Miasto

ALARMUJECIE: Myślenice zaśmiecone reklamami i ogłoszeniami

ALARMUJECIE: Myślenice zaśmiecone reklamami i ogłoszeniami

- Reklamy umieszczone w najdziwniejszym miejscach skutecznie przysłaniają, to co warte jest sfotografowania (…) są stare, nieaktualne i brzydkie - na forum pisze jeden z naszych Czytelników. Czy według Was reklamy w Myślenicach są w stanie zawładnąć przestrzenią publiczną?


Widok na kościół NMP z ul. 3-Maja, zdjęcie nadesłał Ottoman

- Była piękna pogoda, więc postanowiłem zrobić kilka zdjęć w Myślenicach w okolicach Rynku. Po zrzuceniu zdjęć na komputer ogarnęła mnie zgroza. Dopiero na ekranie monitora zobaczyłem jak Myślenice zaśmiecone są reklamami i ogłoszeniami poprzypinanymi do drzew. I to w samym środku miasta - pisze Ottoman, przesłał zdjęcia Końskiego Rynku.

- Reklamy umieszczone w najdziwniejszym miejscach skutecznie przysłaniają, to co warte jest sfotografowania. Na Końskim Rynku jest kilkanaście reklam w tym dwie duże na murze od plebanii. Stare, nie aktualne i po prostu brzydkie. Również wątpliwej urody są reklamy, których właścicielem jest Urząd Miasta, a ulokowane wzdłuż Bysinki. I tu nasuwa się pytanie, czy Urząd Miasta nie ma w swoich obowiązkach dbanie o estetykę miasta? Czy architekt miasta wydaje zgody na te reklamy, czy je kontroluje? - pyta Ottoman.

Radni uchwalili nowy regulamin utrzymania czystości i porządku na terenie miasta i gminy Myślenice, ale nie znaleźliśmy w nim wzmianki o zasadach dotyczących umieszczania reklam na terenie miasta lub centrum.

Piszecie na ten temat:

(…) najbardziej mnie denerwują oszpecone drzewa. Najgorsze w tym jest to że zwrócenie uwagi przybijającym tam reklamy zazwyczaj kończy się arogancką pyskówką wieszającego. (…) Zazwyczaj są to powtarzające się reklamy więc wyłapać paru dla przykładu konkretny mandacik i zapewne byłoby piękniej w tym miasteczku.

Cała Polska się z tym boryka bo nie ma przepisów ograniczających wieszania reklam jakichkolwiek, gdziekolwiek i cokolwiek i tylko jakaś mocna inicjatywa obywatelska mogłaby choć trochę zamieszać w temacie.

 

 

Czy reklamy umieszczane na terenie Myślenic szpecą miasto i są wyrazem bezguścia, czy może nadają miastu kolorytu? Czekamy na Wasze opinie.

Powiązane tematy

Komentarze

 • Brak zdjęcia
  8 paź 2012

  Dla radnych ważne jest aby piesek nie wszedł do wody a jego właściciel nie zapalił ogniska i upiekł kiełbasę nad Rabą.Władza" musi "popierać biznes a biznes to między innymi brutalna reklama na każdym kroku.Można dyscyplinować i karać mieszkańców bo oni potrzebni są tylko raz na kadencję aby oddać głos ale nie można swoich.

  28 2 Odpowiedz
 • mysleniczaninzdziada 8 paź 2012

  plakac sie chce patrzac jak oszpecaja nasze miasto! to nasza mala ojczyzna, dlaczego nikt nie dba o jej wyglad? to skandal! rozsypane ulotki, ulotki za wycieraczkami, plakaty na drzewach, murach i reklamy jedna na drugiej. prawdziwa reklamowa aleja to ul. kazimierza wielkiego, kosciuszki tez niszczy zabytkowy wyglad rynku. ottoman ma rację, nie da sie zrobic zdjecia w tym miescie. ostatnio byla u mnie rodzina i mowili to samo - ladnie urokliiwie ale nie da sie uwiecznic miejsca na pamiatke bo reklamy z kazdej strony!!!! przywroccie czyste kamienice

  21 2 Odpowiedz
 • 8 paź 2012

  Co do śmieci za wycieraczkami,to pownio być zakazane ,nakładą mi a jak włącze wycieraczki to wszystko ląduje na ziemi.

  16 1 Odpowiedz
 • 8 paź 2012

  Nad wszystkim piecze trzyma urząd miasta. Moze i oszpecają miasto ale nie dramatyzujcie na "końskim rynku" jedna jest aktualna :D

  8 4 Odpowiedz
 • 8 paź 2012

  Temat mielony od wielu lat, który kończy się wyłącznie na narzekaniu i biciu piany. Myślenice to jedno wielkie śmietnisko, oblepione drzewa, przystanki, niesprzątane ulice, syf gdzie się tylko spojrzy. Jeszcze do niedawna zrywałem te śmieci z drzew i słupów. Jednak ta garstka osób, którym to przeszkadza jest bezsilna. Tu potrzebna jest jakaś naturalna wymiana pokoleniowa, bo nie da się wieśniakom wbić do tych pustych łbów elementarnych zasad kultury... Żenada.

