Miasto

Lepsza jakość wody w naszych kranach od kwietnia 2013 roku?

Lepsza jakość wody w naszych kranach od kwietnia 2013 roku?

Na terenie Miejskiego Zakładu Wodociągów trwają prace związane z przebudową i rozbudową ujęcia i systemu uzdatniania wody. Potrwają do 22 kwietnia i mają poprawić jakość wody w naszych kranach

Na terenie MZW powstały dwie hale. Pierwsza z nich to tzw. „hala filtrów”, która stanowi główny budynek technologiczny. Znalazły się w nich m.in. trzy separatory oraz piętnaście filtrów stanowiących serce całego zakładu uzdatniania wody. Druga hala to tzw. „przepompownia II stopnia”, powstała jako rozbudowa już istniejącej pompowni wody. Całość rozbudowy stanowi jedno dodatkowe pomieszczenie , w którym zainstalowano zestawy hydroforowe w celu zasilenia sieci wodociągowej wodą uzdatnioną.

- Nowa inwestycja oznacza dla mieszkańców znacznie lepszą wodę w kranie. Dzięki nowoczesnym systemom filtrów i całej instalacji woda z ujęcia z Raby będzie mogła być pobierana nawet w okresach silnego jej zanieczyszczenia (np. w czasie powodzi). Do tej pory w takich przypadkach Myślenice skupywały wodę z Krakowa, co wiązało się z dodatkowymi kosztami - czytamy w informacji przesłanej przez UMiG Myślenice.

Co obejmuje projekt?

W pierwszym etapie przebudowana została istniejąca przepompownia wody surowej – czyli tej pobieranej z Raby, a także układ rurociągów. Wybudowano dwa zbiorniki wody pitnej o pojemności 2 x 2500 m3. Na terenie MZW powstała hala filtrów wraz z filtrami do wody, koagulacją (pośredni stopień między oczyszczaniem mechanicznym a biologicznym) i dezynfekcją.

W ramach projektu na teren MZW zostaną dostarczone i zamontowane nowe agregaty– zestawy hydroforowe czyli takie, które zapewniają stałe ciśnienie wody w sieci wodociągowej, pompy głębinowe do pompowania wody oraz dostawę lamp UV.

Ponadto rozbudowany zostanie budynek pompowni wody uzdatnionej, nowa studnia głębinowa oraz instalacja aparatury kontrolno-pomiarowej.

Termin zakończenia prac planowany na 22 kwietnia 2013 roku - według zapewnień urzędników zostanie dotrzymany. Obecnie wykonawca sprząta halę filtrów i pompownię II stopni, trwają prace elektryczne związane z podłączeniem nowej stacji transformatorowej i agregatu prądotwórczego.

Wartość umowy z wykonawcą opiewa na 22 127 700 zł brutto. Na ten cel gmina otrzymała pożyczkę z Wojewódzkiego Funduszu Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie.

Powiązane tematy

Gmina Myślenice: Od maja spadną ceny za wodę i ścieki
Miasto 16

Gmina Myślenice: Od maja spadną ceny za wodę i ścieki

Od maja za wodę i ścieki zapłacimy mniej. Według zapowiedzi burmistrza, woda ma być tańsza niż w Krakowie, a czteroosobowa rodzina zużywająca średnio 50m3 wody będzie mogła zaoszczędzić 250 zł rocznie. Z czego wynika obniżka?

Komentarze

 • 18 sty 2013

  szkoda ze tak późno, bo woda jest strasznie DROGA i ma dziwny DZIWNY ALE TO NAPRAWDE DZIWNY ZAPACH.

  14 Odpowiedz
 • 18 sty 2013

  Od paru dobrych lat nie spożywam wody z naszych wodociągów.
  Dlaczego? - Ok. 2/3 masy naszego ciała to woda, oby była jak najczystsza...

  10 1 Odpowiedz
 • 18 sty 2013

  W porównania z krakowianką to nasza kranówa to woda z lodowca..

  6 6 Odpowiedz
  • 18 sty 2013

   Zgodzę się w 100%. Wodą z którą mam do czynienia w Krakowie jest znacznie znacznie gorsza.

   3 7 Odpowiedz
 • 18 sty 2013
  evo napisał/a:

  Camel napisał/a:W porównania z krakowianką to nasza kranówa to woda z lodowca..Zgodzę się w 100%. Wodą z którą mam do czynienia w Krakowie jest znacznie znacznie gorsza.

  Zależy o którym krakowskim ujęciu mówimy: Raba, Rudawa, Bielany, czy Dłubnia? - Nie uogólniajmy.

  8 1 Odpowiedz
 • 18 sty 2013

  Ja jestem ciekawy ile nas ta "lepsza jakość wody" będzie kosztowała?

  19 Odpowiedz
 • Bulage 18 sty 2013

  I co z tego że woda będzie lepszej jakości, skoro w dalszym ciągu dostarczać ją będą za pośrednictwem starej sieci wykonanej z azbestu . Noże najpierw należało z tym zrobić porządek .

  22 Odpowiedz
 • 18 sty 2013

  No wszystko OK, prawie OK. Ale dlaczego postawiono takie szpetoty? Rozumiem, że to budynki techniczne, ale bezguście architektoniczne ogarnęło wszystkich co brali udział w realizacji tych budynków. Czy nie można było tej wysokiej wyjącej brzydotą elewacji budynku położonego najbliżej drogi ozdobić porządnym rysunkiem typu murala?

