Kultura

„Planeta ludzi” - wystawa fotografii Anety Mudyny w Myślenickim Ośrodku Kultury i Sportu

„Planeta ludzi” - wystawa fotografii Anety Mudyny w Myślenickim Ośrodku Kultury i Sportu
Fot. Piotr Jagniewski

Podczas wernisażu w Myślenickim Ośrodku Kultury i Sportu goście mogli stać się częścią świata wykreowanego przez autorkę i w roli pacjenta lub gościa przemierzać dystopijną rzeczywistość, rządzoną przez brutalnych strażników i lodowato bezduszne pielęgniarki

 

Piątkowy wernisaż w Myślenickim Ośrodku Kultury i Sportu podzielony został na dwa akty. W pierwszym goście ośrodka mogli stać się częścią świata wykreowanego przez autorkę i w roli pacjenta lub gościa przemierzać dystopijną rzeczywistość, rządzoną przez brutalnych strażników i lodowato bezduszne pielęgniarki. Ich ofiarami stała się grupa młodych osób, a miejscem zdarzeń – zrujnowane, spalone wnętrze dawnego szpitala.

To wszystko ilustrują fotografie wykonane przez Anetę Mudynę. Jej „Planeta ludzi” to projekt wymagający od widza skupienia, namysłu, intertekstualnej refleksji oraz łączenia kropek… bowiem cykl zestawia ze sobą elementy kultury. Można w nim znaleźć nawiązania do słynnego eksperymentu więziennego prof. Philipa Zimbardo z roku 1971, książki Kena Eltona Keseya „Lot nad kukułczym gniazdem” z 1962 roku, filmu Miloša Formana z roku 1975 oraz kultowej pieśni Jacka Kaczmarskiego, Przemysława Gintrowskiego i Zbigniewa Łapińskiego „A my nie chcemy uciekać stąd”, napisanej w latach 80. ubiegłego stulecia w odniesieniu do autentycznych wydarzeń.

- „Planetę ludzi” można zatem czytać jako dzieło intertekstualne oraz meta-tekstualne. Nade wszystko zaś – jako rodzaj metafory, zogniskowanej wokół uniwersalnego problemu zniewolenia jednostek i poszukiwania przez nie wolności. Jako społeczeństwo doświadczamy tego problemu na co dzień, w skrajnej odsłonie byliśmy jego świadkami po 13 grudnia 1981 roku. Czyli wcale nie tak dawno temu – o wystawie mówi Marcin Kania, jej kurator.

W drugim akcie tego wieczora Chór Jaszczury Teatralnie przedstawił w spektaklu „A my nie chcemy…" przypomnieli wydarzenia nocy z 31 października na 1 listopada 1980 roku. Wówczas w szpitalu psychiatrycznym w miejscowości Górna Grupa wybucha pożar, w którym śmierć ponosi 55 pacjentów szpitala. Przerażeni pacjenci na widok strażaków nie pozwalają się wyprowadzić z zajętych ogniem pomieszczeń i giną w płomieniach. Ów Szpital psychiatryczny jest metaforą naszej ojczyzny zniewolonej przez komunistów. Mimo tej tragicznej sytuacji są tacy, którzy chcą tu pozostać, nawet za cenę życia.

Aneta Mudyna - polski artysta fotograf. Członek rzeczywisty i Artysta Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej. Urodziła się w 1975 roku w Tuchowie, mieszka i pracuje w Krakowie. Współzałożycielka i członek rzeczywisty Towarzystwa Fotograficznego „idia”. Jest organizatorem, współorganizatorem, uczestnikiem wielu plenerów fotograficznych (międzynarodowych, ogólnopolskich), organizatorem i kuratorem wystaw fotograficznych, Autorka indywidualnych oraz zbiorowych wystaw. W swoich pracach podejmuje tematykę problemową jak np. tolerancji, starości, osobliwości charakteru. Jej prace były prezentowane w wielu galeriach w Polsce oraz za granicą – Słowacja, Ukraina, Anglia, USA, Litwa, Włochy, Francja.

 

Powiązane tematy

Komentarze

Zobacz więcej

Myślenice. Festiwal Jazz Nad Rabą 2024
Kultura 0

Myślenice. Festiwal Jazz Nad Rabą 2024

Szósta edycja Myślenickiego Festiwalu Jazzu Tradycyjnego „Jazz nad Rabą” to pochodów w stylu nowoorleańskim oraz koncerty   Festiwal Jazzu rozpoczął się poc...