Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych
- 2 marca 2013
Pierwszy marca został ogłoszony Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W ramach obchodów tego dnia odsłonięto tablicę pamiątkową Jadwigi Apostoł- Staniszewskiej
foto: Sylwester Jamrozik
Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych rozpoczęły się w kaplicy w Bogdanówce, gdzie została odprawiona została msza w intencji: „Poległych w walce o wolną Polskę z niemieckim i sowieckim okupantem w latach 1939-1955” oraz „Za spokój duszy św. Pamięci Jadwigi Apostoł-Staniszewskiej”
Po mszy przemaszerowano do budynku szkoły, gdzie pracownik IPN Dawid Golik oraz historyk Adam Błaszczyk przybliżyli tematykę żołnierzy Wyklętych i Konfederacji Tatrzańskiej.
Głównym punktem programu było odsłonięcie tablicy pamiątkowej Jadwigi Apostoł- Staniszewskiej. Nauczycielki, współzałożycielki Konfederacji Tatrzańskiej, która w latach okupacji przez pół roku z Tadeuszem Popkiem ukrywała się na Polanie w domu Franciszka i Anieli Słoninów. Jej losy pokazują jak władza ludowa „zrewanżowała się” tym, którzy walczyli o wolność z hitlerowskim okupantem.
- Historię piszą zwycięzcy, a nie zwyciężeni. Wojnę wygrał Związek Radziecki i to on przez lata okrywał hańbą bohaterów, którzy pragnęli wolnej Polski. Przez komunistyczną propagandę zostali wygnani do lasów i wyklęci z kart historii. Teraz kiedy na tamte czasy patrzymy z perspektywy wolnej Polski możemy w końcu oddać należny hołd postaciom takim jak Jan Sałapatek, Józef Kuraś, Jadwiga Apostoł- powiedział we wstępie swojego referatu Dawid Golik.
W swoim przemówieniu dyrektor szkoły podstawowej w Bogdanówce Danuta Ostój podkreśliła:
- Przez organizacje obchodów Narodowego Święta Pamięci Żołnierzy Wyklętych, chcieliśmy wskrzesić pamięć o wszystkich, którzy w tamtym okresie mieli odwagę poświęcić swoje życie i przeciwstawić się komunistycznej władzy. Tablica, która dzisiaj odsłoniliśmy jest symbolem naszej pamięci, a zarazem obowiązkiem jaki mamy wobec bohaterów z naszego terenu. Chcemy aby nasi uczniowie interesowali się i poznawali najnowszą historię.
Organizatorem obchodów była Szkoła Podstawowa w Bogdanówce.
Grzegorz Słonina
Podobają Ci się nasze artykuły?
Dzięki Twojemu wsparciu możemy poruszać tematy, które są istotne dla Ciebie i Twoich sąsiadów. Zabierz nas na wirtualną kawę – nawet najmniejszy gest ma znaczenie.
Ogromna radość że doczekaliśmy się tego święta szkoda jedynie że tak pòźno...
Jakos zawsze zastanawiam sie przy okazji tej wielkiej fety na czesc tych ,,Bohaterow" pod komendami ilu z nich sluzyli ludzie tacy jak ci ,,partyzanci" ktorzy z orzelkiem na czapce przystawili bron dziadkowi do skroni zabrali wszystko co wartosciowe i kazali jemu zonie i 3 malych dzieci lezec na podlodze i liczyc do 100 jak ktorys z domu wczesniej wyjdzie kula w leb i chata z dymem na domiar dziadek ze dwoch po glosie rozpoznal stali pozakrywani z bronia z tylu ,,partyzanci" z sasiedniej wsi niektorzy po zmianie wladzy nawet zmienili orientacje i zaczeli wiernie sluzyc nowemu okupantowi Chwala Bohaterom - tak ,,Bochaterom" - nie