Miasto

PRZEGLĄD MEDIÓW: Sprawa myślenickiego hodowcy ryb i składowiska odpadów w telewizji Polsat

PRZEGLĄD MEDIÓW: Sprawa myślenickiego hodowcy ryb i składowiska odpadów w telewizji Polsat

 

PRZEGLĄD MEDIÓW: Sprawa myślenickiego hodowcy ryb i składowiska odpadów w telewizji Polsat
Państwo Ćwierzykowie z Myślenic zajmujący się hodowlą pstrągów 11 lat temu zauważyli, że do ich stawów dostają się zanieczyszczenia. Jak twierdzą pochodzą one z pobliskiego wysypiska śmieci. Sprawą zajęła się telewizja Polsat w programie "Państwo w Państwie"
Dzisiaj mija 11 lat odkąd Państwo Ćwierzykowie z Myślenic zajmujący się hodowlą pstrągów zauważyli, że potok z którego czerpali wodę do stawów niesie ze sobą fioletową maź. Od kilku lat jak twierdzą nie mogą prowadzić gospodarstwa z powodu znajdującego się w pobliżu wysypiska śmieci. Sprawą zainteresowała się telewizja Polsat w programie "Państwo w Państwie" http://www.panstwowpanstwie.polsat.pl/Strona_Glowna,6067/News,6068/Maria_I_Zbigniew_Cwierzykowie,1290214/index.html . Materiał w całości można obejrzeć w dziale Onet Biznes http://biznes.onet.pl/nie-tylko-ryby-glosu-nie-maja,18490,5119558,1,news-detal .
"Państwo w Państwie" - co zawiera reportaż
W reportażu rodzina Państwa Ćwierzyków opowiada o początkach działalności oraz jej funkcjonowaniu. - Dokładnie  3 maja 2001 roku przyjechałem na stawy z psem i zauważyłem, ze cały potok i staw mam brunatny - opowiada właściciel stawów w Krzyszkowicach. Wraz z pracownikiem odnalazł rurę z której wydobywały się zanieczyszczenia. Według bohaterów reportażu do zatrucia ryb dochodziło w 20008 i w 2010 roku. Jak podano w programie, rodzina z Myślenic wydała ponad 400 tys. zł na oczyszczanie stawów, a według jej wyliczeń łącznie stracili ponad 12 ton ryb.
Na temat przedstawionej historii w czasie programu dyskutują eksperci Krzysztof Ważny z Krajowej Izby Gospodarki Odpadami i Arkadiusz Matusiak adwokat i były prokurator. W materiale reporterka rozmawia m.in. z burmistrzem Myślenic Maciejem Ostrowskim, prezes Zakładu Utylizacji Odpadów Ewą Kęsek. W dalszej części materiału na temat składowiska odpadów wypowiadają się osoby mieszkające w sąsiedztwie składowiska odpadów.
Obszerny wywiad na temat zanieczyszczania stawów przez wycieki ze składowiska odpadów w Myślenicach-Borzęcie przeprowadzili dziennikarze lokalnego miesięcznika Sedno. Jego przedruk ukazał się na miasto-info.pl w lutym 2012 roku http://miasto-info.pl/myslenice/5110,konflikt-na-linii-wlasciciel-stawow-gmina-myslenice-trwa-11-lat.html .
O hodowcach z Myślenic pisał również Puls Biznesu w artykule "Ryby i biznes głosu nie mają" http://pwp.pb.pl/2599448,95257,ryby-i-biznes-glosu-nie-maja .

Państwo Ćwierzykowie z Myślenic zajmujący się hodowlą pstrągów, 11 lat temu zauważyli, że do ich stawów dostają się zanieczyszczenia. Jak twierdzą, pochodzą one z pobliskiego wysypiska śmieci. Sprawę porusza telewizja Polsat w programie "Państwo w Państwie"

Kadr z programu "Państwo w Państwie". Zobacz pełny materiał wideo

Dzisiaj mija 11 lat, odkąd Państwo Ćwierzykowie z Myślenic zajmujący się hodowlą pstrągów zauważyli, że potok z którego czerpali wodę do stawów, niesie ze sobą fioletową maź. Od kilku lat - jak twierdzą - nie mogą prowadzić gospodarstwa z powodu znajdującego się w pobliżu wysypiska śmieci. Sprawą zainteresowała się telewizja Polsat w programie "Państwo w Państwie". Materiał w całości można obejrzeć w dziale Onet Biznes portalu Onet.

