Miasto

Andrzej Urbański: Wodę można pić prosto z kranu

Andrzej Urbański: Wodę można pić prosto z kranu

- Woda jest bardzo dobrej jakości i zaręczam, że można ją pić prosto z kranu - podczas otwarcia Stacji Uzdatniania Wody w Myślenicach mówił Andrzej Urbański, prezes MZWiK

Na terenie Miejskich Zakładów Wodociągowych powstały dwie hale. W pierwszej znalazły się w m.in. trzy separatory oraz piętnaście filtrów stanowiących serce całego zakładu uzdatniania wody. Druga hala to tzw. „przepompownia II stopnia”, powstała jako rozbudowa już istniejącej pompowni wody. 

W ramach rozbudowy na teren MZW zostały zamontowane nowe agregaty zapewniające stałe ciśnienie wody w sieci wodociągowej. Rozbudowany został budynek pompowni wody uzdatnionej, nowa studnia głębinowa oraz instalacja aparatury kontrolno-pomiarowej.

Zadaniem nowych filtrów będzie wyeliminowanie zawiesiny z wody, która była widoczna w przypadku długotrwałych deszczy. Jak zapewnia przez MZWiK, smak wody poprawi obniżenie ilości dodawanego do niej chloru, a nowe zbiorniki mają m.in. nie dopuszczać do występowania przerw w dostawie wody. - Zaręczam Państwu, że obecnie śmiało możemy pić wodę prosto z kranu, jest bardzo dobrej jakości i smaczna – na łamach Gazety Myślenickiej zapewnia prezes MZWiK Andrzej Urbański. 

Od maja za wodę i ścieki płacimy mniej

Od maja za wodę płacimy 3,09 zł/m3, a nie jak dotąd 3,37 zł/m3, a opłata stała spadła z 7,75 zł do 2,12 zł. W przypadku ścieków płaciliśmy 7,32 zł/m3, a zgodnie z nową taryfą zapłacimy 6,98 zł/m3, natomiast opłata stała wyniesie 13,10 zł (przed obniżką 14,47 zł).

Więcej na temat obniżki cen wody i ścieków

Powiązane tematy

Gmina Myślenice: Od maja spadną ceny za wodę i ścieki
Miasto 16

Gmina Myślenice: Od maja spadną ceny za wodę i ścieki

Od maja za wodę i ścieki zapłacimy mniej. Według zapowiedzi burmistrza, woda ma być tańsza niż w Krakowie, a czteroosobowa rodzina zużywająca średnio 50m3 wody będzie mogła zaoszczędzić 250 zł rocznie. Z czego wynika obniżka?

Komentarze

 • 14 maj 2013

  hahahha ale się ubawiłam tym artykułem -już po raz drugi, gdyż pierwsze brednie na ten temat zamieszczone są w propagandowej gazecie Urzędu Miasta-gazecie Myślenickiej.Być może mamy super nowoczesną stację uzdatniania wody ale te super wodę można pić prosto z kranu chyba tylko w siedzibie wodociągu przy punkcie startu wody-w moim miejscu zamieszkania-na Zarabiu wodę te doprowadza do moje domu rurociąg wykonany ze starych azbestowych rur co nie jest tajemnicą.Gdyby nie filtry w domu które muszę wymieniać bardzo często z kranu leciałby muł-a jak filtrów nie wymienię to nie mamy ciśnienia w kranie.....bo są zapchane syfem z wody....tak więc nie wszyscy mieszkańcy mogą doświadczyć tego cudu...

  33 7 Odpowiedz
  • mirek@ 14 maj 2013

   przecież ten tekst mówi o tym co twierdzi prezes MZWiK nigdzie nie jest napisane ze wode nalezy pic z kranu, a jedynie ze prezes tak twierdzi :) wyluzuj.