  8 1 Odpowiedz
 • 18 sty 2013

  Wszystko byłoby super gdyby nie wygląd tych budynków. Zupełnie nie pasują do krajobrazu Zarabia, brzydkie to niemiłosiernie

  8 2 Odpowiedz
 • 19 sty 2013

  Zakup wody z Krakowa wiazał się z dodatkowymi kosztami.
  To prawda, bo koszty utrzymywania własnego ujęcia są stałe niezależnie czy woda pobierana jest czy nie /Prezes, pracownicy, rada nadzorcza, utrzymanie w gotowosci, podatki od nieruchomości itd./
  Więc każdy zakup wody nawet gdyby był z Dobczyc, bedzie dodatkowym kosztem a już z Krakowa? oj z Krakowa to woda jest dopiero droga. Musi płynąć z Dobczyc do Krakowa a później wrócić z Krakowa tymi samymi rurami do Dobczyc, żeby przez Brzączowice trafić do Myślenic.
  Tak naprawdę to ta woda jest stale w rurze z Dobczyc na Dolnym Przedmieściu i tam jest zawór, który kiedyś pod nieświadomość zarządców wodą z Jeziora Dobczyckiego, był dla Myślenic odkręcony. To było ładne pare lat temu, w tedy woda w części miasta była super. Wodociagi kasowały kasę za nieswoją wodę, aż sprawa sie rypła. Zreszta nasi też o tym prezecie nie wiedzieli i dumali jak mozna dobrze zarobic na wodzie a po tym to juz same podwyzki i deficyt wody połaczony z mułem i w zapachu i w domowych filtrach. W moim filtrze przy wymianie zawsze jest taki paskudny mulasty śluz.

  7 1 Odpowiedz
 • 19 sty 2013

  Hmmm, dopiero teraz buduje się "serce całego zakładu uzdatniania wody", a więc rozumiem że obecny "organizm" (=zakład) pozbawiony jest serca !
  Do cholery za co w takim razie płacimy tyle kasy ? ZA gnój ?

  6 Odpowiedz
 • Jagienka Mur. 20 sty 2013

  Woda ma zapach stęchlizny, czyli jest słabo napowietrzana. Jeśli chodzi o cenę wody w Krakowie, to oni mają tańszą o jakieś 2-3 zł na 1 m. 3.

  3 Odpowiedz
 • 20 sty 2013

  ile kosztuje metr sześcienny wody w Myślenicach ?

  Odpowiedz
 • 20 sty 2013

  Dopiero teraz będziemy płacić rachunki za wode!!

  1 Odpowiedz

Zobacz więcej

Starosta ma propozycję dla burmistrza. Dotyczy bazy treningowej Wisły Kraków
Myślenice 0

Starosta ma propozycję dla burmistrza. Dotyczy bazy treningowej Wisły Kraków

Propozycja starosty jest prosta; burmistrz obniża o połowę koszty dzierżawy terenu pod bazę dla Wisły Kraków, a klub za zaoszczędzone pieniądze w obniżonej cenie kupuje ziemię od starostwa na rozbudowę swojej siedziby. Ale to nie wszystko…   Wspomniany plan przyszedł do nas drogą mailową. Informacja zatytułowana „Współpraca ponad podziałami. Baza...

Drogi w mieście powinny być gminne czy powiatowe? Radni proponują staroście zamianę
Myślenice 29

Drogi w mieście powinny być gminne czy powiatowe? Radni proponują staroście zamianę

Radni miejscy podjęli uchwałę, na mocy której upoważniają burmistrza do prowadzenia negocjacji w sprawie zamiany dróg powiatowych znajdujących się w centrum Myślenic na drogi gminne Zgodnie z podjętą uchwałą (12 głosów za, 5 przeciw, 3 wstrzymało się) w sprawie dróg gminnych przeznaczonych do ewentualnej wymiany za drogi powiatowe znajdujące się n...

Zrobiliśmy to razem: Rekordowy finał zbiórki w ramach akcji #poMOCnaMaseczka
Koronawirus 5

Zrobiliśmy to razem: Rekordowy finał zbiórki w ramach akcji #poMOCnaMaseczka

Blisko 700 darczyńców i 4 firmy zaangażowały się w akcję #poMOCnaMaseczka wspólnie przekazując na zakup respiratora i specjalistycznego sprzętu medycznego 61 881,23 zł Zasada akcji była prosta; kupując maseczkę w ramach działania #poMOCnaMaseczka wspieraliśmy zbiórkę na zakup sprzętu ratującego życie. W ten sposób organizatorzy zachęcali do tego,...

Tydzień do wyborów. W Myślenicach Borys Budka namawiał do udziału w głosowaniu i poparcia jego kandydata
Wybory Prezydenckie 2020 143

Tydzień do wyborów. W Myślenicach Borys Budka namawiał do udziału w głosowaniu i poparcia jego kandydata

W czasie kampanii mieszkańcy regionu mieli okazję spotkać się z Rafałem Trzaskowskim, ale również dwa razy w powiecie wizytował walczący o reelekcję Andrzej Duda (PiS). Na tydzień przed wyborami do udziału w nich namawiał Borys Budka, przewodniczący Platformy Obywatelskiej Za tydzień na kolejne 5 lat wybierać będziemy prezydenta Polski, a kampani...

Starosta Józef Tomal: Przyjąłem Rafała Trzaskowskiego na prośbę jego, posła Sowy i byłego senatora Bisztygi
Wybory Prezydenckie 2020 29

Starosta Józef Tomal: Przyjąłem Rafała Trzaskowskiego na prośbę jego, posła Sowy i byłego senatora Bisztygi

„Pan Trzaskowski i Marek Sowa oraz były senator Stanisław Bisztyga zapytali mnie, czy taką wizytę może złożyć w budynku starostwa prezydent Warszawy. Wyraziłem zgodę ze względu na powinowactwo przodków i pełnienia przez praprzodka pana Trzaskowskiego Ludźmiła Trzaskowskiego zaszczytnej funkcji starosty myślenickiego" - na pytania radnych Prawa i...