Okolice

GDDKiA podpisała umowę na przebudowę Zakopianki w Libertowie. Co z inwestycjami w Krzyszkowicach, Głogoczowie, Jaworniku i Myślenicach?

GDDKiA podpisała umowę na przebudowę Zakopianki w Libertowie. Co z inwestycjami w Krzyszkowicach, Głogoczowie, Jaworniku i Myślenicach?
Fot. GDDKiA

„Przebudowa Zakopianki w sąsiedztwie węzła Kraków Południe i w Libertowie to część naszych działań, które przyczynią się do poprawy bezpieczeństwa i zwiększenia przepustowości DK7 między Krakowem a Myślenicami” – informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

Drogowcy zabierają też głos w sprawie inwestycji na Zakopiance w Myślenicach, Krzyszkowicach, Głogoczowie i Jaworniku

 

Przedsiębiorstwo Inżynieryjne IMB-Podbeskidzie przebuduje układ drogowy na DK7 w Libertowie. Koszt prac to prawie 150 mln zł. W ramach tej inwestycji powstanie m.in. przejazd pod Zakopianką i trzy kładki dla pieszych. „Główne cele inwestycji to poprawa bezpieczeństwa i zwiększenie przepustowości Zakopianki w sąsiedztwie Krakowa”informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

Po tym jak w lipcu GDDKiA wybrała wykonawcę, sprawa trafiła do Krajowej Izby Odwoławczej. „To wymusiło na nas wstrzymanie działań zmierzających do podpisania umowy. W sierpniu wykonawca wycofał swoje odwołanie, co pozwoliło Izbie umorzyć postępowanie. Dzięki temu mogliśmy podpisać umowę z Przedsiębiorstwem Inżynieryjnym IBM-Podbeskidzie” – czytamy w komunikacie GDKiA.

W ramach inwestycji zlikwidowane zostanie skrzyżowanie Zakopianki z ul. Góra Libertowska i ul. Świetlistą. Z DK7 będzie można w tym miejscu skręcać tylko w prawo. W zamian za to pod Zakopianką powstanie tunel o długości 52 m, który pozwoli na przejazd między wschodnią a zachodnią częścią Libertowa. Zostanie zlokalizowany niespełna kilometr na południe od likwidowanego skrzyżowania. W tunelu będzie też ciąg pieszo-rowerowy. W okolicy likwidowanego skrzyżowania powstanie kładka, która zastąpi przejście dla pieszych.

Zostaną również zlikwidowane skręty w prawo z Zakopianki, w ul. Wesołą w Libertowie (jadąc od strony Krakowa) i w ul. Parkową w Gaju (jadąc od strony Myślenic). Nie będzie już możliwości wyjazdu z tych ulic na DK7, a odcięte drogi gminne zostaną połączone z drogami łącznikowymi równoległymi do Zakopianki. Zamiast obecnego przejścia dla pieszych wybudujemy kładkę. 

 

Drogi zbiorcze w kierunku Krakowa i Myślenic

Wzdłuż Zakopianki zostanie poprawiona i uzupełniona sieć dróg lokalnych, co ma pozwolić kierowcom na korzystanie z tunelu i wjazd na DK7 w kierunku Krakowa i Myślenic.

„Poszerzymy drogę łącznikową po wschodniej stronie trasy w Libertowie i przebudujemy wjazdy na posesje. Wybudujemy również dwa ronda. Pierwsze powstanie na skrzyżowaniu ul. Świetlistej, drogi łącznikowej równoległej do Zakopianki i drogi umożliwiającej włączenie się do ruchu na DK7 w miejscu likwidowanego skrzyżowania. Drugie na skrzyżowaniu ul. Jana Pawła II i drogi łącznikowej prowadzącej do tunelu pod Zakopianką” – zapowiada Generalna Dyrekcja.

Trzecia kładka ma powstać w okolicy obecnego przejścia w Libertowie przy skrzyżowaniu Zakopianki z ul. Rumianą i ul. Przylesie. 

Na realizację inwestycji wykonawca będzie miał 39 miesięcy od podpisania umowy (z wyłączeniem okresów zimowych od 16 grudnia do 15 marca w czasie robót budowlanych). Prace powinny się zakończyć w połowie 2027 roku. 

