Myślenice

Myślenice. Wisła rozważa wyprowadzkę z miasta? Krakowskie media o możliwych scenariuszach

Myślenice. Wisła rozważa wyprowadzkę z miasta? Krakowskie media o możliwych scenariuszach
Baza treningowa Wisły Kraków na myślenickim Zarabiu.

Czy Wisła Kraków wyprowadzi się z bazy sportowej na Zarabiu w Myślenicach? Jak donoszą krakowskie media „coraz więcej wskazuje, że Wisła nie wykupi i nie rozbuduje ośrodka treningowego w Myślenicach”. Dlaczego?

Obecnie wiślacka baza treningowa znajduje się w Myślenicach przy ulicy Zdrojowej na Zarabiu, w sąsiedztwie hali sportowej. To właśnie w niej w 2013 roku zawarto umowę pomiędzy właścicielem krakowskiego klubu a Spółką Sport Myślenice. Mówi o najmie terenu na Zarabiu na okres 20 lat, a jako kluczowe zabezpieczenie interesów Spółki wskazuje gwarantowany okres 10 lat najmu. Termin ten mija w 2024 roku.

Jak donoszą krakowskie media; w połowie przyszłego roku Wisła Kraków może opuścić bazę treningową w Myślenicach. „To jeden ze scenariuszy, ale całkiem realny, bo negocjacje na linii Wisła - władze samorządowe w sprawie przejęcia terenu, na którym stoi baza przy ul. Zdrojowej, skomplikowały się” – pisze Dziennik Polski .

Gazecie większościowy właściciel klubu Jarosław Królewski powiedział, że „doszło do oddalenia stanowisk, a warunki, jakie otrzymaliśmy od Myślenic, nie satysfakcjonują nas. Może być i tak, że będziemy musieli poszukać miejsca na naszą bazę treningową gdzie indziej”.

Rozmowy z władzami samorządowymi w Myślenicach trwają od wielu miesięcy. Jak 3 marca 2023 roku informowała oficjalna strona miasta; „Podczas spotkania poruszone zostały kwestie odnoszące się m.in. do dotychczasowej współpracy pomiędzy Gminą Myślenice i Wisłą Kraków. Głównym celem było jednak ustalenie szczegółów na temat przyszłości i rozwoju klubu w Myślenicach, a także omówienie koncepcji rozbudowy ORLEN OIL Centrum Treningowego na Zarabiu, gdzie na co dzień trenują zawodnicy I drużyny oraz młodzieżowe zespoły Akademii Piłkarskiej Wisły Kraków”.

Na początku października br. premier Mateusz Morawiecki (PiS) w towarzystwie burmistrza Jarosława Szlachetki (PiS) i posła Władysława Kurowskiego (PiS), w centrum treningowym Wisły Kraków przy ul. Zdrojowej w Myślenicach mówił o rozwoju tego ośrodka.

„Dużo rozmawialiśmy z panem burmistrzem z parlamentarzystami Prawa i Sprawiedliwości o tym jak ważne jest, aby w Myślenicach szeroko inwestować w sport. Jest tutaj centrum treningowe Wisły Kraków i ustaliliśmy również pewne kolejne kroki, aby rozwijać to centrum treningowe, ponieważ służy to dzieciom, służy młodzieży właśnie w całym powiecie, tak aby nie musieli dojeżdżać do Krakowa i aby te treningi mogły się tutaj odbywać” – deklarował Mateusz Morawiecki (PiS).

Burmistrz Jarosław Szlachetka (PiS) dziękował za deklarację rozwoju bazy w Myślenicach oraz za wsparcie dla klubów sportowych z terenu gminy Myślenice. Z kolei prezes Wisły Kraków Jarosław Królewski deklarował, że w przyszłości klub będzie chciał wykorzystywać programy „oferowane przez rząd” oraz zapewniał, że zarząd ma „swój pomysł na centrum badawczo-rozwojowe Wisły Kraków”.

W najbliższych miesiącach Jarosław Szlachetka powinien ubiegać się:

 • o mandat radnego w gminie
 • o mandat radnego w powiecie
 • o mandat radnego w sejmiku województwa
 • o stanowisko wójta/burmistrza
 • dać sobie spokój z polityką
 • Zobacz wyniki
 • o mandat radnego w gminie o mandat radnego w gminie 1%
 • o mandat radnego w powiecie o mandat radnego w powiecie 1%
 • o mandat radnego w sejmiku województwa o mandat radnego w sejmiku województwa 2%
 • o stanowisko wójta/burmistrza o stanowisko wójta/burmistrza 16%
 • dać sobie spokój z polityką dać sobie spokój z polityką 79%
 • Głosów: 1517

Tymczasem Dziennik Polski sugeruje, że jeżeli Wisła i Gmina nie dojdą do porozumienia, to krakowski klub już w styczniu będzie wiedzieć, „że w Myślenicach nie zostanie i że pół roku później, najpewniej na koniec czerwca 2024 będzie musiała się z tego ośrodka wynieść”.

