Drogi

Generalna Dyrekcja zbada ruch na drogach Małopolski. "To pokaże ile samochodów przejeżdża nimi każdego dnia"

Generalna Dyrekcja zbada ruch na drogach Małopolski. "To pokaże ile samochodów przejeżdża nimi każdego dnia"

GDDKiA zleciła przeprowadzanie pomiaru ruchu na małopolskich drogach. Badanie zostanie przeprowadzone w 2025 roku, a wyniki przedstawione po 12 miesiącach.

„Podstawową informacją, która zostanie uzyskana dzięki badaniu ruchu pojazdów, będzie średni Dobowy Ruch Roczny (SDRR). Ta liczba pokaże nam, ile średnio pojazdów i jakiego rodzaju porusza się w ciągu 24 godzin danym odcinkiem drogi”

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała umowę na przeprowadzenie pomiaru ruchu na małopolskich drogach. Badanie rozpocznie się w 2025 roku, a wyniki zostaną opublikowane w 2026 roku.

Na potrzeby badania teren województwa został podzielony na trzy obszary:  północno-zachodni (teren Rejonu Kraków GDDKiA);  południowo-zachodni (Rejony Wadowice i Nowy Targ); wschodni (Rejony Tarnów i Nowy Sącz).

Za najkorzystniejszą ofertę uznano propozycję firmy EWIMAP, która za przeprowadzenie badań otrzyma 2,1 mln zł.

Generalny Pomiar Ruchu w Małopolsce zostanie przeprowadzony w ok. 170 punktach pomiarowych. - Zmierzymy ruch na trasach szybkiego ruchu oraz na drogach krajowych. W ramach badania nie mierzymy ruchu na drogach krajowych w Krakowie, Tarnowie i Nowym Sączu, tj. na terenie miast na prawach powiatu, które same zarządzają siecią drogową na swoim obszarze – czytamy w komunikacie GDDKiA.

Punkty pomiarowe powstaną na skrzyżowaniach z drogami krajowymi i wojewódzkimi; na granicach miejscowości mających ponad 10 tysięcy mieszkańców;  na skrzyżowaniach z ważnymi drogami lokalnymi;  w miejscach, które ze względu na swoją specyfikę mają duży wpływ na ruch (np. duże obszary inwestycyjne, ośrodki rekreacyjne, zakłady przemysłowe, centra handlowe itp.). 

W punktach pomiarowych zostaną ustawione kamery rejestrujące ruch. Następnie dane z zapisu zostaną opracowane i przeanalizowane pod kątem liczby i rodzaju pojazdów. - Będziemy też wykorzystywać dane pochodzące z automatycznych systemów pomiaru i od koncesjonariusza autostrady A4 Katowice – Kraków – informują drogowcy.

Oprócz samochodów osobowych, które na poszczególnych odcinkach dróg Małopolski stanowią od 60 do ponad 90 proc, badanie obejmie również motocykle i motorowery;  lekkie samochody ciężarowe (dostawcze);  mikrobusy;  samochody ciężarowe bez przyczep;  samochody ciężarowe z przyczepami lub naczepami;  autobusy;  ciągniki rolnicze;  rowery, hulajnogi elektryczne i Urządzenia Transportu Osobistego. 

Czego się dowiemy?

Pomiary automatyczne dostarczą danych z całego roku, a pomiary wideo będą prowadzone w specjalnie wybranych dziewięciu terminach pomiarowych, od stycznia do października 2025 r. Podstawową informacją, która zostanie uzyskana dzięki badaniu ruchu pojazdów, będzie średni Dobowy Ruch Roczny (SDRR). Ta liczba pokaże, ile średnio pojazdów i jakiego rodzaju porusza się w ciągu 24 godzin danym odcinkiem drogi.

To jednak nie wszystko. GDDKiA zapowiada, że pomiary obejmą średni dobowy ruch w typowe dni robocze (wtorek, środa, czwartek), średni dobowy ruch letni (lipiec, sierpień), średni ruch dzienny (od 6:00 do 18:00), średni ruch wieczorny (od 18:00 do 22:00), średni ruch nocny (od 22:00 do 6:00), rodzaje pojazdów i kierunki ruchu.

Dzięki Twojemu wsparciu możemy poruszać tematy, które są istotne dla Ciebie i Twoich sąsiadów. Zabierz nas na wirtualną kawę – nawet najmniejszy gest ma znaczenie. 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Powiązane tematy

Komentarze (4)

  • 21 paź 2024

    Fajnie wydane dwie banieczki, super, dziękujemy. Google ma takie dane na bieżąco

    11 Odpowiedz
  • 21 paź 2024

    Zapraszamy do Myślenic, może się (zupełnie przypadkiem) okazać, że Obwodnica Zachodnia potrzebna jest od zaraz...

    9 1 Odpowiedz
    • Mariusz Marioosz 21 paź 2024

      Generalna odpowiada za drogi krajowe. Województwo odpowiada za drogi wojewódzkie, takie jak np ul. Słowackiego od strony Borzęty. Obwodnica zachodnia to będzie co najwyżej drogą powiatową.

      3 Odpowiedz
  • 22 paź 2024

    Historyk autostrady buduje świat się kończy! By żyło się lepiej KOLEGOM 🤣 tyle warte te transparentne i uczciwe konkursy tuska na stanowiska? Byleby nażreć się z publicznego koryta a komu tam jakieś doświadczenie/wiedza potrzebna?

    3 Odpowiedz