  12 1 Odpowiedz
 • mirek@ 8 paź 2012

  bardzo dobrze ze poruszyl ktos ten temat!! myslenice wygladaja jak smietnisko. co nam z regulaminu utrzymania porzadku jak ciezko idzie utrzymanie go... z reklamami i ogloszeniami trzeba zrobic raz na zawsze porzadek

  18 1 Odpowiedz
 • Bartek Bartkowski 8 paź 2012

  mogliby sie wypowiedziec na ten temat artysci, niedawno robili wystawe w przestrzeni publicznej na targu - moga ocenic wizualna wartosc myslenickich reklam. byloby ciekawie

  8 2 Odpowiedz
 • Wojtek 8 paź 2012

  aż dziw bierze, że przy ustalaniu nowych przepisów odnośnie czystości w mieście nie zajęto się tak ważną i szpecącą sprawą jak stare i niepotrzebne reklamy. Na rynku też jest zdecydowania za dużo szyldów i ciągle powstają nowe ciężko zrobić zdjęcie czemukolwiek. Ale skoro dla naszych radnych ważniejsze jest to gdzie można palić grilla to tak to się kończy. Zamiast zająć się czym pożytecznym chyba z nudów już wymyślają takie abstrakcyjne przepisy.

  7 Odpowiedz
 • Zdzichó Kowal PJN 8 paź 2012

  Jeslli wew taki reklamie utkwiono zdjemć jako młoda paniemka lub chlopiec (ino rzeby ładno) to morzna do powieszenia. Nie zaszkodzi popaczenie na jako skompo odziano reklame. Ino rzeby nie wieszano popod samy kościół.
  Reszty powinno zakazać siem urzemdowo.
  zez powarzamniem
  Zdzichó
  ,

  11 7 Odpowiedz
 • 8 paź 2012

  Moim zdaniem powinno powstać więcej tablic ogłoszeniowych, na których każdy mógłby powiesić swoje ogłoszenie/ reklamę, ale jedną a nie wykleić całą tablicę! Reszta miejsc całkowicie zabroniona.

  3 1 Odpowiedz
  • mysleniczaninzdziada 8 paź 2012

   a ogloszenia jedni na drugich przyklejaja. chcesz sprzedac dom albo mieszkaie wynajac rozwieszasz karteczki a za godzine ci przykleja mokisy albo inne kina plakat 2na2 metry i pozamiatane, albo klepsydry wszedzie wieszaja, a przeciez ich miejsce pod kosciolem a nie na tablicach ogloszen. co to za reklama czyjejs smierci?

   5 3 Odpowiedz
 • 8 paź 2012

  oczywiście że zaśmiecają, nie ma nawet o czym dyskutować!!! nie mówiąc już o Myślenicach ale jadąc jakąkolwiek autostradą w Polsce nawet i zakopianką to reklama na reklamie wisi.to jest porażka...w innych krajach UE to jest zabronione.

  1 1 Odpowiedz
 • 8 paź 2012

  Parę lat temu, przy okazji tragedii związanej z zabójstwem właścicieli kantoru, pokazano w telewizji Myślenice. Byłam przerazona, jak koszmarnie wyglądała ul. Kościuszki - właśnie przez "upstrzenie" reklamami. Od tego czasu zaczęłąm zwracać uwagę na "zaśmiecenie" pięknych budynków niepradopodobną ilością reklam, często paskudnych. Tak, mamy zaśmiecone miasto. Podobno wojewoda Krakowski wypowiedział wojnę reklamom na krakowskim Starym Mieście. Może nasz burmistrz też by się odważył.

  7 Odpowiedz
 • 8 paź 2012

  chcecie walczyć z reklamami? to nic nie da, zaraz pewna ekonomistka list napisze, że to jest walka władzy z lokalnymi przedsiębiorcami, wspomaganie zagranicznego kapitału, którego to stać na ładne banery, natomiast nasi biedni biznesmeni ledwo zipiący pod nawałem podatków (to może akurat prawda - nie wiem) chcąc być widoczni reklamują się na pordzewiałych blachach z odłażącą farbą,
  ostatnio był list w "Sednie" odnośnie ronda i niedoli okolicznych "pismesnemów"

  3 1 Odpowiedz
 • 8 paź 2012

  Kolejna bardzo ważna uwaga na temat wyglądu naszego miasta. Szkoda, że nie ma przepisu, który nakazywał by konsultacje z np.konserwatorem zabytków czy choćby jakimś artystą przed wywieszeniem jakiejś reklamy. Rozumiem ludzi prowadzących sklepy w rynku i okolicach - że chcą zareklamować swój towar. Ale czy ten baner reklamowy nie może się jakoś komponować z wyglądem zabytkowej kamienicy? Czy tylko paskudna, kolorowa tablica z napisem - OBUWIE, KEBAB, ODZIEŻ, SOLARIUM - zrobiona najtańszym kosztem i przytwierdzona byle jak nad wejściem, może przyciągnąć klienta? Jest kilka takich reklam, które nie szpecą danego budynku - ale to naprawdę są wyjątki.

