Miasto

Akcja "Weź paragon": W zimie kontrolerzy sprawdzili 256 przedsiębiorców

Akcja "Weź paragon": W zimie kontrolerzy sprawdzili 256 przedsiębiorców

Trzech na czterech przedsiębiorców wydaje paragony. Mimo to w czasie trwania akcji "Weź paragon", kontrolerzy skarbowi wydali 73 mandaty na łączną kwotę 17380 zł. Rekordzista został ukarany cztery razy

Zimowa edycja akcji "Weź paragon" trwała od 14 stycznia do 24 lutego. Właśnie otrzymaliśmy wyniki akcji z myślenickiego urzędu skarbowego. - Kontrolerzy skarbowi sprawdzali prawidłowość ewidencjonowania dochodu na kasach fiskalnych i przypominali o obowiązku wydawania paragonów przy każdej transakcji. Jednym z celów akcji jest informowanie podatników o korzyściach płynących z posiadania paragonu - mówi Anna Boryczko z US w Myślenicach.

Dla większości przedsiębiorców wydanie paragonu to norma

Wyniki akcji prowadzonej przez myślenicką skarbówkę wskazują, że dla przeważającej większości przedsiębiorców wydanie paragonu stanowi naturalne zakończenie transakcji sprzedaży. Jak się okazuje 75% z 256 wyrywkowych kontroli potwierdziło, że przedsiębiorcy w prawidłowy sposób wywiązują się z obowiązków ewidencjonowania przychodów.

Dla porównania, kontrole przeprowadzone w lecie ujawniły nieprawidłowości u co trzeciego kontrolowanego przedsiębiorcy. - Prezentowane wyniki potwierdzają, że konsekwentne działania informacyjno-edukacyjne odnoszą zamierzony skutek i dla coraz liczniejszej grupy przedsiębiorców i klientów ewidencjonowanie przychodów i wydawanie paragonów oraz żądanie ich wydania jest po prostu normą - wyjaśnia Anna Boryczko.

73 mandaty na ponad 17 tys. zł

Pomimo utrzymującej się pozytywnej tendencji, nadal zdarzają się sytuacje, w których stwierdzono naruszenie przepisów. Od 14 stycznia do 24 lutego nałożono 73 mandaty na łączną kwotę 17.380 zł. - Rekordzista aż czterokrotnie został ukarany ale to zdecydowanie wyjątkowy i odosobniony przypadek - mówi Anna Boryczko.

Ponieważ ideą akcji jest edukacja i prewencja wysokość wymierzanych kar jest minimalna, choć w niektórych przypadkach może wynieść nawet 3200 zł. Podobnie jak w poprzednich edycjach akcji, najczęściej stwierdzanymi nieprawidłowościami były sprzedaż z pominięciem kasy fiskalnej oraz brak wymaganej ewidencji sprzedaży lub posiadanie ewidencji nie zawierającej aktualnych zapisów.

- Obserwujemy pozytywną tendencję. Kolejne odsłony akcji pokazują, że systematycznie zmniejsza się liczba podmiotów nierzetelnych wśród ogółu kontrolowanych. Akcja zyskuje też coraz szersze poparcie społeczeństwa. Konsumenci coraz powszechniej traktują otrzymanie paragonu jako swoje prawo. Są świadomi, że biorąc paragon ułatwiają sobie złożenie reklamacji, mają możliwość porównania cen, wspierają uczciwą konkurencję, zmniejszają szarą strefę i dokładają starań, żeby zapłacony przez nich w cenie podatek trafił do budżetu państwa. Jak widać działania informacyjno-edukacyjne skutecznie promują pozytywne zachowania i systematycznie ograniczają odsetek zdarzeń, w których stwierdzono naruszenie przepisów - akcje podsumowuje Anna Boryczko.

Powiązane tematy

Komentarze (12)

 • 16 mar 2013

  Mnie interesuje jaki odsetek wśród kontrolowanych przedsiębiorców stanowiły prywatne gabinety lekarskie ? A jeśli takie znalazły się wśród poddanych kontroli to co owa kontrola wykazała ? Zastrzegam, że nie znam się na przepisach finansowo-skarbowych ale wydaje mi się że działalność taka jak gabinet lekarski również podlega kontroli.Jeśli się mylę - cofam pytania.

  56 Odpowiedz
 • 16 mar 2013

  a ja robię akcje: "NIE DAJE NIE BIORE PARAGONU-PAMIĘTAJ!!!SWOIM PODATKIEM SPONSORUJESZ NAGRODY I PREMIE DLA URZĘDNIKÓW"

  56 9 Odpowiedz
 • 17 mar 2013

  Mocny tekst. Przypomniał mi smutny żart o Polaku, który złapał złotą rybkę. Obiecała ona spełnić jego życzenie, ale warunek był taki, że co on sobie zażyczy, sąsiad otrzyma dwa razy więcej.
  Więc życzenie brzmiało - wydłub mi jedno oko.
  Nie pisz czasem pod spodem morałów, że przez niego bieda w kraju, bo oszukał państwo. To państwo oszukuje nas, więc jeśli ktoś się nie daje, plus ode mnie dla niego.

  29 2 Odpowiedz
 • 17 mar 2013

  a przypomniec ci slowa angeli merkel do niemcow? w niemczech jeden urzednik wykonuje ta sama prace co w grecji trzech,wiec czyja to jest wina ze pieniedzy na krede w szkole brakuje,na krede brakuje ale na 13-pensje jakos nie brakuje,na wszystko pieniedzy brakuje tylko nie na nagrody dla urzednikow,nagrody i posady,administracja publiczna z miesiaca na miesiac coraz wieksza,i jak obywatel moze sie temu przeciwstawic,chyba tylko nie placic podatku
  zapytasz "kkk"
  -kapitalizm czy socjalizm?
  "kkk"odpowie:
  -kapitalizm ,oczywiscie ze kapitalizm!!!
  a posada panstwowa czy prywatna
  "kkk" odpowie
  -panstwowa....,tylko panstwowa
  i to jest wlasnie "inteligencja obywatelska" forumowicza "kkk"

  13 1 Odpowiedz
 • 16 mar 2013

  Taksówką nie jechałem już dawno więc nie wiem.
  W gabinetach lekarskich niestety bywam ostatnio więc wiem, stąd moje zainteresowanie kontrolą fiskalną, ot co !

  11 Odpowiedz

Zobacz więcej

OSP Myślenice Śródmieście ma już 150 lat
Myślenice 0

OSP Myślenice Śródmieście ma już 150 lat

Strażacy z OSP Myślenie Śródmieście od 150 lat służą mieszkańcom Myślenic. Jubileusz był okazją do przekazania nowego samochodu ratowniczo-gaśniczego i wręcze...