Miasto

Myślenice: Nowy regulamin utrzymania czystości na terenie miasta i gminy

Myślenice: Nowy regulamin utrzymania czystości na terenie miasta i gminy

Radni uchwalili nowy regulamin dotyczący utrzymania czystości i porządku na terenie miasta i gminy Myślenice. Mówi o zadaniach gminy i właścicieli nieruchomości, segregowaniu odpadów, ich odbierania, rodzajach pojemników i obowiązkach właścicieli zwierząt

Regulamin obowiązuje właścicieli nieruchomości na których zamieszkują lokatorzy oraz właścicieli nieruchomości, gdzie powstają odpady komunalne.

Przeczytaj pełną treść regulaminu

Regulamin ustala zadania należące do gminy i właścicieli nieruchomości, określa zasady dotyczące prowadzenia selektywnego zbierania i odbierania odpadów, rodzaje i wielkość pojemników na śmieci, sposób ich odbioru, a także obowiązki właścicieli zwierząt.

Zadania gminy i obowiązki właścicieli nieruchomości

Zgodnie z przyjętym przez radnych regulaminem, gmina zapewnia czystość i porządek na swoim terenie i tworzy warunki niezbędne do ich utrzymania. Ponadto zapewnia budowę, utrzymanie i eksploatację regionalnych instalacji do przetwarzania odpadów komunalnych i zobowiązuje się do zorganizowania przetargu na odbieranie odpadów od mieszkańców. To gmina zawiera umowę z przedsiębiorcą, który będzie odbierał nasze śmieci.

Będą one trafiały na składowisko odpadów w Myślenicach-Borzęcie. Jeszcze nie wiadomo ile będziemy płacić za taką usługę. 

Obowiązkiem właścicieli nieruchomości jest utrzymanie czystości i porządku na jej terenie  poprzez selekcjonowanie odpadów zgodnie z załącznikiem do regulaminu (tabela poniżej) 


Zobacz tabelę w dużej rozdzielczości

Obowiązkiem właścicieli będzie take włączanie się do kanalizacji sanitarnej i opadowej wybudowanej przez gminę oraz usuwanie sopli i śniegu zalegających na dachach.

Gdzie wrzucać śmieci?: Przestrzeń publiczna, domy i mieszkania

Bioodpady, papier i tektura, tworzywa sztuczne, odpady wielomateriałowe, metal, tekstylia, szkło (białe i kolorowe) powinny być wrzucane do odpowiednich pojemników i worków. Do brązowego pojemnika powinny trafiać odpady podlegające biodegradacji, natomiast do szarego pozostałe, których nie da się segregować. Na odpady sortowane przewidziane są worki: żółty ( pastik, metal, papier i tekstylia), zielony (szkło), pomarańczowy (pieluchy jednorazowe) i czarny (odpady zielone). 

Pojemniki przewidziane do zbierania odpadów na terenie gminy to: kosze uliczne o pojemności, kosze dla klientów lokali spożywczych i ulicznych punktów szybkiej konsumpcji, pojemniki „dzwony”, kontenery.

UWAGA! Ilość przewidzianych pojemników i worków dla domów jednorodzinnych będzie dostosowana do ilości osób zamieszkałych na danej nieruchomości, zgodnie ze złożoną deklaracją. Będzie dostosowana do danych zawartych w WPGO dotyczących średniej rocznej produkcji poszczególnych rodzajów odpadów.

Zakaz grillowania na terenach zielonych i wzdłuż Raby

Regulamin szczegółowo wyjaśnia gdzie powinny trafiać poszczególne rodzaje odpadów takie jak opakowania po lekach, baterie, opony, gruz. Zabrania również palenia ognisk oraz grillowania na terenach zielonych pomiędzy blokami, na balkonach budynków wielomieszkaniowych oraz wzdłuż rzeki Raby z wyjątkiem miejsc do tego wyznaczonych.

Masz psa? Masz obowiązki

Osoby utrzymujące zwierzęta domowe, są zobowiązane do zachowania bezpieczeństwa i środków ostrożności zapewniających ochronę przed zagrożeniem utraty zdrowia lub życia ludzi i zwierząt. Do obowiązków właścicieli należy kontrolowanie zachowania zwierząt tak, aby nie było uciążliwe dla innych ludzi i otoczenia, a także do nie pozostawiania ich bez dozoru.

Wychodząc z psem na spacer właściciel musi pamiętać o smyczy lub w kagańcu, natomiast właściciele psów ras uznawanych za agresywną o smyczy i kagańcu dla swojego zwierzaka. W mało uczęszczanych miejscach pies może biegać bez smyczy pod warunkiem, że ma nałożony kaganiec, a właściciel sprawuje kontrolę nad jego zachowaniem. 

Zabronione jest: wprowadzanie zwierząt na teren placów gier i zabaw oraz piaskownic dla dzieci, wprowadzanie ich do Raby od 1 maja do 30 września, wprowadzania zwierząt do urzędów, zakładów opieki zdrowotnej i opieki społecznej, szkół i placówek wychowawczych, placówek kulturalno-oświatowych o ile właściciele nie postanowią inaczej. Zakaz nie dotyczy psów przewodników.

