Myślenice

Myślenice. Zmiany w policji. Maciej Kubiak odchodzi do Krakowa. Nowym komendantem został Maciej Rymar

Myślenice. Zmiany w policji. Maciej Kubiak odchodzi do Krakowa. Nowym komendantem został Maciej Rymar
Fot. Piotr Jagniewski

Po sześciu latach Maciej Kubiak przestał pełnić funkcję komendanta powiatowego policji w Myślenicach i został zastępcą komendanta wojewódzkiego policji w Krakowie. Jego miejsce zajął Maciej Rymar – dotychczasowy naczelnik wydziału ruchu drogowego komendy wojewódzkiej w Krakowie.

„Mogę powiedzieć tylko tyle, że bardzo dużo wymagam od siebie i najważniejsze dla mnie jest bezpieczeństwo. Na pewno jestem apolityczny i na pewno dbam o dobrą atmosferę w służbie i to jest dla mnie bardzo ważne” – podczas uroczystości powołania mówił nowy komendant.

 

Oficjalna zmiana na stanowisku komendanta powiatowej policji w Myślenicach odbyła się w Muzeum Niepodległości. W obecności inspektora Tomasza Drożdżaka – zastępcy komendanta wojewódzkiego policji w Krakowie, zostały odczytane rozkazy o odwołaniu inspektorowi Macieja Kubiaka z funkcji KPP w Myślenicach i powierzeniu obowiązków na tym stanowisku dotychczasowemu naczelnikowi wydziału ruchu drogowego KWP w Krakowie młodszemu inspektorowi Maciejowi Rymarowi.

Następnie głos zabrał inspektor Tomasz Drożdżak, który dziękował komendantom za dotychczasową służbę i pogratulował awansów na wyższe stanowiska. Do gratulacji i życzeń przyłączyli się również samorządowcy.

Marzenia o komendzie a polityka

Starosta Józef Tomal (FZM) oprócz podziękowań i doceniania kompetencji byłego komendanta, zwrócił uwagę na jedną rzecz, której nie udało się zrealizować. Nawiązał do zapowiadanej w 2022 r. budowy nowej siedziby komendy powiatowej policji w Myślenicach.

„Szkoda, że nie udało ci się to, co było tak szumnie zapowiadane, czyli wybudować nową siedzibę, bo to było naszym marzeniem. Myślę, że gratulując jednocześnie twojemu następcy, to się w końcu uda. Myślenice i powiat myślenicki na to zasługują, żeby była ona co najmniej tak piękna, jak nowy budynek starostwa, o czym wspólnie marzyliśmy i jedna z tych rzeczy się zdarzyła.

Nie znam przypadku, żebyś ty i twoja jednostka poddawali się kiedykolwiek naciskom politycznym i za to ci dziękuję. Kierowaliście się wartościami, które dotyczą wszystkich obywateli, niezależnie od światopoglądu. Nowemu komendantowi życzymy, żeby kierował się tymi wartościami, które są dla policji ważne” – mówił starosta Józef Tomal (FZM).

Burmistrz Myślenic Jarosław Szlachetka (PiS) dziękował komendantowi za współpracę i wyrażał nadzieję na kontynuację wspólnych patroli policji ze strażą miejską. Odniósł się też do słów starosty dotyczących budowy nowej siedziby policji.

„Co do tych marzeń. Ono jest, będzie się realizować panie starosto. Nie mogło się szybciej realizować ze względów proceduralnych i myślę, że pan dobrze o tym wie. Mogę zapewnić, że jeszcze w tym tygodniu przekaże panu komendantowi na rzecz Skarbu Państwa protokół z przekazaniem zakupionych przez gminę Myślenice nieruchomości za kwotę ponad pół miliona złotych - pod budowę nowej komendy powiatowej policji w Myślenicach.

Dotrzymując słowa danego komendantowi Kubiakowi i mieszkańcom powiem tyle, że jeszcze w tej kadencji rada miejska w Myślenicach podejmie stosowną uchwałę, co do zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego na osiedlu Traugutta, która umożliwi zaprojektowanie nowego budynku – mówił burmistrz Jarosław Szlachetka (PiS).

 

"Bardzo dużo wymagam od siebie i najważniejsze dla mnie jest bezpieczeństwo"

Następnie głos zabrał żegnający się z jednostką inspektor Maciej Kubiak, który podziękował wszystkim za ciepłe słowa. Komendant podkreślił, że osiągnięcie efektywności w zapewnieniu bezpieczeństwa nie byłyby możliwe bez zaangażowania policjantów i pracowników policji oraz wsparcia władz samorządowych, współdziałających z policją instytucji, a także sądów i prokuratur.

Inspektor Maciej Kubiak: Ponad 30 lat temu, kiedy po raz pierwszy zakładałem swój policyjny mundur, nigdy nie pomyślałem, że moja zawodowa przygoda tak się potoczy. Ostatnie sześć lat to nie były łatwe czasy. Realizowaliśmy wiele zadań z którymi nigdy wcześniej nie mieliśmy nic wspólnego. Żeby wspomnieć pandemię, czy dzisiejszą trwającą wojnę za wschodnią granicą. Poza tym realizowaliśmy to zadanie do którego jako policja jesteśmy ustawowo powołani, czyli dostarczanie społeczeństwu poczucia bezpieczeństwa.

