logo-web9
Myślenice

Myślenice jako smart city? Miasto przetestuje system zarządzania oświetleniem

Miasto przetestuje system smart city, w ramach którego otrzyma technologię m.in. do zdalnego zarządzania oświetleniem ulicznym, monitoringiem miejskim, czy  tablice informujące o liczbie wolnych miejsc parkingowych

Smart city to inaczej inteligentne miasto. Chociaż termin ten nie ma jednej definicji, przyjmuje się, że inteligentne miasta to takie, które wykorzystują nowoczesne technologie do poprawienia jakości świadczonych usług publicznych. Te w najbliższym czasie mają testować Myślenice.

Podczas 70. sesji, radni miejscy wyrazili zgodę na podpisanie przez Gminę Myślenice listu intencyjnego o współpracy z Tauron Polska Energia S.A. w zakresie projektu „10SmartCities”.

Jarosław Szlachetka, burmistrz MiG Myślenice: Chcemy skorzystać z programu pilotażowego, który oferuje wybranym samorządom spółka Tauron.

Elementy smart city, które chcemy wykorzystać i co Tauron po naszych uwagach będzie chciał wdrożyć dla Myślenic, to na pewno zaopiekowanie się oświetleniem, możliwość działania na tablicach informacyjnych, a także w sprawach związanych z jakością powietrza, naszym monitoringiem ulicznym, parkingami, przejściami dla pieszych, czy oświetleniem kroczącym.

Radna Grażyna Ambroży pytała, czy urządzenia instalowane w ramach projektu pojawią się tylko w Myśleniach, czy również w innych miejscowościach gminy. – Z jakimi kosztami wiąże się ta współpraca? – dopytywała.

- Dla nas te korzyści biznesowe są takie, że wszystkie urządzenia Tauron ma nam dostarczyć za darmo. Jako urządzenia do testowania. Mówimy nie tylko o samym mieście, program jest dedykowany miastom, ale u nas po rozmowach z przedstawicielami spółki, będzie również objęta nim cała gmina Myślenice. Mam nadzieję, że to będzie nasze wspólne smart przedsięwzięcie gminy ze spółką – odpowiadał burmistrz Szlachetka.

Weź udział w sondażu!

Radny Wojciech Malinowski (BO) pytał, czy rozwiązania będą miały jakiś wpływ na planowaną modernizację oświetlenia gminy?

- Będziemy mogli tym oświetleniem zarządzać i sterować zdalnie, czego dzisiaj, ani ewentualnie po przeprowadzonej modernizacji, nie bylibyśmy w stanie robić. To dotyczy wyposażenia każdego urządzenia w odpowiednie czujniki i nadajniki. Będziemy mogli zdalnie sterować natężeniem lamp ulicznych, ich włączaniem i wyłączaniem w różnych sytuacjach. Da nam to też możliwość monitorowania awarii, tak żeby przy ich wystąpieniu, firma mogła szybciej i sprawniej przystąpić do naprawy i prac serwisowych – odpowiadał Jarosław Szlachetka (PiS).

Będziemy mogli zdalnie sterować natężeniem lamp ulicznych, ich włączaniem i wyłączaniem w różnych sytuacjach. Da nam to też możliwość monitorowania awarii, tak żeby przy ich wystąpieniu, firma mogła szybciej i sprawniej przystąpić do naprawy i prac serwisowych
– Jarosław Szlachetka (PiS).

Przewodniczący rady Mirosław Fita (PiS) pytał; w jakim okresie będzie funkcjonował pilotaż i jak będzie wyglądać jego finansowanie po zakończeniu tego czasu. Burmistrz odpowiadał, że o czasie trwania pilotażu zdecyduje spółka Tauron. Nie padła konkretna odpowiedź dotycząca finansowania projektu po okresie pilotażowym.

Wyniki głosowania jawnego w sprawie: Projekt uchwały w sprawie wyrażenia zgody na podpisanie przez Gminę Myślenice listu intencyjnego o współpracy z Tauron Polska Eneria S.A. z siedzibą w Katowicach w zakresie projektu "10SmartCities":

ZA (20): Bisztyga Czesław, Błachut Józef, Cachel Jerzy, Dyląg Halina, Fita Mirosław, Gablankowski Wojciech, Grzybek Andrzej, Jaśkowiec Małgorzata, Kutrzeba Izabela, Lejda-Kuklewicz Eleonora, Malinowski Wojciech, Motyka Piotr, Ostrowski Kamil, Podmokły Bogusław, Podmokły Jan, Stankiewicz Bogusław, Stopka Katarzyna, Topa Stanisław, Wierzba Czesław, Wójtowicz Tomasz; PRZECIW (0); WSTRZYMUJĘ SIĘ (1): Ambroży Grażyna.

Zmienią latarnie uliczne na ledowe

W lipcu radni jednogłośnie zdecydowali, że Myślenicach i  w miejscowościach wiejskich, na terenie gminy oraz terenach wzdłuż Zakopianki, zostaną wymienione latarnie uliczne na ledowe.

Operacja ma potrwać pół roku, całość kosztować będzie 5,5 mln zł, a płatność wygenerowana z oszczędności zostanie podzielona na 5 lat. 

Od niemal roku lampy uliczne w mieście i w niektórych miejscowościach gminy Myślenice nie świecą w nocy. W ten sposób od sierpnia 2022 r. włodarze szukają oszczędności, wyłączając światło w godzinach od 23:30 do 5 nad ranem.

---

Weź udział w sondażu!
Zobacz więcej
Czytaj komentarze!