Kultura

Dobczyce. „Kobieta na wojnie” – zdjęcia Oksany Chornej można oglądać w Galerii Okrągłej

Dobczyce. „Kobieta na wojnie” – zdjęcia Oksany Chornej można oglądać w Galerii Okrągłej
Fot. UGiM Dobczyce

Wystawę fotografii autorstwa Oksany Chornej „Kobieta na wojnie” można oglądać w Galerii Okrągłej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Dobczycach

 

„Kobieta na wojnie” – wystawę fotografii autorstwa Oksany Chornej pod takim tytułem można oglądać w Galerii Okrągłejw Miejskiej Bibliotece Publicznej w Dobczycach. To reportaż z toczącej się w Ukrainie wojny.

To zbiór historii kobiet, które podjęły decyzję o wsparciu wojsk Ukrainy na froncie, nie tylko pełniąc czynną służbę wojskową, ale wykonując wiele innych potrzebnych działań. To nie tylko kadry z pola walki, ale też chwile, podczas których można odnaleźć na twarzach fotografowanych uśmiech.

Oksna Chorna jest młodszym porucznikiem, fotografem i rzecznikiem prasowym 53. Samodzielnej Brygady Zmechanizowanej Zbrojnych Sił Ukrainy im. Księcia Wołodymyra Monomacha. W lutym  2022 r. gdy wybuchła wojna w Ukrainie przebywała w Omanie, rozwijała karierę naukową i pracowała jako profesor ekonomii na Uniwersytecie MCBS.

 

Już w marcu zgłosiła się na ochotnika do 57. Samodzielnej Brygady zmechanizowanej Sił Zbrojnych Ukrainy jako sanitariusz bojowy. Brała udział w bitwach pod Łysychańskiem, operacji ofensywnej na Chersońszczyźnie i obronie Bachmutu. Wcześniej w okresie od lipca 2015 r. do listopada 2016 r. brała udział w operacji antyterrorystycznej w ramach 28. Samodzielnej Brygady Zmechanizowanej jako kierowca-ratownik karetki pogotowia.

Wystawę fotografii autorstwa Oksany Chornej można oglądać dzięki IDIA Towarzystwo Fotograficzne.

Komentarze

Zobacz więcej