 

Cel – zwiększyć przepustowość Zakopianki

Przebudowa DK7 w Libertowie i likwidacja świateł na skrzyżowaniu Zakopianki z ul. Góra Libertowska i ul. Świetlistą ma zwiększyć przepustowość tego odcinka. Budowa trzech nowych kładek i przejścia podziemnego ma zwiększyć bezpieczeństwo pieszych. Tereny przylegające do Zakopianki zyskają drogi łącznikowe i tunel drogowy, pozwalające na włączanie się do ruchu na DK7. 

Jak informuje GDDKia: trwają prace projektowe nad przygotowaniem koncepcji przebudowy i rozbudowy węzła Kraków Południe, który sąsiaduje z układem drogowym w Libertowie. W lutym drogowcy złożyli wniosek o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach.

Celem inwestycji będzie poprawa przepustowości węzła i DK7 od autostrady do granic Krakowa. Projektant planuje powstanie na Zakopiance estakady, na którą zostanie skierowany ruch tranzytowy z Krakowa i autostrady na południe. Ruch lokalny będzie poprowadzony oddzielnymi drogami.

Co z inwestycjami między Krakowem a Myślenicami?

"Przebudowa Zakopianki w sąsiedztwie węzła Kraków Południe i w Libertowie to część naszych działań, które przyczynią się do poprawy bezpieczeństwa i zwiększenia przepustowości DK7 między Krakowem a Myślenicami" - zapowiadają drogowcy.

Ruch na tej trasie stale rośnie. W 2015 r. wahał się od 30 do prawie 41 tys. pojazdów na dobę, w zależności od odcinka przeprowadzonych pomiarów. W latach 2020-2021 te wartości wzrosły już od niespełna 40 tys. do ponad 57 tys. pojazdów. To więcej niż porusza się autostradą A4 między Niepołomicami a Brzeskiem, gdzie ruch sięga 55 tys. pojazdów na dobę.

Prognozy ruchu jednoznacznie wskazują, że w przyszłości liczba samochodów jeżdżących trasą Kraków - Myślenice będzie się zwiększać. Przygotowywane i realizowane inwestycje mają poprawić przepustowość Zakopianki w jej newralgicznych miejscach oraz zwiększyć bezpieczeństwo pieszych i kierowców.

Obecnie trwa budowa węzła w Gaju, który zastąpi skrzyżowanie DK7 z ul. Widokową i ul. Zadziele. Wykonawca buduje podpory pod wiadukt, poszerza Zakopiankę w okolicy skrzyżowania, kończy przebudowę ul. Zadziele i buduje jezdnię dodatkową po zachodniej stronie DK7. Na wiadukcie, który zostanie zbudowany nad DK7, będzie również chodnik dla pieszych.

Generalna informuje, że ogłosiła przetarg na budowę węzła w Myślenicach. Ta inwestycja pozwoli na bezkolizyjne połączenie ul. Sobieskiego z Zakopianką. Powstanie także kładka dla pieszych nad DK7.

Drogowcy twierdzą, że wciąż trwają prace nad planowaniem budowy tunelu pod Zakopianką w Krzyszkowicach z wydzielonym przejściem dla pieszych. „Ze względu na wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, który uchylił orzeczenie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w sprawie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla tej inwestycji, wydłuży się czas oczekiwania na pozwolenie na budowę” – zwraca uwagę Generalna Dyrekcja. 

O wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla węzła w Jaworniku, GDDKiA wystąpiła w lutym 2023 r. „Po jej uzyskaniu będziemy mogli rozpocząć prace związane z przygotowaniem szczegółowego projektu budowlanego węzła” – czytamy w komunikacie.

Trwają też prace nad przygotowaniem koncepcji przebudowy DK7 w Głogoczowie. Wykonawca odpowiedzialny za stworzenie Studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego z elementami koncepcji programowej sprawdza możliwości zmian na tym odcinku. Przeprowadzono spotkania z mieszkańcami i skonsultowano proponowane rozwiązania. Szczegółowe informacje dotyczące tej inwestycji dostępne są na stronie.

„Kończą się prace projektowe nad kładkami w Mogilanach i w Głogoczowie. W lipcu wystąpiliśmy z wnioskiem o wydanie zezwolenia na realizację kładki w Mogilanach. Podobny wniosek o pozwolenie na budowę w Głogoczowie planujemy złożyć w najbliższych tygodniach” – informują drogowcy. 