Na zakończenie nowy komendant Maciej Rymar pogratulował awansu swojemu poprzednikowi i wyraził wdzięczność komendantowi wojewódzkiemu za zaufanie. Zaznaczył, że jest policjantem, który wymaga od siebie bardzo dużo i najważniejsze jest dla niego bezpieczeństwo.

Młodszy inspektor Maciej Rymar: Mogę powiedzieć tylko tyle, że bardzo dużo wymagam od siebie i najważniejsze dla mnie jest bezpieczeństwo. Na pewno jestem apolityczny i na pewno dbam o dobrą atmosferę w służbie i to jest dla mnie bardzo ważne. Jeżeli będziemy my porozumiewali się między sobą, będziemy tworzyć silny zespół, to wygramy każdy mecz, a naszym nadrzędnym celem będzie bezpieczeństwo.

Mam niedościgniony wzór Maćka Kubiaka, którego znam od wielu lat, Swoje serce zostawiłem ponad 10 lat temu w Myślenicach, większość czasu spędzam w tym miejscu, pokochałem je i mam nadzieję, że będę mógł swoje doświadczenie przenieść do tego miejsca oraz pomagać w problemach od budowania komendy, po trudne problemy w zamkniętych domach.

 

Inspektor Maciej Kubiak - p.o. Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Krakowie. W Policji służy od 1993 roku. Od 2003 roku był Komendantem Komisariatu Policji w Makowie Podhalańskim.

19 maja 2006 roku został powołany na stanowisko I Zastępcy Komendanta Powiatowego Policji w Suchej Beskidzkiej. Od 8 grudnia 2016 roku pełnił obowiązki I Zastępcy Komendanta Powiatowego Policji w Nowym Targu. 22 marca 2017 roku został powołany na stanowisko I Zastępcy Komendanta Powiatowego Policji w Nowym Targu.

Od 9 marca 2018 roku pełni obowiązki Komendanta Powiatowego Policji w Myślenicach. 25 czerwca 2018 roku powołany na stanowisko Komendanta Powiatowego Policji w Myślenicach. 8 marca br. Komendant Główny Policji powierzył mu pełnienie obowiązków na stanowisku Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Krakowie.

 

młodszy inspektor Maciej Rymar - p.o. Komendanta Powiatowego Policji w Myślenicach. W Policji służy od 1991 roku. Od początku kariery zawodowej związany z Wydziałem Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie. W latach 1999-2002 pełnił służbę w Komendzie Miejskiej Policji w Krakowie, również w pionie ruchu drogowego. W latach 2002-2012 pełnił funkcję Komendanta Komisariatu Wodnego Policji w Krakowie. Następnie od 2012 roku do marca 2024 roku – Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie.

Powiązane tematy

Komentarze (6)

 • 12 mar

  Gratulacje , jak nowy komendant z drogówki to jest może gwarantem zrobienia porządku z parkowaniem na ulicach koło galerii myślenickiej i Dekady. Samochody parkujące na chodnikach , trudno przejechać koło zaparkowanych po obu stronach ulicy. Straży miejskiej to nie obchodzi .

  14 11 Odpowiedz
 • 12 mar

  Wiadomo wybory i wchodzenie bez mydła, a gdzie spuszczenie głowy i refleksja, gdzie słowo przepraszam, gdzie minuta ciszy nad zgazowanymi rolnikami, podeptaną flagą, czy kopanymi manifestantami? Panie starosto, widział pan te zdjęcia, żeby tak bezrefleksyjnie słodzić i pić sobie z dziubków? Wy władza to jedno, a ludzie to co? https://warszawa.wyborcza.pl/warszawa/7,54420,15081808,policjant-skazany-za-skopanie-manifestanta-na-marszu-11-11-11.html

  14 17 Odpowiedz
 • Marta 14 mar

  prosze sie zajac motorami w lasach bo w weekendy sie nie da spacerowac i szybka jazda

  7 Odpowiedz
 • 14 mar

  P. Kubiak na początku przyszalał z parkowaniem zdjęcia, mandaty no i co nie podskoczył , kto parkuje i zatrzymuje się gdzie i jak chce

  7 Odpowiedz
 • 19 mar

  Jak tak dalej pójdzie to komendanci będą traktowani jak biskupi i będą zajmować stanowiska do 75 lat a potem mogą się jeszcze postarać o przedłużenie urzędowania choćby na kilka miesięcy . Będą nawet w lepszej sytuacji niż kardynałowie bo będą mieć prawa wyborcze a kardynał w wieku 80 lat już nie może wybierać papieża.

  2 Odpowiedz
 • 19 mar

  Ale bzdury plotą ci pseudo decydenci w swoich wystąpieniach. Przypomina to czasy komuny i przemówienia partyjnych notabli terenowego szczebla. Nie wiadomo czy śmiać się czy płakać.

  4 Odpowiedz

Zobacz więcej