Tak mogłoby wyglądać centrum Dobczyc. Burmistrz rozpoczyna dyskusję o rewitalizacji Rynku
- 7 listopada 2024
Zaprezentowane wizualizacje to efekt pracy studentów Katedry Architektury Krajobrazu Politechniki Krakowskiej, którzy zajmowali się przygotowaniem koncepcji odnowy dobczyckiego Rynku i dostosowaniu go do współczesnych wyzwań i potrzeb mieszkańców. Jak im to wyszło?
Urząd Gminy i Miasta w Dobczycach organizuje wystawę „Rynek OD-NOWA” i tym samym rozpoczyna dyskusję dotyczącą przyszłości centrum miasta.
Na przełomie maja i czerwca 2024 roku studenci Katedry Architektury Krajobrazu Politechniki Krakowskiej pracowali nad koncepcjami odnowy dobczyckiego Rynku i dostosowaniu go do współczesnych wyzwań i potrzeb mieszkańców.
Prace projektowe zostały poprzedzone m. in. badaniem sondażowym, w którym 40% respondentów opowiedziało się za projektową przemianą funkcjonowania Rynku, a więc taką dzięki której przestrzeń Rynku stanie się bezpieczniejsza, przyjemniejsza, zdrowsza i atrakcyjniejsza dzięki odpowiedniej aranżacji funkcjonalno-estetycznej.
Jak czytamy w opisie wystawy: „Prezentowane prace zawierają się w szerokim wachlarzu rozwiązań i pokazują zakres możliwości działania z przestrzenią Rynku. Są tu więc koncepcje bardziej zachowawcze, uspokajające ruch i wprowadzające więcej zieleni i rozwiązań humanizujących przestrzeń, ale są także bardziej śmiałe wizje oddające całą przestrzeń Rynku pieszym użytkownikom, zamieniając drogę w prawdziwy miejski deptak. Pomiędzy nimi zaproponowano szereg rozwiązań pośrednich”.
Tomasz Suś, burmistrz GiM Dobczyce; Drodzy Państwo, zdecydowaliśmy, że w przyszłości należy zmodernizować Rynek. W związku z tym zdecydowałem o współpracy z Politechniką Krakowską. Dlaczego? Dlatego, że interesuje mnie jak na to miejsce patrzą ludzie z zewnątrz. To ważne.
Teraz mamy jakiś początek fizycznie nakreślony. Czy uważam, że któryś mi „pasuje” z tych projektów? Nie, żaden nie zyskuje mojej aprobaty w 100 a nawet w 60%. Dlatego zaczynamy rozmowy z mieszkańcami, z przedsiębiorcami oraz wszystkimi zainteresowanymi.
Niech te konsultacje trwają wystarczająco długo, jak należy i będzie potrzeba. Nic na siłę. Aby powstał projekt upłynie dużo wody w Rabie. Oczekuję dużego zaangażowania i zainteresowania ze wszystkich stron.
Pamiętajcie, że studenci zrobili to darmowo. Chcemy z nimi nadal współpracować przy uwzględnieniu uwag wnoszonych przez zainteresowanych. Spotkania będą odbywać się w takich godzinach abyśmy mogli się spotkać i porozmawiać.
Z wszystkimi będzie można się zapoznać podczas wystawy, której wernisaż odbędzie się 18 listopada 2024 o godzinie 16:30 w Regionalnym Centrum Oświatowo Sportowym w Dobczycach. Wernisażowi towarzyszyć będzie omówienie prac.
Dbamy o to, by głos mieszkańców był słyszany
Jeśli nasze artykuły są dla Ciebie wartościowe, możesz nas wesprzeć zabierając nas na wirtualną kawę. Dziękujemy, że jesteś z nami!
Podobają Ci się nasze artykuły?
Dzięki Twojemu wsparciu możemy poruszać tematy, które są istotne dla Ciebie i Twoich sąsiadów. Zabierz nas na wirtualną kawę – nawet najmniejszy gest ma znaczenie.
Gdzie w Dobczycach jest rynek? Bo tam droga idzie przez centrum i zaraz za zakrętem wyjeżdża sie z miasta
Trudne zadanie, bo faktycznie droga przebiega przez tą część miasta o której można mówić rynek. Gdyby zamknąć ruch w centrum można projektować, ale któredy go puścić żeby życie w centrum nie umarło jak w Myślenicach ?🤔
To pokazuje że myślenicka durnota jest jednak zaraźliwa ;]
A moim zdaniem świetne podejście, bo otwiera temat rewitalizacji centrum, czy jest potrzebna, w jakim stopniu jest potrzebna, komu ma służyć, jak mieszkańcy ją widzą, którzy mogą swoje opinie oprzeć o nie jedną, lecz kilka zupełnie różnych koncepcji, bardziej zachowawczych i tych śmielszych. Sam włodarz podkreśla, że chce podejść do tego tematu bez zbędnego pośpiechu, aktywizując mieszkańców, zapraszając do dyskusji.
Jak to było w Myślenicach? Zrobiono projekt (Kto był autorem, zdaje się, że architekt? Nawet nie architekt krajobrazu), rzucono kilka wizualizacji, po czym przy realizacji wymazano jednak wcześniej zapowiadany powrót do historycznego szpaleru drzew wzdłuż głównego ciągu komunikacyjnego wschód-zachód i zabrukowano Rynek, pozbywając się części istniejących nasadzeń - różaneczników, jarząbów, magnolii).