   Co jak co ja nie próbuje z kranu... troche strach

   22 12 Odpowiedz
 • 14 maj 2013

  @monalisa75 Zaproś prezesa na degustację do siebie do domu - tylko zdemontuj wcześniej filtr ;)

  36 7 Odpowiedz
 • 14 maj 2013

  Zapraszamy pana Urbańskiego na degustację na dolne przedmieście !

  32 7 Odpowiedz
 • 14 maj 2013

  Widocznie pan prezes nie chodził do szkoły, ani nie zna się na internecie i nie czyta artykułów naukowych na temat wody. Każdy śmiertelnik wie, że w wodzie, w rzekach płyną ścieki, których żadna oczyszczalnia na świecie nie jest w stanie zlikwidować, ani zneutralizować! Są to głównie leki, środki antykoncepcyjne, inne środki, które zażywamy i wydalamy do ścieków. są już nawet zmutowane grupy bakterii w oczyszczalniach ścieków, na które nie ma silnych!

  22 7 Odpowiedz
 • 14 maj 2013

  Pan prezes wszedł na miasto-info w komentarzach pod artem posypały się wszystkim -1 z góry na dół... :)

  6 7 Odpowiedz
 • 14 maj 2013

  Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom pana prezesa proponuje zorganizowanie degustacji wody z kranu dla pana prezesa i przedstawicieli gminy. Najlepiej przygotować imprezę w formie symultany szachowej - każdy chętny do podzielenia się z panem prezesem usiądzie przy stoliku z wodą ze swojego kranu a pan prezes i przedstawiciele ratusza będą podchodzić i degustować.
  Żeby uatrakcyjnić tą degustację organizator powinien dostarczyć degustatorom woreczki, tudzież wiadereczka (ze względu na prostą zasadę symultany-nie przerywamy degustacji po pierwszym żygnięciu).

  P.S. Man nadzieję Andrzej że jest Cię na tyle aby sprostać tak prostemu i zdrowemu (według zapewnień) zadaniu jak łyk Kran Coli którą serwujecie mieszkańcom. Życzę smacznego! I, do dna!

  23 6 Odpowiedz
 • 14 maj 2013

  Odważne oświadczenie panie Prezesie. Teraz niech Pan się modli, żeby nie było jakiejś małej awarii lub jakiegoś błędu w oczyszczaniu, bo przy jakimkolwiek zatruciu na Pana spadnie odpowiedzialność.

  16 6 Odpowiedz
 • 14 maj 2013

  Szanowny Panie Prezesie zapraszamy na degustację gdziekolwiek gdzie rury leżą kilkanaście lat. Teraz pora zabrać się za remont całej sieci wodociągowej.

  14 4 Odpowiedz
 • Bulage 14 maj 2013

  Mam próbkę wody ,mogę podjechać i dać panu prezesowi ale pod jednym warunkiem , że wypije ją przy mnie .

  17 4 Odpowiedz
 • OKOKI 14 maj 2013

  Pewnie się napił tej wody prosto z kranu i tak mu się bredzi.

  18 5 Odpowiedz
 • 14 maj 2013

  Ludzie zamiast cieszyć się z tego typu inwestycji, to wy ciągle narzekacie. Podejrzewam, że gdyby najpierw wymienili sieć wodociągową w mieście, to nsrzekalibyście - czemu najpierw nie zmodernizowali wodociągów. Nie od razu Kraków zbudowali, zapewne doczekamy się również wymiany sieci wodociągowej. Ja mam tylko zastrzeżenie, do wyglądu tych budynków technicznych, mam nadzieję, że jak najszybciej zostanie tam zasiana wszelka roślinność i w jakimś stopniu to pomoże.

  11 4 Odpowiedz
  • 14 maj 2013

   Narzekać bedziemy bo takie nasze prawo. Roślinności nikt tam nie posadzi bo: 1. Nie byłoby widać co zrobili, 2. Nie po to wycinali. Wodociągów nie wymienią bo skąd kasę wezmą - obym się myliła.

