Obywatelskie Porozumienie na rzecz Zdrowia: Spotkanie zespołu
- 16 listopada 2012
Aktywni mieszkańcy organizują się poprzez zakładanie stowarzyszeń i fundacji. Podczas spotkań zespołów takich jak ten do opracowania Obywatelskiego Porozumienia na rzecz zdrowia, uczą się jak wykorzystać swój potencjał, aby wspólne działania stanowiły realną pomoc a nie sprowadzały się jedynie do działań "papierowych"
Spotkanie zespołu opracowującego Obywatelskie Porozumienie na rzecz Zdrowia odbyło się 14 listopada. Aktywni obywatele organizują się zakładając stowarzyszenia i fundacje. Takich organizacji w powiecie w sferze profilaktyki i ochrony zdrowia jest sporo. Polskie prawo daje coraz więcej możliwości współpracy samorządów lokalnych z organizacjami. Jednak trzeba się nauczyć z nich korzystać tak, żeby stanowiły realną pomoc a nie sprowadzały się jedynie do działań „papierowych”. Takie narzędzia to np. konsultacje społeczne, zespoły konsutlacyjno-doradcze.
AGNIESZKA WARGOWSKA-DUDEK, Fundacja ARTS: Dzięki tym rozwiązaniom organizacje pozarządowe mogą mieć realny wpływ na założenia polityk publicznych. Stąd pomysł powołania Zespołu ds. opracowania Obywatelskiego Porozumienia na rzecz Zdrowia. Zespół ocenia potrzeby w zakresie promocji zdrowia i profilaktyki chorób cywilizacyjnych w oparciu badania epidemiologiczne i społeczne, własne doświadczenie i wiedzę. Omawia także działania, które powinny być uwzględnione w polityce samorządu. W ten sposób w czerwcu 2013 roku powstanie Obywatelskie Porozumienie na rzecz Zdrowia. Dzięki reprezentacji różnych środowisk poznajemy różne opinie, perspektywy i wspólnie wypracujemy rozwiązania. W ten sposób poznajemy się i – mamy nadzieję- nauczymy dialogu.
Dzięki wspólnym spotkaniom i wspólnej pracy przedstawiciele instytucji samorządowych poznają bogactwo działań i potencjał organizacji pozarządowych i odwrotnie przedstawiciele NGO dowiedzą się z jakimi ograniczeniami borykają się urzędnicy. - Im lepiej się zrozumiemy, tym lepsza będzie współpraca - dodaje Agnieszka Wargowska-Dudek.
Zespół tworzą przedstawiciele organizacji pozarządowych i środowisk związanych z promocją i ochroną zdrowia:
Stowarzyszenie na rzecz Rozwoju i Wsparcia Społecznego Busola, Towarzystwo Gimnastyczne Sokół, Polskie Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym - Koło w Myślenicach, Spółdzielnia Socjalna Raciechowice, Bądźmy Razem - Stowarzyszenie Hospicyjne w Wiśniowej, ZPO w Lipniku - Związek Harcerstwa Polskiego, Fundacja Radosne Dziecko w Stróży, Myślenicki Klub Fantastyki, LGD Turystyczna Podkowa, Stowarzyszenie Inicjatyw Obywatelskich w Trzemeśni, Zakopiańskie Stowarzyszenie Kultury i Rekreacji, Starostwo Powiatowe w Myślenicach (Wicestarosta, Kierownik Wydziału Promocji i Ochrony Zdrowia, Pełnomocnik ds. NGO), Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna, Poradnia Leczenia Uzależnień, Gmina Wiśniowa, Gmina Dobczyce, Gmina Sułkowice. Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. Bohaterów Monte Casino w Lubniu, Uczniowski Klub Sportowy „DOBCZYCE”, Szkoła Podstawowa w Stadnikach, Gimnazjum w Tokarni,
Szkoła Podstawowa w Krzczonowie, Uczniowski Klub Sportowy „Dobczyce", OSP Raciechowice, Stowarzyszenie B-20 Raciechowice
Projekt realizuje Fundacja Sztuki, Przygody i Przyjemności ARTS z Partnerami: Starostwo Powiatowe w Myślenicach, -Bjerringbro Gymnastic Forening w Bjerringbro Dania
Projekt „Budowanie sieci współpracy na rzecz promocji zdrowia mieszkańców Powiatu Myślenickiego” współfinansowany przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej.
Podobają Ci się nasze artykuły?
Dzięki Twojemu wsparciu możemy poruszać tematy, które są istotne dla Ciebie i Twoich sąsiadów. Zabierz nas na wirtualną kawę – nawet najmniejszy gest ma znaczenie.
Z tego co wiem to dni zdrowia w tym roku mają być sfinansowane właśnie z tego projektu a ci ludzie którzy się spotykają mają to współorganizować.
Może Fundacja nie wie lepiej i dlatego stawia na dialog, konsultacje i porozumienie, stąd spotkania różnych organizacji i zapewniam, że nie wyciąga ręki po to czego nie ma i niczego nikomu nie zabiera a wręcz przeciwnie postarała się o środki z innych źródeł dostępnych dla wszystkich, którym chce się ruszyć głową a nie czekają aż im ktoś da, ponieważ to nie PRL.
"Gdy na polach PGR-u pozostaną niewykopane ziemniaki i niezebrana kapusta, a spadnie pierwszy śnieg, to co się najpierw zbiera? Najpierw zbiera się aktyw. To, co prawda, peerelowski dow***** z iście leninowską brodą, ale okazuje się, że wcale nie trąci myszką."
W latach poprzednich pewna kwota była przeznaczana na Powiatowe Dni Zdrowia. Odbywał się piknik w trakcie którego dzieci miały super zabawę, młodzież jakiś koncercik, dorośli bezpośredni kontakt z lekarzami i pielęgniarkami. Były szybkie badania, trochę demo typu pijane okulary, działanie pasów przy zderzeniu itd itp.
W obecnym roku grupka ....... ludzi zwana fundacją zaczeła dbać o nasze zdrowie. OK. tylko dla czego za nasze pieniądze.
Gdzie poszły pieniądze które były przeznaczone na Powiatowe dni zdrowia.
Znowu ci którzy dostawali coś od władz, coś fajnego obeszli sie smakiem. Fundacja wie lepiej i ma się coraz lepiej.
Drodzy członkowie, przestańcie dyskutować na sali konferencyjnej tylko przejdźcie sie po korytarzach w szpitalu, zobaczcie jak wygląda korytarz przy chirurgi, popatrzcie na prace NIEKTÓRYCH świętych krów w białych kitlach. Najpierw trzeba zobaczyć i leczyć to co boli nasz Myślenicki szpital a nie tylko dyskutować, i to jeszcze za niezłe pieniądze.
Pic na wodę, fotomontaż.