Jak zostać muzykiem? Wyjaśniamy
- 21 lutego 2025

Wielu artystów udowadnia, że muzykiem można zostać w każdym wieku. To wcale nie mit – dobry moment jest wtedy, kiedy uznasz, że to właśnie ten! Podpowiadamy, jak zabrać się za muzyczny temat, jeżeli nie masz żadnego doświadczenia. Zaczynamy!
Wybór instrumentów i kształcenie słuchu
Wybór instrumentu to kluczowa decyzja. Nic nie stoi, rzecz jasna, na przeszkodzie, by w trakcie rozwijania talentu zmienić wybór na inny, warto jednak zacząć od docelowego instrumentu, by skupić się już na konkretnym.
Popularnym wyborem jest pianino, gitara albo perkusja – należy jednak pamiętać, że wszystkie instrumenty cechuje różny próg wejścia, a także koszty, które musisz regularnie ponosić, kupując np. struny do gitary, oddając pianino do strojenia czy wymieniając pałeczki do perkusji.
Warto na początku zainwestować w instrument jakości akademickiej, bo oszczędność na dłuższą metę okaże się nietrafionym pomysłem. Na gorszych instrumentach gra się po prostu odczuwalnie gorzej.
Następnie czeka Cię wybór ścieżki kształcenia słuchu. Możesz uczyć się samodzielnie, z książek lub internetu, albo postawić na nauczyciela i jego wiedzę. Pierwsza wersja jest tańsza, wymaga jednak więcej poświęcenia, druga – nieco droższa, ale gwarantuje ona, że nauka będzie przyswajana w odpowiedni sposób.
Praktyka – jak skutecznie ćwiczyć?
Wśród muzyków panuje pogląd, że lepiej jest ćwiczyć codziennie po pół godziny, niż raz na tydzień przez kilka godzin naraz. Nic dziwnego – to właśnie regularność sprawia, że czynisz postępy. Musisz podzielić naukę na moduły. Jednego dnia zajmij się skalami, akordami czy rytmiką, kolejnego – harmonią, melodyką, teorią muzyki.
Poświęcaj czas sumiennie i nigdzie się nie spiesz – początki mogą wydawać się trudne. Zacznij więc od nauki najprostszych melodii i stopniowo zwiększaj trudność dopiero wtedy, kiedy uznasz, że prosty utwór nie sprawia Ci już problemów.
Dobrze jest również spotykać się z innymi muzykami, początkującymi lub zaawansowanymi. Od tych drugich możesz się dużo nauczyć, zaś z pierwszymi – pokonać bariery czy wspólnie rozwiązywać problemy nowicjuszy.
Nie poddawaj się – w delikatnej materii, jaką jest muzyka, ćwiczenia i stopniowe pogłębianie umiejętności gwarantują sukces!
Rozwój muzycznej kariery
Kiedy już poczujesz się pewniej, rozważ występ na żywo, chociażby przed grupą znajomych albo na małym, lokalnym koncercie. W wielu miastach znajdziesz miejsca, które organizują jam sessions, amatorskie występy i pokazy, w których każdy może wziąć udział.
Dzięki temu zaczniesz oswajać się z występami scenicznymi i oswoisz tremę, która początkowo może Cię sparaliżować.
Zachęcamy również do podejmowania prób tworzenia własnej muzyki – nic tak nie rozwija, jak komponowanie własnych utworów w oparciu o to, czego się nauczysz. Dobrze jest też spotykać się z osobami z branży, wymieniać doświadczenia i budować sieć kontaktów, bo – kto wie – być może w przyszłości stworzysz zespół, który będzie znany na całym świecie.
Życzymy powodzenia!