REPORTAŻ: Spółdzielnia Socjalna "Przystań" w Raciechowicach [WIDEO]
- 7 kwietnia 2013
- Nasze główne zadania to dożywianie dzieci i młodzieży oraz utrzymanie porządku w obiektach szkolnych. Każdego dnia przygotowujemy i wydajemy ponad czterysta obiadów - w kolejnym reportażu przedstawiającym organizacje pożytku publicznego mówi Barbara Miąsko, zastępca prezesa
Spółdzielnia Socjalna "Przystań" powstała z inicjatywy Gminy Raciechowice oraz Ochotniczej Straży Pożarnej w Kwapince. Druhowie ochotnicy dbając o gotowość bojową i jej dorobek materialny nie zapominają również o działalności kulturalnej. To właśnie strażacy z Kwapinki znani są m.in. z organizacji dożynek oraz tradycyjnego kolędowania.
BARBARA MIĄSKO, zastępca prezesa spółdzielni "Przystań": - Działalność naszej spółdzielni polega na reintegracji społecznej oraz tworzeniu więzi międzyludzkich. Spółdzielnia podejmuje działania związane z odbudowaniem i podtrzymaniem umiejętności uczestniczenia w życiu społeczności lokalnej oraz pełnienia ról społecznych w miejscu zamieszkania. Nasze główne zadania to dożywianie dzieci i młodzieży oraz utrzymanie porządku w obiektach szkolnych w gminie. Każdego dnia przygotowujemy i wydajemy ponad czterysta obiadów - mówi Barbara Miąsko, zastępca prezesa spółdzielni "Przystań".
Odbiorcami posiłków są nie tylko uczniowie, ale również mieszkańcy gminy oraz osoby pracujące w miejscowych zakładach pracy. Spółdzielnia dba również o zachowanie porządku w czterech szkołach na terenie gminy Raciechowice.
Pracuje w niej 18 osób, a przed podjęciem zatrudnienia w spółdzielni zasilały szeregi bezrobotnych. Spółdzielnia zarządza również pensjonatem w Kwapince. - Powstanie Spółdzielni Socjalnej „Przystań” w Raciechowicach jest przykładem i owocem współpracy samorządu gminnego z organizacjami pozarządowymi. W wyniku czego powstały nowe miejsca pracy, zrodził się pomysł na zagospodarowanie budynku dawnej szkoły w Kwapince a sami strażacy mają możliwość pozyskania nowego źródła dochodu dla swojej jednostki - dodaje Barbara Miąsko.
Film o Spółdzielni Socjalnej to kolejny reportaż przedstawiający organizacje pożytku publicznego działające na terenie powiatu. W pierwszym odcinku opublikowaliśmy film przedstawiający OREW Myślenice i dążenia placówki do wybudowania własnej siedziby. W drugim fundację "Radosne dziecko" i działalność organizacji na ternie Gminy Pcim.
Filmy zostały zrealizowane w ramach projektu „Budowanie sieci współpracy na rzecz promocji zdrowia mieszkańców Powiatu Myślenickiego” realizowanego przez Fundację Sztuki, Przygody i Przyjemności ARTS z partnerami: Powiat Myślenicki i Bjerringbro Gymnastic Forening w Danii.
Podobają Ci się nasze artykuły?
Dzięki Twojemu wsparciu możemy poruszać tematy, które są istotne dla Ciebie i Twoich sąsiadów. Zabierz nas na wirtualną kawę – nawet najmniejszy gest ma znaczenie.
dobrze ze sa takie materialy mozna zobaczyc jak ludzie zyja i radza sobie w innych miejscowosciach powiatu, ale pokazujcie wiecej kultury i zycia codziennego a mniej dyrektorow
Nurtują mnie takie pytania- Kto jest trzecim spółdzielcą (gmina, strażacy i ?) oraz czy zatrudnieni pracownicy mają realny wpływ na decyzję co do funkcjonowania owej spółdzielni czy tylko są "wynajmowani" do pracy ? Z góry dzięki za odpowiedź.
nie ma trzeciego spółdzielcy. "Spółdzielnia Socjalna "Przystań" powstała z inicjatywy Gminy Raciechowice oraz Ochotniczej Straży Pożarnej w Kwapince."
Spółdzielnie mogą założyć trzy osoby prawne (Gmina, OSP i ?) lub dziesięć albo więcej osób fizycznych - strażacy czy ... pracownicy (gdzie pojawia się moje drugie pytanie).