logo-web9
Alarmujecie

„Mamo spowodowałem wypadek, potrzebuję pieniędzy”. Dwie kobiety oszukane w ten sposób straciły 240 tys. zł

„Mamo spowodowałem wypadek, potrzebuję pieniędzy” – tak najkrócej można streścić oszustwo na które nabrały się dwie kobiety z gminy Dobczyce. Łącznie przekazały oszustom 240 tys. zł. Policja ostrzega: mundurowi, ani prokuratura nie działają w ten sposób

Wielokrotnie apelujemy i ostrzegamy o tym, że oszuści wykorzystują najróżniejsze metody i sposoby, żeby zdobyć pieniądze. Często wykorzystywana przez nich jest metoda „na pracownika banku”, co dokładnie opisaliśmy w sierpniu 2023 roku.

Tym razem dwie kobiety z gminy Dobczyce nabrały się na tzw. „wypadek”. Oszuści dzwonią z informacją, że bliska nam osoba spowodowała wypadek drogowy i trzeba wpłacić określoną kwotę, aby uniknąć konsekwencji, w tym aresztowania.

Takie właśnie połączenia 15 stycznia w nocy odebrali mieszkańcy gminy Dobczyce. Wiele z prób oszustów nie doszło do skutku, jednak w dwóch przypadkach udało im się skutecznie zmanipulować rozmówców.

Najpierw oszukana została 75-latka, do której zadzwonił na numer stacjonarny mężczyzna podając się za jej syna. Powiedział, że potrącił ciężarną kobietę na pasach i potrzebuje pieniędzy na kaucję, aby uniknąć kary więzienia. Z kobietą rozmawiał też inny mężczyzna podający się za funkcjonariusza policji. Ofiara oszustwa, cały czas pozostając na linii, przygotowała pieniądze w kwocie 40 tys. zł i przekazała je kobiecie podającej się za adwokata.

Jeszcze tej samej nocy, również na terenie gminy Dobczyce tym samym sposobem, oszukana została 69-latka, która wierząc, że pomaga synowi, który potrącił ciężarną kobietę, przekazała oszustom 200 tysięcy złotych.

Oszuści podjęli również wiele prób, które się nie powiodły, ponieważ potencjalne ofiary rozłączyły połączenie.

- Prosimy; jeśli mają Państwo w rodzinie starsze i samotnie mieszkające osoby – rozmawiajcie z nimi na temat bezpieczeństwa w mieszkaniu – ostrzegajcie, że nigdy nie powinny wpuszczać obcych do domu i NIGDY nie powinny przekazywać pieniędzy osobom nieznanym. Policja ani prokuratura nie działa w ten sposób i nie prosi o przekazywanie pieniędzy

– przestrzega Dawid Wietrzyk, rzecznik prasowy myślenickiej policji.

Jak nie paść ofiarą oszustwa telefonicznego? Pamiętaj:

* Bądź ostrożny w kontakcie z nieznajomym.

* Nigdy nie przekazuj pieniędzy osobom, których nie znasz. Nie ufaj osobom, które telefonicznie podają się za krewnych lub ich przyjaciół.

* Zawsze potwierdzaj „prośbę o pomoc”, kontaktując się osobiście: wykonaj telefon lub skontaktuj się bezpośrednio.

* Nie działaj w pośpiechu i ewentualnie odłóż termin udzielenia pożyczki (najlepiej o kilka dni).

* Wszelkie telefoniczne prośby o pomoc (także z zagranicy), grożą utratą pieniędzy. Nie przekazuj pieniędzy obcym osobom ani nie przelewaj pieniędzy na wskazane konto bankowe.

* Gdy ktoś dzwoni w takiej sprawie i pojawia się jakiekolwiek podejrzenie, że to może być oszustwo koniecznie powiadom Policję - nr tel. 112

Dzięki Twojemu wsparciu możemy poruszać tematy, które są istotne dla Ciebie i Twoich sąsiadów. Zabierz nas na wirtualną kawę – nawet najmniejszy gest ma znaczenie. 

Zobacz więcej
Czytaj komentarze!