   5 8 Odpowiedz
  • 15 maj 2013

   ależ my się cieszymy, mamy najdroższą wodę w Małopolsce i to na miejscu gdzie jej transport powinien być najtańszy. Ale cóż jak prezes sugeruje "jakość jest tym co pozostaje po wykluczeniu ceny" :-)

   6 4 Odpowiedz
 • 15 maj 2013

  Hmm... oczywiscie kazdy ma prawo do narzekania, tylko czy przez to że sobie ponarzekasz, czujesz się lepiej? Bo według mnie, tylko powoduje wzrost frustracji. Co do azbestowych rur, to nie są one szkodliwe dla zdrowia. Azbest jest niebezpieczny w postaci pyłu.
  Ja jestem zadowolony, z tego faktu, iż w końcu mądrze zostały zagospodarowane środki unijne w naszej gminie. Po serii kretyńskich i zupełnie noepotrzebnych inwestycji, typu strzelnica, biblioteka, w końcu powstało coś na co ludzie czekali od bardzo dawna. Minusem tej inwestycji jest wygląd budynków technicznych i koniecznie trzeba tam posadzić las ;)

  12 2 Odpowiedz
 • 15 maj 2013

  Woda w Myślenicach już od dłuższego czasu była oczyszczana ultradźwiękami teraz system jest jeszcze lepszy, goście z innych miejscowości pytają czy mam tak czystą wodę z studni?, bo u nich ciężko włosy umyć a co dopiero pić bo woda jest mętna i czuć chlorem już z odległości 30 cm.
  Ludzie za granicą są często zaskoczeni tym, że pijemy wodę z butelek nie prosto z kranu. Pooglądajcie cykl: "Polandia" na wp.pl. Jesteśmy dziwnie przeczuleni na stan jakości wody a jednocześni potrafimy się kąpać w Rabie, która czysta była może 70 lat temu kiedy jeszcze znajdowały się w niej duża populacja raka rzecznego, którego obecność jest dobrym wskaźnikiem czystości i jakości wody. Nie wiem czy odważne są wypowiedzi dyrektora, chyba nie potrzeba odwagi, bo każda woda butelkowana podlega podobnemu oczyszczaniu. Nie sadzę by nam coś po niej było bo to oczyszczona woda.
  Wodę mineralną powinno pić się z innych względów niż jej czystość bo 80% chorób ma związek ze złą jakością wody i nie dotyczy to tylko brudnej wody ale również tej butelkowanej ubogiej w związki mineralne (Badania Światowej Organizacji Zdrowia). Ludzie w Myślenicach piją wode ze studni i też nie badają wody regularnie (tak na marginesie: Sanepid powinien obniżyć ceny badania wody bo są strasznie drogie), każdy wie jak jest w okolicy. Z doświadczenia wiem, że nawet do najlepiej zabezpieczonej studni dostanie się ślimak, chrząszcz, który lubi się później w niej rozkłada bo nie znajduje drogi wyjścia. Studnie pod cmentarzami, poniżej szamb sąsiada,studnie, które są bardziej "deszczówkowe" niż źródłowe. Zdrowy rozsądek zawsze jest wskazany. Jeśli nie jesteśmy pewni lub nie chcemy wierzyć władzom gotujmy wodę od co!

  8 3 Odpowiedz
 • 11 sie 2013

  Moja siostra mieszka w Krakowie i badała wodę z kranu , jest ok. Pije ją od roku. Ja też badałam w krakowie naszą myslenicką i jest dobra. Piję i jest lepsza od tej butelkowej. Nie wiadomo gdzie stoją te butelki i jak długo. Myślicie że w butelkach jest super czysta?????Dlaczego na zachodzie wszyscy pija tylko z kranu? Myślicie że mają lepsze oczyszczalnie , nie sądzę. Patrzą się na nas jak na wariatów, że pijemy tylko z butelki. Myślę że ten Pan Urbański wie co mówi publicznie. Trochę wiary ludzie!

  1 Odpowiedz

Zobacz więcej