  3 Odpowiedz
  • 8 paź 2012

   Otóż jest przepis i to konkretny. Pisałem na ten temat na forum pod tematem: http://forum.miasto-info.pl/myslenice/2363,reklamy-i-ogloszenia-w-naszym-miescie.html
   ale tu powtórzę.
   Z przepisów prawa budowlanego jasno wynika, że każda reklama wymaga zgłoszenia do Wydziału Architektury w Starostwie. Myślenicki Rynek jest w strefie konserwatorskiej i jest wpisany do rejestru zabytków, czyli wszystkie reklamy powinny być uzgadniane z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków, z co za tym idzie wymagają pozwolenia na budowę. W Urzędzie Miasta nie ma funkcji Architekta Miasta, nie ma funkcji Architekta Krajobrazu, więc nikt z urzędu się tym nie zajmuje. Nadzór Budowlany powinien się tym zająć, gdyż reklamy nie posiadające pozwolenia na budowę są samowolą budowlaną. A mówiąc o estetyce, to ... właściwie nie ma o czym mówić.

   3 Odpowiedz
 • 8 paź 2012
  Ottoman napisał/a:

  [...]W Urzędzie Miasta nie ma funkcji Architekta Miasta, nie ma funkcji Architekta Krajobrazu, więc nikt z urzędu się tym nie zajmuje[...].

  No tak, ale za to jest nowa funkcja: Dyrektor Urzędu Miasta i Gminy więc może dbałość o estetyczny wygląd naszego miasta powinna wejść do zakresu obowiązków tegoż Dyrektora. Ma czas na wręczanie nagród zwycięzcom turniejów tenisowych czy też uczestnictwo w uroczystościach obchodów "emigracyjnych", może więc teraz pora aby wziął się za konkretne zajęcie?
  Tak na marginesie dodam zaczepnie że mamy dwóch radnych którzy również powinni zadbać o wygląd naszej gminy: jeden jest artystą a drugi... architektem(!)

  4 Odpowiedz
 • 9 paź 2012

  Uważam,że Myślenice są zaśmiecane nie reklamami, tylko zachowaniem nas, obywateli. A to papierki, butelki, psie kupy i.t.d. Same reklamy chyba nam miasta nie zaśmiecają.Nawet przypięte przy Bysince, odwracają uwagę od zanieczyszczonej Bysinki.Jeżeli reklama pokazana na zdjęciu, zasłaniała turyście widok kościoła,to przecież mógł jej w kadrze nie ujmować. Nie róbmy problemów z niczego!

  4 2 Odpowiedz
  • 9 paź 2012

   wiesz co ? Spróbuj zrobić dobre zdjęcie kościoła od strony Końskiego Rynku, żeby nie było reklamy. Porób zdjęcia na Rynku, gdzie oprócz reklam sklepów które się w nich znajdują jest jeszcze wiele banerów (z wyjątkiem kamienicy Obońskich), gdzie po remoncie zdjęto wszystkie reklamy. Kiedyś u góry wisiał baner reklamujący pewnego kandydata na posła, I słowo daję, że jak ta jeszcze raz zawiśnie, to wystosuję osobiście pismo do Konserwatora Zabytków i Urzędu Miasta, Kamienica ta jest właśnością Gminy i Gmina nie może udzielać własnych powierzchni na reklamę wyborczą kandydatów.

   2 Odpowiedz
 • 9 paź 2012
  mysleniczaninzdziada napisał/a:

  kość napisał/a:Moim zdaniem powinno powstać więcej tablic ogłoszeniowych, na których każdy mógłby powiesić swoje ogłoszenie/ reklamę, ale jedną a nie wykleić całą tablicę! Reszta miejsc całkowicie zabroniona.a ogloszenia jedni na drugich przyklejaja. chcesz sprzedac dom albo mieszkaie wynajac rozwieszasz karteczki a za godzine ci przykleja mokisy albo inne kina plakat 2na2 metry i pozamiatane, albo klepsydry wszedzie wieszaja, a przeciez ich miejsce pod kosciolem a nie na tablicach ogloszen. co to za reklama czyjejs smierci?

  Masz rację, nie powinno być tyle reklam i ogłoszeń, Dziś cała tablica ogłoszeniowa oklejona - pożyczką znicz

  2 Odpowiedz

Zobacz więcej