Myślenice

Myślenice. Były prezes Myślenickiej Agencji Rozwoju Gospodarczego z drugim wyrokiem

Myślenice. Były prezes Myślenickiej Agencji Rozwoju Gospodarczego z drugim wyrokiem

W Sądzie Rejonowym dla Krakowa Śródmieścia z końcem grudnia zapadł wyrok, w którym były prezes Myślenickiej Agencji Rozwoju Gospodarczego wraz z innym mieszkańcem gminy Myślenice, zostali skazani za popełnienie przestępstwa z art. 286 par. 1 kodeksu karnego

 

To drugi wyrok, jaki zapadł w związku z działalnością byłego prezesa Myślenickiej Agencji Rozwoju Gospodarczego. Pierwsza sprawa zakończyła się w marcu 2020 r., z kolei wyrok w drugiej zapadł 20 grudnia 2023 r.

W odpowiedzi na nasze pytania, przesłane przez rzeczniczkę prasową Sądu Okręgowego w Krakowie czytamy, że były prezes gminnej spółki Daniel P. wyrokiem Sądu Rejonowego dla Krakowa Śródmieścia w Krakowie został uznany winnym zarzucanego mu czynu realizującego znamiona z art. 286 § 1 k.k. Za ten czyn wymierzono mu karę 1 roku pozbawienia wolności, zaś mieszkańcowi gminy Myślenice 10 miesięcy pozbawienia wolności.

Obu oskarżonym sąd zawiesił wykonanie wymierzonej kary pozbawienia wolności na okres 3 lat próby oraz przyznał im dozór kuratora. Względem oskarżonych orzeczono solidarnie obowiązek naprawienia szkody poprzez zapłatę kwoty 100.000 zł na rzecz spółki Myślenicka Agencja Rozwoju Gospodarczego Sp. z o.o. w Myślenicach.

Wyrok jest nieprawomocny.

Daniel P. został odwołany ze stanowiska prezesa spółki MARG przez radę nadzorczą w styczniu 2019 roku. W marcu 2019 r.  podczas konferencji prasowej burmistrz Jarosław Szlachetka (PiS) zaprezentował wyniki „audytu otwarcia” przeprowadzonego w urzędzie miasta w zakresie finansowym oraz kadrowo-płacowym. Podobne kontrole przeszły gminne spółki. Jedną z nich jest Myślenicka Agencja Rozwoju Gospodarczego, której były prezes stanął przed sądem.

Był podejrzany o przestępstwo z art. 284 paragraf 2 kk i art. 270 par 1 kk w zw. z art. 11 par 2 kk - przywłaszczenia ustalonych kwot pieniędzy z MARG poprzez posłużenie się podrobionymi dokumentami. W ten sposób miał sobie przywłaszczyć kolejno: 40 tys. zł, 90 tys. zł i 75 tys. zł.

Daniel P. przyznał się do winy, wyraził wolę dobrowolnego poddana się karze, a w Sądzie Rejonowym w Myślenicach odbyło się pięć posiedzeń w tej sprawie. Było to spowodowane tym, że były prezes miał trudności z oddaniem całej kwoty. Ostatecznie to się udało, a orzeczenie zostało wydane przez Sąd 27 lutego. Prokurator wystąpił dodatkowo o karę grzywny w wysokości 11 250 zł i pokrycie kosztów postępowania.

Powiązane tematy

Komentarze (16)

Zobacz więcej