Przejście dla pieszych przy cmentarzu „na Polance”? Starosta wyjaśnia dlaczego to niemożliwe
Radny powiatowy Robert Pitala (PiS) zwraca się do starosty o wykonanie bezpiecznego przejścia dla pieszych z azylem i oświetleniem na ul. Sienkiewicza przy cmentarzu komunalnym.
Za mały ruch, za mało pieszych, a „lokalizacja sugerowanego przejścia nie spełnia warunków widoczności najazdowej” - czytamy w odpowiedzi starosty
W najnowszym cyklu "Radni interpelują" sprawdzamy Biuletyny Informacji Publicznej i zawarte w nich zapytania radnych. Te najczęściej dotyczą utrzymania i rozbudowy infrastruktury drogowej, inwestycji, czy wprowadzenia ułatwień do codziennego życia mieszkańców różnych miejscowości.
W jednej z nich radny powiatowy Robert Pitala (PiS) zwraca się do starosty o wykonanie bezpiecznego przejścia dla pieszych z azylem i oświetleniem na drodze powiatowej K194 (ul. Sienkiewicza) w Myślenicach na wysokości cmentarza komunalnego.
„Cmentarz ‘Na Polance’ jest jednym z największych w powiecie, dlatego generuje duży ruch pieszych, a brak przy nim bezpiecznego przejścia. Obecnie chodnik biegnący od centrum miasta kończy się równo z parkingiem przy cmentarzu, a po drogiej stronie w tym miejscu rozpoczyna się chodnik, który biegnie w stronę Polanki.
W związku z tym piesi chcący poruszać się po chodniku od cmentarza w kierunku Polanki i od Polanki do cmentarza są zmuszeni przekraczać ruchliwą jezdnię właśnie w tym miejscu. Prowadzi to do bardzo niebezpiecznych zdarzeń, które mogą mieć tragiczny finał” – argumentuje radny Pitala.
Domaga się też wykonania przejścia jeszcze przed 1 listopada.
W odpowiedzi starosta zwraca uwagę, że istotną funkcją przejścia dla pieszych jest kanalizowanie strumienia ruchu pieszego oraz jego separacja od strumienia pojazdów. „Zalecane minimalne wartości natężenia ruchu wynoszą tutaj 5-6 tys. pojazdów na dobę i 20 osób na godzinę” – pisze.
Powołuje się też na obserwacje Zarządu Dróg Powiatowych w Myślenicach, z których ma wynikać, że we wskazanej lokalizacji natężenie ruchu pieszego jest mniejsze. „Najazd od strony miejscowości Polanka z obecnie dopuszczalną prędkością 70 km/h wymusza widoczność najazdową o wartości minimum 90 m. Lokalizacja sugerowanego przejścia nie spełnia tego warunku” – pisze Józef Tomal (FZM).
Jak zapewnia; we wrześniu 2024 będzie wykonany nowy pomiar natężenia ruchu pojazdów i osób na drodze powiatowej przy cmentarzu. „Jeżeli policja wyda opinię o oznaczeniu tego odcinka jako "teren zabudowany" Zarząd Dróg Powiatowych powróci do tematu realizacji bezpiecznego przejścia dla mieszkańców” – swoją odpowiedź kończy starosta.
We wrześniu rozpoczęcie rozbudowy cmentarza zapowiada burmistrz Jarosław Szlachetka (PiS). Prace mają rozpocząć się lada dzień i zakończyć się na wiosnę 2025 roku. Cmentarz przejdzie rozbudowę, wzmocniony zostanie mur oporowy, ale też powstaną nowe miejsca na tradycyjne groby oraz kolumbarium.
Podobają Ci się nasze artykuły?
Dzięki Twojemu wsparciu możemy poruszać tematy, które są istotne dla Ciebie i Twoich sąsiadów. Postaw kawę – nawet najmniejszy gest ma znaczenie.