Miasto

Lepsza jakość wody w naszych kranach od kwietnia 2013 roku?

Lepsza jakość wody w naszych kranach od kwietnia 2013 roku?

Na terenie Miejskiego Zakładu Wodociągów trwają prace związane z przebudową i rozbudową ujęcia i systemu uzdatniania wody. Potrwają do 22 kwietnia i mają poprawić jakość wody w naszych kranach

Na terenie MZW powstały dwie hale. Pierwsza z nich to tzw. „hala filtrów”, która stanowi główny budynek technologiczny. Znalazły się w nich m.in. trzy separatory oraz piętnaście filtrów stanowiących serce całego zakładu uzdatniania wody. Druga hala to tzw. „przepompownia II stopnia”, powstała jako rozbudowa już istniejącej pompowni wody. Całość rozbudowy stanowi jedno dodatkowe pomieszczenie , w którym zainstalowano zestawy hydroforowe w celu zasilenia sieci wodociągowej wodą uzdatnioną.

- Nowa inwestycja oznacza dla mieszkańców znacznie lepszą wodę w kranie. Dzięki nowoczesnym systemom filtrów i całej instalacji woda z ujęcia z Raby będzie mogła być pobierana nawet w okresach silnego jej zanieczyszczenia (np. w czasie powodzi). Do tej pory w takich przypadkach Myślenice skupywały wodę z Krakowa, co wiązało się z dodatkowymi kosztami - czytamy w informacji przesłanej przez UMiG Myślenice.

Co obejmuje projekt?

W pierwszym etapie przebudowana została istniejąca przepompownia wody surowej – czyli tej pobieranej z Raby, a także układ rurociągów. Wybudowano dwa zbiorniki wody pitnej o pojemności 2 x 2500 m3. Na terenie MZW powstała hala filtrów wraz z filtrami do wody, koagulacją (pośredni stopień między oczyszczaniem mechanicznym a biologicznym) i dezynfekcją.

W ramach projektu na teren MZW zostaną dostarczone i zamontowane nowe agregaty– zestawy hydroforowe czyli takie, które zapewniają stałe ciśnienie wody w sieci wodociągowej, pompy głębinowe do pompowania wody oraz dostawę lamp UV.

Ponadto rozbudowany zostanie budynek pompowni wody uzdatnionej, nowa studnia głębinowa oraz instalacja aparatury kontrolno-pomiarowej.

Termin zakończenia prac planowany na 22 kwietnia 2013 roku - według zapewnień urzędników zostanie dotrzymany. Obecnie wykonawca sprząta halę filtrów i pompownię II stopni, trwają prace elektryczne związane z podłączeniem nowej stacji transformatorowej i agregatu prądotwórczego.

Wartość umowy z wykonawcą opiewa na 22 127 700 zł brutto. Na ten cel gmina otrzymała pożyczkę z Wojewódzkiego Funduszu Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie.

Powiązane tematy

Gmina Myślenice: Od maja spadną ceny za wodę i ścieki
Miasto 16

Gmina Myślenice: Od maja spadną ceny za wodę i ścieki

Od maja za wodę i ścieki zapłacimy mniej. Według zapowiedzi burmistrza, woda ma być tańsza niż w Krakowie, a czteroosobowa rodzina zużywająca średnio 50m3 wody będzie mogła zaoszczędzić 250 zł rocznie. Z czego wynika obniżka?

Komentarze (15)

 • Myślenicki 18 sty 2013

  I co z tego że woda będzie lepszej jakości, skoro w dalszym ciągu dostarczać ją będą za pośrednictwem starej sieci wykonanej z azbestu . Noże najpierw należało z tym zrobić porządek .

  22 Odpowiedz
 • 18 sty 2013

  Ja jestem ciekawy ile nas ta "lepsza jakość wody" będzie kosztowała?

  19 Odpowiedz
 • 18 sty 2013

  szkoda ze tak późno, bo woda jest strasznie DROGA i ma dziwny DZIWNY ALE TO NAPRAWDE DZIWNY ZAPACH.

  14 Odpowiedz
 • 18 sty 2013

  Od paru dobrych lat nie spożywam wody z naszych wodociągów.
  Dlaczego? - Ok. 2/3 masy naszego ciała to woda, oby była jak najczystsza...

  10 1 Odpowiedz
 • 18 sty 2013

  No wszystko OK, prawie OK. Ale dlaczego postawiono takie szpetoty? Rozumiem, że to budynki techniczne, ale bezguście architektoniczne ogarnęło wszystkich co brali udział w realizacji tych budynków. Czy nie można było tej wysokiej wyjącej brzydotą elewacji budynku położonego najbliżej drogi ozdobić porządnym rysunkiem typu murala?

  8 1 Odpowiedz

Zobacz więcej