Temat przeprowadzki Wisły ostatnio podnoszony był w 2019 r., kiedy to gotowość przyjęcia krakowskiego klubu zgłosiła Skawina a w medialnych spekulacjach pojawia się też Zabierzów.

Według portalu lovekrakow.pl „Spółka Sport Myślenice ma oczekiwać niespełna dziesięciu milionów złotych, co dla Wisły jest nieakceptowalne. Musiałaby zapłacić tyle, ile Myślenice wyłożyły na powstanie centrum na Zarabiu”.

Do prezesa Spółki Sport Myślenice wysłaliśmy pytania w tej sprawie. 

 

20 października

Michał Funek: "Podstawowym problemem pozostają wciąż kwestie finansowe"

Prezesa zapytaliśmy o to, czy spółka dąży do przedłużenia umowy najmu, czy sprzedaży bazy; o medialne doniesienia mówiące o 10 mln zł, jakie spółka miała żądać od krakowskiego klubu oraz o plany dotyczące bazy w przypadku, gdy prowadzone negocjacje zakończą się fiaskiem, a klub zdecyduje się wyprowadzić z Myślenic. 

W odpowiedzi otrzymaliśmy oświadczenie prezesa, w którym potwierdza zainteresowanie Wisły zakupem bazy treningowej. Nie odnosi się bezpośrednio do funkcjonującej w przestrzeni medialnej kwoty, ani przyszłości ośrodka w przypadku ewentualnej wyprowadzki klubu z Myślenic.

"Oferta złożona Wiśle Kraków przez spółkę Sport Myślenice, była bezpośrednio związana z planami rozbudowy bazy. Tym samym wycofanie się z tych zobowiązań, które łączyliśmy z całą transakcją, powoduje, że oferta Sport Myślenice staje się nieaktualna. Jednak podstawowym problemem pozostają wciąż kwestie finansowe, w których nie doszliśmy do porozumienia" - pisze Michał Funek, prezes zarządu Spółki Sport Myślenice.

Michał Funek, prezes zarządu Spółki Sport Myślenice: Od kilku lat Wisła Kraków jest zainteresowana zakupem bazy treningowej w Myślenicach. W tym roku rozmowy nabrały szybszego tempa z uwagi na złożenie przez klub formalnej oferty zakupu.

Doceniam obecność krakowskiego klubu na ziemi myślenickiej, jednak w negocjacjach i podejmowanych decyzjach dbam o to, aby finanse spółki Sport Myślenice były odpowiednio zabezpieczone a także o to, by tak cenne tereny dla Myślenic były zagospodarowane z korzyścią dla mieszkańców. Podejmując decyzje w sprawie ośrodka wynajmowanego przez Wisłę Kraków i z całą sympatią do tego klubu kieruję się tym do czego zostałem tu powołany, czyli dobrem spółki Sport Myślenice a tym samym dobrem Gminy Myślenice.

 

Powiązane tematy

Komentarze (27)

 • 18 paź 2023

  A niech idą gdzie chcą, gminą zainwestowała a teraz ma im oddać bazę za czapkę gruszek. Wiśle to już sam Kraków chyba dawno pokazał gdzie ich miejsce. Pierwsze niech się grać nauczą a potem roszczenia.

  53 11 Odpowiedz
 • 18 paź 2023

  Na piłkarzy szkoda każdego grosza. Chcą się bawić to za swoje.

  49 6 Odpowiedz
 • mirek@ 18 paź 2023

  Miala byc wielka rozbudowa z premierem poslem i burmistrzem na czele a sie moze okazac ze za burmistrza szlachetki wisla opuści miasto... I bedziemy miec stadion dalinu za 25 mln i ośrodek k treningowy na miare naszych potrzeb czyli 4 ligi 😂😂

  36 12 Odpowiedz
 • 18 paź 2023

  niech wypierdziela czym prędzej

  34 7 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  18 paź 2023

  Ej, ale przeciez ida...
  Nie wiem kiedy ostatnio byles na meczu i orientujesz sie jak wyglada kadra dalinu. Mysle ze ok 90% zawodnikow druzyny jest spoza gminy.
  Takze niestety, twoje podatki ida na wyplaty najemnikow, ktorzy przyjezdzaja po nie glownie z krakowa.
  I ta liga, ktora masz racje jest drugorzedna, to niestety dla wlodarzy chyba nie jest tak oczywiste, ze utrzymuja ja sztucznie od kilku lat.

  24 4 Odpowiedz