Dwadzieścia lat Sumo w Polsce. Pięć medali dla zawodników Dalinu Myślenice
Podczas turnieju zorganizowanego na 20 lecie sumo w Polsce Dalin Myślenice reprezentowali: Aleksandra Tomera oraz Karol i Wojciech Śmietanka, a w Grupie Młodzieżowejod 12 lat: Jakub Tomera, Łukasz Stalmach i Franciszek Skałka. Zawodnicy zdobyli pięć złotych medali i jeden srebrny
W sobotę 30 listopada w Krotoszynie uznawanym za stolicę polskiego sumo odbyły się uroczystości Jubileuszu 20-lecia Polskiego Związku Sumo. W uroczystej akademii uczestniczyła delegacja Małopolskiw składzie: Jan Mastela, Wojciech Grywalski i Ryszard Szpakiewicz, którzy złożyli List Gratulacyjny na ręce Prezesa PZS Kewina Rozuma.
W przededniu rocznicy zorganizowano w Krotoszynie dwie imprezy sportowe o zasięgu ogólnopolskim. Były to Igrzyska Dzieci i Młodzieży „Sumo z Mikołajem” i Puchar Polski Juniorów i Seniorów.
Igrzyska Dzieci i Młodzieży odbyły się w sobotę 29 listopada. W zawodach brało udział ponad 250 uczestników w różnych grupach wiekowych. W Grupie Dzieci - do 12lat Dalin reprezentowali: Aleksandra Tomera oraz Karol i Wojciech Śmietanka, a w Grupie Młodzieżowejod 12 lat: Jakub Tomera, Łukasz Stalmach i Franciszek Skałka.
Zawodnicy zdobyli pięć złotych medali i jeden srebrny. Każdy ze złotych medalistów stoczyłpo trzy zwycięskie walki, a srebrny medalista Franciszek Skałka przegrał w finale z kolegą klubowym Łukaszem Stalmachem. Oprócz medali i dyplomów wszyscy medaliści otrzymali słodkie upominki z rąk najważniejszej osoby polskiego sumo, założyciela Polskiego Związku Sumo, a obecnego Prezesa Europejskiej Federacji Sumo Dariusza Rozuma, który wcielił się w osobę Świętego Mikołaja.
Natomiast w sobotę 30 listopada odbyły się zawody Pucharu Polski Juniorów i Seniorów będące eliminacjami do przyszłorocznych Mistrzostw Europy. Dalin reprezentował Jan Mastela walczący w Grupie Seniorów w kat. wagowych do 85 i do 92 kg. W wyniku losowania w grupie eliminacyjnej kat. do 85 kg spotkali się wszyscy czołowi polscy zawodnicyłącznie z Janem Mastelą, który pomimo dwóch wygranych walk nie zakwalifikował się do półfinału zajmując piąte miejsce w tej kategorii.
Lepiej powiodło mu się w wyższej kategorii wagowej do 92 kg. W grupie eliminacyjnej wygrał trzy walki: z Maciejem Nowakowskim z Lubziny, Bernardem Mikiem z Ełku i z Antonim Pośpiechemz Kobylina, a przegrał z Rafałem Choroszuchą z Białegostoku awansując do półfinału z drugiego miejsca.W półfinale przegrał z Dawidem Kurasiem zajmując trzecie miejsce w tej kategorii.
Ryszard Szpakiewicz, trener: Najmłodsi zawodnicy walczący w Igrzyskach Dzieci i Młodzieży spisali się wspaniale i totalnie zaskoczyli sztab szkoleniowy. Wyjeżdżając do Krotoszyna mieliśmy nadzieję, że zdobędziemy dwa lub trzy złota, a tymczasem wszyscy zaskoczyli wygrywając w większości trudne walki. Zawodnicy uwierzyli, że z każdym przeciwnikiem mogą wygrać i wzajemnie motywowali się przed walkami.
Z kolei w sobotę Jan Mastela miał wybitnego pecha podczas losowania trafiając w kat. do 85 kg do tzw. „Grupy śmierci” na czele z rewelacją całych zawodów Maksymilianem Włoszkiem z Wrocławia, który wywalczył trzy złote medale. Nie awansował do półfinału pomimo, że wygrał m.in. z wcześniejszym faworytem Dawidem Kurasiem z Lubziny.
Kuraś zamknął Masteli awans do finałuw kat. wagowej do 92 kg rewanżując się za wcześniejszą porażkę.Seniorów czekają jeszcze dwa turnieje eliminacyjne do Mistrzostw Europy, które odbędą się w przyszłym roku. W Grupie Młodzików w br. odbędą się jeszcze dwa turnieje obydwa w zapasach: 7 grudnia Turniej Finałowy Małopolskiej Ligi Zapaśniczej i 14 grudnia Międzynarodowy Turniej Barbórkowy w Katowicach.
Podobają Ci się nasze artykuły?
Dzięki Twojemu wsparciu możemy poruszać tematy, które są istotne dla Ciebie i Twoich sąsiadów. Zabierz nas na wirtualną kawę – nawet najmniejszy gest ma znaczenie.