Właściciel ma obowiązek natychmiastowego usuwania zanieczyszczeń pozostawionych przez zwierzęta w szczególności na klatkach schodowych lub innych pomieszczeniach wspólnego użytku, na chodnikach, ulicach, placach, zieleńcach, w parkach i innych miejscach publicznych i wrzucanie ich do pojemników na odpady komunalne.

Przeczytaj pełną treść regulaminu

Gmina wyjaśnia: Na czym polega znowelizowana ustawa "O utrzymaniu porządku w gminach"?

Powiązane tematy

Komentarze (26)

 • mirek@ 29 wrz 2012

  Potrafię zrozumiec wymogi dotyczace segregacji odpadow bo to wymóg unii europejskiej,ale zakaz grillowania oprocz jednej dzialki to świństwo ze strony radnych. Może ktoś sprawdzic ktore to miejsce? Nie wiem jak to zrobic :( W tym mieście nie ma zadnych rozryweki zabraniają nawet spotykania sie ze znajomymi przy ognisku. Rozumiem na balkonach,ale zeby nie moc palić ogniska nad rzeka to juz przegiecie...

  17 Odpowiedz
 • Dominika Wójcik 29 wrz 2012

  no i po ogniskach.......dla mnie wiosna i lato były zawsze takim okresem kiedy spotykamy się ze znajomymi nad Rabą grzejemy do słonka,kapiemy i palimy grila bądz ognicho i co teraz..???Mam świadomość ze są tacy ludzie którzy po takiej imprezie zostawiaja syf nad rzeką ale jeśłi ja sprzątam po sobie i nie zanieczyszczam rzeki to czemu nie moge już tak wypoczywać..??Dziękuję Radnym za odebranie mi tej przyjemności i czekam na więcej zakazów,bo to wszystko zmienia w złą stronę....

  17 1 Odpowiedz
 • inkwizytor 30 wrz 2012

  Zastanawia mnie jedno...

  skoro wiele Rodzin nie ma przyłączenia do ścieków gminnych i kanalizacji, mimo składanych wniosków itd., gdzie odrzucono wiele razy wniosek (tutaj śmieszne powody gminy) to co mają zrobić?
  Przyłącz na swój rachunek, gdzie czasami odległość jest klika kilometrów - jak to sugerują pseudo-monarchowie zasiadający na stołku?

  Nim ustalicie regulaminy i zaczniecie wymagać od mieszkańców, pomóżcie Im się przyłączyć, a nie rozkładajcie rąk spławiając mieszkańców z wciskaniem Im że to ich wina bo mieszkają daleko, i że tak gmina nie planuje projektów doprowadzenia kanalizacji, a nawet zrobienia drogi!!!!

  To że tam mieszkają z dziada pradziada, to co?
  Dajcie nam szanse, obniżcie sobie pensje i podatki, to wówczas będzie dobrze!!!!

  11 Odpowiedz
 • 30 wrz 2012

  W myśl nowego regulaminu dotyczącego utrzymania czystości i porządku na terenie miasta i gminy Myślenice do rzeki Raby można wprowadzać od 1 maja do 30 września takie zwierzęta jak
  kot
  koń
  krowa
  chomik
  świnka miniaturka, modna w tym sezonie
  lis
  i co ktoś jeszcze by chciał
  Natomiast psa nie!!

  Można natomiast wprowadzać go do każdego dopływu do rzeki Raby, być może owe zanieczyszczenie których obawiają się Radni do Raby nie dotrą....

  Jako mieszkaniec gminy też mam prawo korzystać z dobrodziejstw Raby na swój sposób. Oczywiście wprowadzanie psa do wody powinno się obywać w miejscu gdzie ludzie nie wypoczywają, ponieważ to może im przeszkadzać. To należy uszanować.

  8 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  29 wrz 2012

  Odnosze wrażenie że portal ten jest elektroniczną wersją Gazety Myslenickiej,żadnej krytyki a i na forum też bardziej kulturalnie od czasu gdy trzeba sie logować?Czyżby zbliżały sie wybory że zaczynają zabierać głos dawne twarze forum?
  Ale do rzeczy.
  Nawet za okupacji nikt nie zabraniał palenia ognisk a teraz w wolnym kraju radni decydują czy mogę zapalić ognisko.
  Wystarczyło że ktoś poskarżył się że nie idzie interes na kiełbaskach bo nieliczni turyści przywożą swoją a radni w tri miga uchwalili jedną z najgłupszych uchwał.Pieskowi też nie wolno wejść do Raby ? A co z lisami i innymi dziko żyjącymi krewniakami psa im też nie będzie wolno wchodzić do wody?Czy w tej perle małopolski nie ma już innych spraw,przycichła wojna z busiarzami to wzięli sie za peudoporządki niby z dbałości o środowisko.
  Ciekawe co następne wymyślą nasi wybitni przedstawiciele?
  Ale co wymagać jak przykład idzie z góry.
  http://www.youtube.com/watch?v=OuxfwPTZJYs
  http://www.youtube.com/watch?v=Lub_5IkE0Sg

  9 3 Odpowiedz

Zobacz więcej