Wybory Prezydenckie 2020

Burmistrz Myślenic przekaże dane wyborców Poczcie Polskiej. „Nie będę przykładać się do dezintegracji i osłabienia Polski”

Burmistrz Myślenic przekaże dane wyborców Poczcie Polskiej. „Nie będę przykładać się do dezintegracji i osłabienia Polski”

„Dane te są niezbędne do realizacji zadań związanych z organizacją wyborów powszechnych na Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej zarządzonych na 10 maja 2020 roku. Nie ma problemów aby taki rejestr przygotować, a co ważniejsze nie widzę podstaw prawnych do tego, aby tak jak inni samorządowcy utrudniać przygotowanie i przeprowadzenie wyborów prezydenckich. Nie będę przykładać się do dezintegracji i osłabienia Polski”

- w swoim wystąpieniu mówi Jarosław Szlachetka (PiS), burmistrz Miasta i Gminy Myślenice

 

Zgodnie ze specustawę autorstwa PiS wybory prezydenckie w 2020 r. mają zostać przeprowadzone w drodze głosowania korespondencyjnego. Ustawa ta obecnie jest w Senacie. Marszałek Senatu Tomasz Grodzki (KO) zapowiedział, że Senat wykorzysta w pełni przysługujące mu 30 dni na pracę nad ustawą.

Od czwartku 23 kwietnia 2020 na pocztę elektroniczną samorządów w całej Polsce przychodzi mail dotyczący przekazania spisów wyborców Poczcie Polskiej. Poczta potrzebuje ich, by w roli operatora przeprowadzić 10 maja wybory korespondencyjne, ale jak zwraca uwagę wielu samorządowców na terenie kraju; wspomniane rejestry zawierają dane wrażliwe, m.in. numery PESEL, nazwiska i adresy.

To powoduje, że część samorządowców odmawia przekazania danych, a według doniesień ogólnopolskich mediów, niektórzy złożyli zawiadomienie do prokuratury – w sprawie próby wyłudzenia danych. Wśród nich znajduje się m.in. prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, czy prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.

W powiecie myślenickim jako pierwszy w tej sprawie głos zabrał burmistrz Myślenic Jarosław Szlachetka (PiS). Na jego oficjalnym kanale w serwisie youtube opublikował swoje wystąpienie wideo.

W filmie widzimy go na tle flagi Polski oraz Miasta i Gminy Myślenice. W swoim wystąpieniu burmistrz informuje, że udostępni Poczcie Polskiej przygotowany przez urzędników rejestr wyborców.

„Nie ma problemów aby taki rejestr przygotować, a co ważniejsze nie widzę podstaw prawnych do tego aby tak jak inni samorządowcy utrudniać przygotowanie i przeprowadzenie wyborów prezydenckich. Nie będę przykładać się do dezintegracji i osłabienia Polski” – mówi burmistrz.

Jarosław Szlachetka, burmistrz Miasta i Gminy Myślenice: Po wpłynięciu do Urzędu Miasta i Gminy Myślenice wniosku o przekazanie danych ze spisu wyborców opatrzonego bezpiecznym podpisem kwalifikowanym wraz z dołączoną kopią rozstrzygnięcia organu administracji rządowej o nałożeniu na operatora wyznaczonego obowiązku, z którym wiąże się konieczność pozyskania danych ze spisu wyborców zleciłem przygotowanie przez urzędników rejestru wyborców i niezwłocznie udostępnię go Poczcie Polskiej.

Dane te są niezbędne do realizacji zadań związanych z organizacją wyborów powszechnych na Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej zarządzonych na 10 maja 2020 roku.

Nie ma problemów, aby taki rejestr przygotować, a co ważniejsze nie widzę podstaw prawnych do tego, aby tak jak inni samorządowcy utrudniać przygotowanie i przeprowadzenie wyborów prezydenckich. Nie będę przykładać się do dezintegracji i osłabienia Polski.

Na podstawie art. 99 ustawy z dnia 16 kwietnia 2020 r. o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-Co-V-2 oraz decyzją Prezesa Rady Ministrów z dnia 16 kwietnia 2020 r. dotyczącą podjęcia przez Pocztę Polską czynności niezbędnych do przygotowania przeprowadzenia wyborów a także ustawy „Prawo pocztowe” które wskazuje Pocztę Polską jako „Operatora wyznaczonego” nie widzę podstaw, aby kwestionować legalność takich działań. Jasne stanowisko w tej sprawie zajęła także Państwowa Komisja Wyborcza, która stwierdza, że należy udostępnić spisy wyborców Poczcie Polskiej.

Pragnę także dodać, że gmina Myślenice na potrzeby przeprowadzenia wyborów na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej udostępni zarówno lokale wyborcze jak i urny Poczcie Polskiej a także udzieli wszelkiej pomocy w przeprowadzeniu wyborów.

Pytania o interpretacje tej sytuacji oraz decyzję jaką podejmą przesyłamy do pozostałych gospodarzy gmin powiatu myślenickiego.

Powiązane tematy

Komentarze (127)

 • 27 kwi 2020

  A gdzie rodo ?? Sam Morawiecki mówi że jeszcze nie jest to legalne bo decyzja się nie uprawomocnila i co ?? Burmistrz będzie działał nie zgodnie z prawem ? Nie zgadzam się aby przekazywać moje dane osobowe bo nie jest to LEGALNE !!!! Wybraliście sobie burmistrza nie dość że nic nie potrafi załatwić to jeszcze wyskakuje z czymś takim ... Panie Szlachetka oby pierwsza i ostatnia kadencja !!!

  158 20 Odpowiedz
 • 27 kwi 2020

  Idź człowieku siać trawniki

  146 22 Odpowiedz
 • 27 kwi 2020

  Burmistrz ponad prawem ?

  121 16 Odpowiedz
 • 27 kwi 2020

  Burmistrz Wadowic, też członek PiS odmówił, gdyż stwierdził, że nie ma podstaw prawnych.

  118 13 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  27 kwi 2020

  Ustawa jest w dalszym ciągu procedowana przez senat, więc aktualnie poczta polska jest zwykłą spółką, która na ten moment jest uprawniona tylko do czynności technicznych, więc aktualnie nie może żądać danych zawartych w spisie wyborców. Podręcznikowe złamanie prawa przez funkcjonariusza publicznego. W dodatku jeśli nasz wspaniały samorząd szybko i rychło wyśle wrażliwe dane w nieodpowiednio zabezpieczonych plikach tekstowych to tylko czekać aż spółka, której nie darze zaufaniem nie zatroszczy się o nie i dojdzie do wycieku....

  110 13 Odpowiedz

Zobacz więcej