Myślenice

Protest rolników w Myślenicach. Kilkadziesiąt ciągników jeździło ulicami miasta przez cały dzień

Protest rolników w Myślenicach. Kilkadziesiąt ciągników jeździło ulicami miasta przez cały dzień
Fot. Piotr Jagniewski

Kolumna składająca się z kilkudziesięciu ciągników rolniczych od południa rozpoczęła jazdę ulicami miasta. Tak wyglądał protest rolników w Myślenicach  

 

artykuł aktualizowany

 

Na środę 20 marca został wyznaczony ogólnopolski strajk zwołany przez Radę Krajową NSZZ Rolników Indywidualnych "Solidarność".

Rolnicy sprzeciwiają się Zielonemu Ładowi, importowi produktów rolno-spożywczych z Ukrainy, ograniczaniu hodowli zwierząt w Polsce i "dramatycznej sytuacji" w rolnictwie. Chcą wypłaty rekompensat i wsparcia rolników.

Europejski Zielony Ład wprowadza wiele wytycznych, m.in. dla rolnictwa. Mają umożliwić osiągnięcie w Europie neutralności klimatycznej do 2050 r. Chodzi m.in. o wprowadzenie bardziej ekologicznej i mniej emisyjnej produkcji oraz redukcji użycia nawozów i środków ochrony roślin o połowę.  

We wszystkich województwach w środę od rana występują utrudnienia na drogach, głównie dojazdach do większych miast i trasach szybkiego ruchu, ale nie tylko. Rolnicy protestują też w mniejszych miastach powiatowych jak Myślenice.

Utrudnienia w ruchu zapowiadał wczoraj myślenicki magistrat i policja. Zgromadzenie rolników powiatu myślenickiego zapowiadało, że w związku z zaistniałą trudną sytuacją w polskim rolnictwie na terenie miasta i gminy odbędzie się protest.

„Wszystkie pojazdy będą oznaczone flagami w barwach biało-czerwonych oraz transparentami wyrażającymi nasz sprzeciw, niezadowolenie wobec wspólnej polityki Unii Europejskiej oraz niekontrolowanego napływowi produktów rolnych z Ukrainy” – piszą rolnicy.

Protest miał rozpocząć się w samo południe, ale rolnicy zbierali się na Zarabiu już od godziny 10. Dwie godziny później na ulice miasta wyjechała kolumna kilkudziesięciu ciągników rolniczych. Jak zapowiadają organizatorzy wydarzenia; „protest odbędzie się w formie nie blokowania dróg, tylko przemieszczania kolumny ciągników rolniczych po ulicach miasta Myślenice oraz drogach na terenie gminy”. Rolnicy będą jeździć dookoła Myślenic do godz. 19.

Oto trasa, którą będą się poruszać: Start Zarabie KS Dalin - ul.Piłsudskiego - ul.Galla Anonima - ul.Ignacego Daszyńskiego - Rondo A.Burzawy - ul.Słowackiego - Rondo Lecha Kaczyńskiego (zawracamy na tym rondzie i wracamy ulicą Słowackiego) - ul. 3 Maja - rondo przy starej mleczarni - ul.gen.Knieziewicza - ul. Dąbrowskiego - ul.Henryka Jordana - ul.Mikołaja Reja - ul.Żeromskiego - ul.Słowackiego i jedziemy po wcześniej przejechanym odcinku z tym, że na rondzie nad rynkiem odbijamy na ulicę Sobieskiego i wjazd na Zakopiankę kierunek Zakopane (jazda tylko prawym pasem bez blokowania lewej nitki), następnie zjazd z Zakopianki na wysokości Galerii Myślenickiej i powtarzamy cały cykl od ul.Słowackiego.

Powiązane tematy

Komentarze (35)

 • mirek@ 20 mar

  nie odczulem tego prostestu jak tu niektorzy sie rozpisuja... ok rano stalem chwile na pilsudskiego kiedy dojezdzali do ronda, ale potem jako pieszy normalnie przechodzilem przez pasy zatrzymywali sie i jak dla mnie to nie byl protest ktory mialby utrudnic mi zycie. chcieli zwrocic na siebie uwage i to zrobili bez koneicznosci blokowania drog. brawo panowie!!!

  65 11 Odpowiedz
 • 20 mar

  Jak tak czytam te komentarze to widać że niektórym pasują te wszystkie unijne zielone nakazy, zakazy, bzdurne opłaty emisyjne, eko podatki od samochodów, SCT, drogi prąd itd. Mnie tam osobiście nie obchodzi co to za rolnicy, skąd przyjechali, ile kto ma hektarów, bydła, traktorów i ile dopłat bierze. Ja popieram ich protest bo ten cały zielony wał jest chory lekko mówiąc

  59 14 Odpowiedz
 • mirek@ 20 mar

  róznica miedzy nami polega na tym ze ja tu mieszkam i widzialem ten protest a ty jestes internetowym trolem. bije brawo dalej bo protest przebiegl bez przeszkod.

  43 5 Odpowiedz
 • 20 mar

  skoro maja tak dobrze, że aż Cię to boli to rzuć pracę i zostań rolnikiem.

  23 6 Odpowiedz
 • 20 mar

  Nie wiem skąd ci rolnicy bo przecież u nas w gminie ich nie ma .Może chodzi o tych działkowców z Osieczan, A tak na serio w Polsce jest więcej rolników niż w Francji i Wielkiej Brytanii razem wzięte . A tu ich przywileje:: krus , dopłaty do paliwa , dopłaty do ziemi , nie płacą podatku dochodowego itp .Gdzie byli przez 8 lat ,

  43 47 Odpowiedz

Zobacz więcej