Myślenice. Na miano Wydarzenia Wakacji 2023 zasługuje:

 • Cykl "Myślenicka scena letnia"
 • Festiwal Sportów "Extreme Jam"
 • Igrzyska Europejskie w Małopolsce
 • Kulinarna Bitwa Regionów
 • Lato z Radiem
 • Międzynarodowe Spotkania z Folklorem
 • Piknik Organizacji Pozarządowych
 • Polska od kuchni
 • Roztańczona Polska
 • Smyk Fest
 • Turniej Myślimira
 • Zobacz wyniki
 • Cykl "Myślenicka scena letnia" Cykl "Myślenicka scena letnia" 6%
 • Festiwal Sportów "Extreme Jam" Festiwal Sportów "Extreme Jam" 6%
 • Igrzyska Europejskie w Małopolsce Igrzyska Europejskie w Małopolsce 6%
 • Kulinarna Bitwa Regionów Kulinarna Bitwa Regionów 3%
 • Lato z Radiem Lato z Radiem 10%
 • Międzynarodowe Spotkania z Folklorem Międzynarodowe Spotkania z Folklorem 28%
 • Piknik Organizacji Pozarządowych Piknik Organizacji Pozarządowych 4%
 • Polska od kuchni Polska od kuchni 2%
 • Roztańczona Polska Roztańczona Polska 18%
 • Smyk Fest Smyk Fest 11%
 • Turniej Myślimira Turniej Myślimira 8%
 • Głosów: 982

Powiązane tematy

Komentarze (7)

 • 4 wrz 2023

  W gminie Myślenice nadal robią koncepcje.
  O budowie możemy zapomnieć jeśli nadal burmistrzem będzie obecny burmistrz z PIS - Jarosław Szlachetka.
  Pora go wymienić.

  35 4 Odpowiedz
 • 4 wrz 2023

  To będą dwie porządne zakopianki.
  A węzeł na Luterance gdzie się będą łączy.

  9 3 Odpowiedz
 • 4 wrz 2023

  Nie dałoby rady węzła w Jaworniku i Myślenic zrealizować jako 1 obiekt z drogami dojazdowymi?

  17 2 Odpowiedz
 • 5 wrz 2023

  Tak oczywiscie znow w tle pojawia sie Jawornik, ktory ma kladke , Glogoczow ktory ma dwie w odleglosci takiej ze na nogach przyslowiowe 5 minut z jednej na druga, a w krzyszkowicach nic, a ruch na zakopiance taki ze ten przejazd w krzyszkowicach to walka o zycie i nic nie robia, cisza.

  12 4 Odpowiedz
 • 5 wrz 2023

  Halo. Krzyszkowice i Głogoczów proszą się o przebudowę skrzyżowań znacznie pilniej...

  6 2 Odpowiedz
 • 5 wrz 2023

  Będą dwie ekspresówki do Myslenic,
  a w blokach z komuny, rząd zrobi windy., lekarstwa za darmo, specjaliści za darmo, autostrady za darmo,
  Trzy pasy autostrady do Katowic, i Tarnowa, będzie największy port lotniczy w Europie, podwyżka emerytur i 13 i 14 emerytura, będzie obniżony wiek emerytalny, podwyższona minimalna wypłata,
  zniknie inflacja , będzie stabilny kurs złotówki do euro, i dogonimy w dobrobycie Niemcy.
  Prywatne lecznictwo będzie darmowe, darmowi dentyści, będziemy mieć najpotężniejsza armię w Europie.

  11 2 Odpowiedz
  • 6 wrz 2023

   Aż mi w głowie zawirowało jak sobie wyobraziłem te świetlane horyzonty i dobrobyt sięgający gdzieś do peryferii kosmosu. A teraz przepraszam ale idę sobie popatrzeć jak mi oszczędności topnieją.

   3 1 Odpowiedz

Zobacz więcej

Pcim. Pożar zakładu lakierniczego
Pcim 0

Pcim. Pożar zakładu lakierniczego

Na miejscu pracowały 22 zastępy straży, łącznie ponad 100 strażaków. Ogień strawił powierzchnię ok. 870 m kw. Pożar udało się opanować, nikt nie odniósł obraż...