Kultura

Fotograficzna opowieść o kampanii wyborczej MKO Solidarność w 1989 roku

Fotograficzna opowieść o kampanii wyborczej MKO Solidarność w 1989 roku
Fot. Grażyna Gubała, Marek Gubała, Artur Ostafin

W galerii MG Foto mieszczącej się w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Myślenicach do końca roku można oglądać wystawę zdjęć „Gniew, bunt, nadzieja” autorstwa Ryszarda Korneckiego.

To fotograficzna opowieść z kampanii wyborczej Małopolskiego Komitetu Obywatelskiego Solidarność w 1989 roku

 

Wernisaż wystawy prac Ryszarda Korneckiego odbył się 19 listopada w galerii stowarzyszenia Myślenickiej Grupy Fotograficznej mgFoto, mieszczącej się w budynku Miejskiej Biblioteki Publicznej im. ks. Jana Kruczka w Myślenicach.

Autor fotografii za sprawą swoich 40 obrazów przenosi odbiorców do 1989 roku. To wycinek dokumentu, który udało mu się stworzyć podczas jednych z najważniejszych dni w historii powojennej Polski. Niedziela 4 czerwca 1989 roku zapisała się w historii jako początek wielkich zmian politycznych, oznaczający przełomowy moment w drodze do wolności po dziesięcioleciach komunizmu.

Ryszard Kornecki stał się niespodziewanie kronikarzem gorącej krakowskiej wiosny, podczas której starły się dwie koncepcje: iść na kompromis z komunistami, czy walczyć z nimi do końca? Od tamtych wydarzeń minęło 35 lat.

Wspomnienia się zacierają, umiera pamięć o często anonimowych bohaterach tamtych dni. Co się z nimi stało? Czy są dziś szczęśliwi, czy rozczarowani Polską? To tylko niektóre z pytań, jakie można sobie zadać oglądając wystawę.

Fotografie są zapisem emocji, napięcia i nadziei, które towarzyszyły Polakom w tym przełomowym dniu. Kornecki dokumentował zarówno atmosferę kampanii wyborczej, jak i same wybory, a także późniejsze celebracje i reakcje społeczne. W jego obiektywie można zobaczyć nie tylko polityczne i społeczne zmiany, ale także wrażenia ludzi, którzy uczestniczyli w tym wydarzeniu, ich twarze pełne nadziei, ekscytacji, a także obawy o przyszłość. Jego fotografie stały się nie tylko dokumentem historycznym, ale także poruszającym zapisem emocji tamtego czasu.

Wystawę otworzyła dyrektor biblioteki Agnieszka Kazanecka-Bylica, prezes mgFoto Grażyna Gubała, opiekun Galerii mgFoto Artur Ostafin oraz sam autor. Ekspozycja potrwa do końca roku.

Ryszard Kornecki – artysta fotografik, członek ZPAF w Okręgu Krakowskim. Już w szkole średniej działał w Klubie Fotografików Amatorów prowadzonym przez Witolda Michalika. Od 1979 roku do wprowadzenia stanu wojennego pracował jako reporter TVP Kraków, zwolniony za powiązania z „Solidarnością”.

Po zakończeniu stanu wojennego w 1983 roku zajął się fotografią teatralną. W 1989 roku został fotografem przy Biurze Prasowym MKO „Solidarność”. Wykonał dokumentację fotograficzną kampanii wyborczej w Małopolsce. W 1990 roku powrócił do Telewizji Kraków i na zlecenie nowego dyrektora Kazimierza Kutza fotografował spektakle Teatru Telewizji, koncerty oraz inne wydarzenia kulturalne rejestrowane przez TVP. Współpracował ze Starym Teatrem, Teatrem STU oraz Operą Krakowską.

Jeśli nasze artykuły są dla Ciebie wartościowe, możesz nas wesprzeć zabierając nas na wirtualną kawę. Dziękujemy, że jesteś z nami!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

 

 

Powiązane tematy

Komentarze

Zobacz więcej

Myślenice. Ekologiczny mural na Zarabiu
Kultura 0

Myślenice. Ekologiczny mural na Zarabiu

Na murze oporowym Zakopianki przy ul. Mostowej powstał mural promujący ekologiczne postawy wśród dzieci i młodzieży   Za wykonanie malunku odpowiada Tomasz...