięcy miał specjalną misję i myślę, że dobrze ją wykonał” – mówił o pracy Roberta Bylicy.
Jak wypadł festiwal pod wodzą nowego dyrektora i przy udziale nowego zespołu organizacyjnego? Czekamy na Wasze opinie
Dobiegła końca 11. Edycja Międzynarodowych Małopolskich Spotkań z Folklorem. Była wyjątkowa, bowiem po raz pierwszy od powstania tej imprezy, zmienił się jej komitet organizacyjny oraz dyrektor Festiwalu.
Stało się tak po tym, jak w lutym 2025 komitet organizacyjny Międzynarodowych Małopolskich Spotkań z Folklorem zrezygnował z pracy nad wydarzeniem, któremu przewodniczył Piotr Szewczyk – dotychczasowy dyrektor MOKiS, pomysłodawca i twórca tego wydarzenia. Burmistrz zapewniał, że Festiwal się odbędzie i zostanie „przeprowadzony na nie mniejszym poziomie artystycznym i organizacyjnym niż dotychczasowe edycje”.
Nowym dyrektorem został jego zastępca Robert Bylica. Pod jego wodzą festiwal został skrócony z 11 do 7 dni, koncerty głównych gwiazd zamiast w sobotę i niedzielę – zorganizowano w piątek i sobotę, a paradę przeniesiono na niedzielę. Do nowości należy zaliczyć m.in. wieczorne potańcówki w ramach cyklu warsztatów tanecznych „Dobry wieczór, Myślenice”.
Muzycznymi gwiazdami tegorocznej edycji Festiwalu był zespół LemON i Viki Gabor. Wydarzeniu towarzyszyły też warsztaty dla dzieci i dorosłych, kino plenerowe i dwie wystawy fotografii, które można oglądać w Myślenickim Ośrodku Kultury i Sportu. To "Szarość Folkloru. Opowieść bez koloru" Natalii Raby oraz „FOLKLOR 2.0” autorstwa Bartka Ziółkowskiego.
Finał 11. Międzynarodowych Małopolskich Spotkań z Folklorem poprzedziła Folkowa Parada w której wzięli uczestnicy Festiwalu. Grając i śpiewając artyści z różnych zakątków świata reprezentujący Kolumbię, Serbię, Włochy, Turcję, Chorwację, Czechy, Indie, Bułgarię, Senegal, Rumunię i Polskę wyruszyli spod budynku Myślenickiego Ośrodka Kultury i Sportu, a następnie przeszli ulicami Piłsudskiego, Słowackiego i Kościuszki na płytę Rynku.
Tam odbył się tu koncert finałowy "Myślenice-Małopolska-Świat" podczas którego przez ponad 4 godziny na głównej scenie zaprezentowały się wszystkie zespoły biorące udział w imprezie. Wydarzenie zakończyło się prezentacją flag narodowych, pokazem laserów oraz wspólnym wystąpieniem organizatorów.
"Pragnę bardzo pozdrowić i życzyć zdrowia Piotrkowi Szewczykowi"
Na scenie oprócz uczestników wydarzenia i wolontariuszy pojawił się dyrektor Festiwalu oraz burmistrz. - Ogromnie cieszę się, że z naszymi gośćmi z całego świata możemy obchodzić święto folkloru. Z tego miejsca szczególnie pozdrowię jedną osobę, która niewątpliwie ma duże zasługi dla tych spotkań, które tutaj na myślenickim Rynku odbywają się od 11 lat. Z tego miejsca pragnę bardzo pozdrowić i życzyć zdrowia Piotrkowi Szewczykowi – mówił Jarosław Szlachetka (PiS).
Robert Bylica, dyrektor festiwalu i zastępca burmistrza MiG Myślenice: Dobrnęliśmy do mety, mety której zwieńczeniem jest koncert finałowy - galowy w sercu Myślenic. Jest mi niezmiernie miło, że tak licznie gromadzicie się tutaj, by podziwiać grupy z całego świata, by poczuć tą energię, to piękno folkloru czerpiąc go garściami z historii każdego kraju.
Wszystko to, co tutaj się dzieje odbywa się w ramach wielkiego festiwalu i to co wielokrotnie powtarzałem - muzyka łączy ludzi, muzyka to język uniwersalny. Muzyka i tego typu festiwale pokazują, że mimo różnić potrafimy się łączyć. Wielu z was widzę już tutaj kolejny raz, czy to w MOKiS, czy podczas różnych wydarzeń - to świadczy o tym, że wszyscy jesteśmy złaknieni tego typu kultury.
Jarosław Szlachetka, burmistrz MiG Myślenice: To tu, na myślenickim Rynku bije serce światowego folkloru. Powoli dobiega końca 11. edycja Międzynarodowych Małopolskich Spotkań z Folklorem, które były wypełnione tańcem, muzyką i absolutnie tym, co w każdej kulturze najcenniejsze - bogactwem kultury z różnych zakątków Świata i Europy.
Ogromnie cieszę się, że z naszymi gośćmi z całego świata możemy obchodzić święto folkloru. Z tego miejsca szczególnie pozdrowię jedną osobę, która niewątpliwie ma duże zasługi dla tych spotkań, które tutaj na myślenickim Rynku odbywają się od 11 lat. Z tego miejsca pragnę bardzo pozdrowić i życzyć zdrowia Piotrkowi Szewczykowi.
Podczas wieczornego przemówienia dziękował gościom za wspólne świętowanie „tego co nas łączy, czyli miłości do kultury, szacunku do korzeni i pragnienia budowania mostów między naszymi kulturami”. Na scenę zaprosił osoby, bez których nie byłoby - jak mówił tej edycji Festiwalu. To jak wymieniał burmistrz Szlachetka: Katarzyna Błachut, Małgorzata Ciemińska, Katarzyna Dyląg, Artur Kasicki, Łukasz Antkiewicz, Marek Pajka, Karolina Druzgała-Pawlak, Marcin Mleczek. Dziękował też Barbarze Firek - dyrektor Małopolskiej Szkoły Gościnności, Tomaszowi Pawlakowi – prezesowi myślenickiego towarzystwa kultury i kierownikowi artystycznemu Ziemi Myślenickiej.
„Komu jak komu, ale również państwu-mieszkańcom Myślenic należą się podziękowania za ogromnie ciepłe przyjęcie naszych gości, za państwa gościnność i za to, że od 11 lat razem z samorządem miasta i gminy Myślenice jesteście współgospodarzami tego pięknego folkowego święta” – mówił Jarosław Szlachetka.
- Folklor nie zna granic, tak jak nie zna granic miłość, przyjaźń i wzajemny szacunek, Bardzo serdecznie wszystkim dziękuję i zapraszam już dzisiaj na 12. spotkania z folklorem za rok – dodał burmistrz.
Szczególnie dziękował swojemu zastępcy, który – jak mówił gospodarz gminy – „od miesięcy miał specjalną misję i myślę, że dobrze ją wykonał. Bardzo dziękuję Robertowi Bylicy - dyrektorowi organizacyjnemu tegorocznych Międzynarodowych Małopolskich Spotkań z Folklorem” – zakończył przemówienie.
Podobają Ci się nasze artykuły?
Dzięki Twojemu wsparciu możemy poruszać tematy, które są istotne dla Ciebie i Twoich sąsiadów. Zabierz nas na wirtualną kawę – nawet najmniejszy gest ma znaczenie.
Komentarze