"Państwo w Państwie" - co zawiera reportaż

W reportażu rodzina Państwa Ćwierzyków opowiada o początkach działalności, jej funkcjonowaniu oraz momencie, kiedy właściciel pierwszy raz zauważył zanieczyszczenia. - Dokładnie  3 maja 2001 roku przyjechałem na stawy z psem i zauważyłem, że cały potok i staw mam brunatny - opowiada właściciel stawów w Krzyszkowicach. Wraz z pracownikiem odnalazł rurę, z której wydobywały się zanieczyszczenia. Według bohaterów reportażu, do zatrucia ryb dochodziło w 2008 i w 2010 roku. Jak podano w programie, rodzina z Myślenic wydała ponad 400 tys. zł na oczyszczanie stawów, a według jej wyliczeń łącznie stracili ponad 12 ton ryb.

Kadry pochodzą z programu "Państwo w Państwie". Zobacz pełny materiał wideo

ZOBACZ PROGRAM "PAŃSTWO W PAŃSTWIE"

Na temat przedstawionej historii w czasie programu dyskutują eksperci - Krzysztof Ważny z Krajowej Izby Gospodarki Odpadami i Arkadiusz Matusiak, adwokat i były prokurator. W materiale reporterka rozmawia m.in. z burmistrzem Myślenic Maciejem Ostrowskim, prezes Zakładu Utylizacji Odpadów Ewą Kęsek, a w dalszej części materiału na temat składowiska odpadów wypowiadają się osoby mieszkające w jego sąsiedztwie.

Obszerny wywiad na temat zanieczyszczania stawów przez wycieki ze składowiska w Myślenicach-Borzęcie przeprowadzili dziennikarze lokalnego miesięcznika Sedno. Jego przedruk ukazał się na miasto-info.pl w lutym 2012 roku.

O hodowcach z Myślenic pisał również Puls Biznesu w artykule "Ryby i biznes głosu nie mają".

 

Powiązane tematy

Konflikt na linii właściciel stawów-gmina Myślenice trwa 11 lat
Okolice 97

Konflikt na linii właściciel stawów-gmina Myślenice trwa 11 lat

W 2001 roku, dokładnie 3 maja zauważyłem, że potok, z którego zasilałem w wodę dwa swoje stawy rybne niesie ze sobą fioletową maź. Poszedłem wzdłuż potoku i dotarłem do odległego o 3 km wysypiska śmieci - mówi Zbigniew Ćwierzyk, właściciel gospodarstwa rybnego w Krzyszkowicach

Komentarze (67)

 • Brak zdjęcia
  3 maj 2012

  Tak się zastanawiam dlaczego ogłupiali wyborcy nie zadbają o to, żeby była ZMIENNOŚĆ na stanowiskach urzędniczych tylko od paru kadencji wybierają jeden i TEN SAM UKŁAD z rodzinką na urzędzie, urbańskimi, kęskami itp. A potem zdziwienie że ktoś taki a owaki jest nie do ruszenia i nie ma na niego bata, bo chody w organach ścigania i stworzył wokół siebie wierną grupę interesów. Głupota polskiego społeczeństwa!

  40 4 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  3 maj 2012

  [quote=gość: ...] bo mamy nadzieję, że się już najedli, a boimy się nowych władz i ich głodnych rodzin [/quote]
  I Ty w to wierzysz? - Ludziom tego pokroju nigdy nie będzie dość.

  26 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  3 maj 2012

  A sprawę w sądzie to jak na razie ma pan Burmistrz, występujący w charakterze oskarżonego w sprawie manipulacji przy dokumentach ZUO.

  26 4 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  3 maj 2012

  Patologie zdarzają się wszędzie, ale taka jak w Myślenicach jest naprawdę wyjątkowa.

  24 2 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  3 maj 2012

  Ostrowski do dymisji!!! Cwaniaczek,niszczy nasze miasto, najpierw busy teraz wysypisko!!!

  27 10 Odpowiedz

Zobacz więcej