Myślenice na pocztówce jako źródło wiedzy o regionie. Marek Stoszek gościem mgFoto
- 9 kwietnia 2025

Gościem XIII Otwartej Przysłony mgFoto był Marek Stoszek, który wygłosił prelekcję „Ale to już było… - pocztówka jako źródło wiedzy i wspomnień o regionie”
W studio mgFoto w Myślenickim Ośrodku Kultury i Sportu odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „Otwarta Przysłona”. Jego gościem był Marek Stoszek – socjolog, kulturoznawca i pasjonat historii Myślenic, który wygłosił prelekcję „Ale to już było... - Pocztówka jako źródło wiedzy i wspomnień o regionie”.
Podczas spotkania uczestnicy odbyli sentymentalną podróż przez XX wiek, poznając historię myślenickich widokówek jako fotograficznych dokumentów zmian w mieście i okolicy. Marek Stoszek, deltiolog i kolekcjoner pocztówek, podzielił się wiedzą oraz opowieściami o ciekawostkach z dziejów Myślenic.
Marek Stoszek (1968 r)., to myśleniczanin, absolwent I LO im. T. Kościuszki w Myślenicach, Uniwersytetu Jagiellońskiego i Akademii Ignatianum w Krakowie. Socjolog i Kulturoznawca. Pasjonat historii lokalnej a przede wszystkim historii I i II wojny światowej, oraz relacji polsko – żydowskich. W jego podróżach i badaniach historycznych i kulturoznawczych zawsze najważniejszy jest człowiek i jego losy na tle historii. Aktywny działacz i konsultant w środowisku lokalnym. W wolnych chwilach miłośnik sportu zwłaszcza piłki nożnej, rajdów samochodowych i jazdy na rowerze, książek, fotografii i podróży. Kolekcjoner pocztówek związanych z Myślenicami i ziemią myślenicką.
Autor i współautor książek, artykułów, wystaw i prelekcji o historii i kulturze w kraju i za granicą. Członek i małopolski koordynator Fundacji Katyń – ocalić od zapomnienia, członek Polskiego Towarzystwa Historycznego oddział Myślenice, Centrum Badań Holokaustu UJ oraz Stowarzyszenia Aktywnej Ochrony Cmentarzy I Wojny Światowej „Crux Galiciae”, w Gorlicach, Stolen Memory, organizacją zajmującą się zwrotem depozytów zrabowanych więźniom niemieckich obozów ich rodzinom, hobbistycznie przewodnik po Myślenicach.
Podobają Ci się nasze artykuły?
Dzięki Twojemu wsparciu możemy poruszać tematy, które są istotne dla Ciebie i Twoich sąsiadów. Zabierz nas na wirtualną kawę – nawet najmniejszy gest ma znaczenie.
Komentarze