Miasto

Urzędnicy wyjaśniają: Jak będziemy segregować śmieci?

Urzędnicy wyjaśniają: Jak będziemy segregować śmieci?

Urzędnicy myślenickiego magistratu odwiedzają 50 domów dziennie i wyjaśniają nowe zasady gospodarki odpadami. Co zawiera rozdawany przez nich informator?

Ruszyła kampania informacyjno - edukacyjna podczas której urzędnicy odwiedzają mieszkańców całej gminy. Pierwsi przyjmują ich mieszkańcy Głogoczowa. Urzędnicy starają się odpowiedzieć na pytania oraz wytłumaczyć problemy z którymi przyjdzie nam się zmierzyć w zakresie gospodarki odpadami.

Urzędnicy zazwyczaj chodzą parami, powinni wręczyć ulotkę - informator dotyczący gospodarki odpadami. Posiadają specjalne identyfikatory i upoważnienia z urzędu. W celu ich weryfikacji można również zadzwonić do sekretariatu Urzędu Miasta w Myślenicach pod nr 12 639 23 03.

Co zawiera informator?

W ramach podstawowej opłaty za śmieci w nowym systemie otrzymamy:

Brązowy pojemnik na BIOODPADY: Do niego trafiać będą odpady pochodzenia biologicznego, które podlegają naturalnym procesom rozkładu, czyli biodegradacji. Zalicza się do nich przede wszystkim odpady kuchenne/spożywcze i odpady zielone, a także odpady kuchenne (stałe), skorupki jaj, odpadki z ryb i z mięsa, drobne kostki, skorupki orzechów, resztki owoców i warzyw, zepsuta żywność, filtry do kawy i herbaty z zawartością, kwiaty i rośliny, liście, trawa, przycięte części drzew i krzewów, ręczniki papierowe, husteczki, papier toaletowy, serwetki, popiół drzewny, małe zwierzęce odchody z trocinami.

Minimalna częstotliwość odbioru pojemnika brązowego w sezonie 11 razy (maj-wrzesień), poza sezonem 10 razy (październik-kwiecień)

Szary pojemnik na ODPADY POZOSTAŁE: Do niego trafiać będą worki z odkurzacza, sznurki, wstążki, kobiece artykuły higieniczne, zużyta wata, waciki, lustra, szkło zbrojone, szkło płaskie, spodki, ceramika, popiół z węgla i koksu, niedopałki papierosów itp.

Minimalna częstotliwość odbioru pojemnika szarego w sezonie 4 razy (maj-wrzesień), poza sezonem 7 razy (październik-kwiecień).

Zielony worek na SZKŁO: Do niego trafiać będą butelki, szklane opakowania po napojach i żywności, butelki po napojach alkoholowych, słoiki (bez nakrętek, zacisków gumowych, uszczelek), szklane opakowania po kosmetykach, inne opakowania szklane.

Wywóz odbywać się będzie w tych samych dniach co worków żółtych (w zależności od zapełnienia). Minimalna częstotliwość odbioru worka zielonego w sezonie 5 razy (maj-wrzesień), poza sezonem 3 razy (październik-kwiecień).

Zółty worek: PAPIER, PLASTIK, METAL TEKSTYLIA: Do żółtego worka wrzucać będziemy plastikowe butelki po napojach, środkach czystości, zmiękczających tkaniny, płynach do prania, środkach do pielęgnacji ciała, plastikowe opakowania po produktach spożywczych, opakowania po słodyczach, ciastkach, owocach, mrożonkach, opakowania ze steropianu, metalowe puszki, gazety, papier, tekturę, zużyte ubrania, buty, tworzywa sztuczne itp.

Zaleca się oczyszczanie silnie zabrudzonych tworzyw i opakowań. Minimalna częstotliwość odbioru worka żółtego w sezonie 11 razy (maj-wrzesień), poza sezonem 7 razy (październik - kwiecień).

W zależności od potrzeb gospodarstwa domowego będzie można zamówić dodatkowych worków na pieluchy i odpady zielone. Zapisy informatora nie dotyczą regulacji związanych z odbiorem nieczystości w ramach prowadzenia działalności gospodarczej.

Jaką drogę przebywają nasze śmieci? 

Powiązane tematy

Komentarze (33)

 • 13 lis 2012

  Szary pojemnik opróżniany 4 razy w sezonie ? Czyli przez ponad miesiąc będą się w nim "kisić" kobiece art. higieniczne ? Współczuję temu co otworzy pojemnik po takim czasie - nos mu urwie !

  39 1 Odpowiedz
 • 13 lis 2012

  "Zaleca się oczyszczanie silnie zabrudzonych tworzyw i opakowań."

  To chyba żart! Nie mam nic przeciw segregacji śmieci ale oczyszczanie ich????? A po jaką cholerę ? Kogoś chyba fantazja poniosła.

  35 10 Odpowiedz
 • 13 lis 2012

  Czyli praktycznie nic się nie zmieni,dojdzie tylko brązowy kosz i pośrednik który też musi zarobić.Ciekawe czy 50% podwyżka nas czeka czy większa ?

  26 3 Odpowiedz
 • 13 lis 2012

  5 minut dziennie to ok 30 godzin rocznie.
  Daje to ok 40 zł miesięcznie wysługi roboczogodzin wg średniej krajowej, tyle warty jest Twój czas poświęcany na tą błahą czynność. 480 zł rocznie.
  Czytelniku, gdybyś oddawał takie pieniądze na dom dziecka zamiast dostarczać gotowy produkt prywatnym firmom nasz kraj więcej by na tym zyskał. Wiem, że przeliczanie czasu na pieniądz jest nieadekwatne dla prostego Kowalskiego, ale dla firm przyjmujących setki ton odpadów to są ogromne zyski jeśli te odpady dostarczane są umyte i posegregowane. Najgorsze jest to, że różnica w dochodzie nie idzie na ochronę przyrody, lecz do prywatnych kieszeni jako zysk z działalności.
  Pomyśl ile musiała by zapłacić firma odbierająca śmieci każdemu z nas za ich posortowanie i opłukanie? Kosmiczne pieniądze, prawda? Ale te pieniądze nie giną, one fizycznie gdzieś są... Pomyśl, dzięki temu, że Ty sortujesz firma nie musi tego robić, nie musi wydawać na to środków ponieważ tysiące ludzi jest do tego zobligowane aparatem przymusu prawnego.

  27 11 Odpowiedz
 • mirek@ 13 lis 2012

  pieknie ale ile wiecej bedziemy placic? i dlaczego wiecej i czemu mam sortowac w domu skoro sa na filmie zatrudnieni faceci do sortowania?

  25 7 Odpowiedz

Zobacz więcej