Miasto

Akcja "Weź paragon": W zimie kontrolerzy sprawdzili 256 przedsiębiorców

Akcja "Weź paragon": W zimie kontrolerzy sprawdzili 256 przedsiębiorców

Trzech na czterech przedsiębiorców wydaje paragony. Mimo to w czasie trwania akcji "Weź paragon", kontrolerzy skarbowi wydali 73 mandaty na łączną kwotę 17380 zł. Rekordzista został ukarany cztery razy

Zimowa edycja akcji "Weź paragon" trwała od 14 stycznia do 24 lutego. Właśnie otrzymaliśmy wyniki akcji z myślenickiego urzędu skarbowego. - Kontrolerzy skarbowi sprawdzali prawidłowość ewidencjonowania dochodu na kasach fiskalnych i przypominali o obowiązku wydawania paragonów przy każdej transakcji. Jednym z celów akcji jest informowanie podatników o korzyściach płynących z posiadania paragonu - mówi Anna Boryczko z US w Myślenicach.

Dla większości przedsiębiorców wydanie paragonu to norma

Wyniki akcji prowadzonej przez myślenicką skarbówkę wskazują, że dla przeważającej większości przedsiębiorców wydanie paragonu stanowi naturalne zakończenie transakcji sprzedaży. Jak się okazuje 75% z 256 wyrywkowych kontroli potwierdziło, że przedsiębiorcy w prawidłowy sposób wywiązują się z obowiązków ewidencjonowania przychodów.

Dla porównania, kontrole przeprowadzone w lecie ujawniły nieprawidłowości u co trzeciego kontrolowanego przedsiębiorcy. - Prezentowane wyniki potwierdzają, że konsekwentne działania informacyjno-edukacyjne odnoszą zamierzony skutek i dla coraz liczniejszej grupy przedsiębiorców i klientów ewidencjonowanie przychodów i wydawanie paragonów oraz żądanie ich wydania jest po prostu normą - wyjaśnia Anna Boryczko.

73 mandaty na ponad 17 tys. zł

Pomimo utrzymującej się pozytywnej tendencji, nadal zdarzają się sytuacje, w których stwierdzono naruszenie przepisów. Od 14 stycznia do 24 lutego nałożono 73 mandaty na łączną kwotę 17.380 zł. - Rekordzista aż czterokrotnie został ukarany ale to zdecydowanie wyjątkowy i odosobniony przypadek - mówi Anna Boryczko.

Ponieważ ideą akcji jest edukacja i prewencja wysokość wymierzanych kar jest minimalna, choć w niektórych przypadkach może wynieść nawet 3200 zł. Podobnie jak w poprzednich edycjach akcji, najczęściej stwierdzanymi nieprawidłowościami były sprzedaż z pominięciem kasy fiskalnej oraz brak wymaganej ewidencji sprzedaży lub posiadanie ewidencji nie zawierającej aktualnych zapisów.

- Obserwujemy pozytywną tendencję. Kolejne odsłony akcji pokazują, że systematycznie zmniejsza się liczba podmiotów nierzetelnych wśród ogółu kontrolowanych. Akcja zyskuje też coraz szersze poparcie społeczeństwa. Konsumenci coraz powszechniej traktują otrzymanie paragonu jako swoje prawo. Są świadomi, że biorąc paragon ułatwiają sobie złożenie reklamacji, mają możliwość porównania cen, wspierają uczciwą konkurencję, zmniejszają szarą strefę i dokładają starań, żeby zapłacony przez nich w cenie podatek trafił do budżetu państwa. Jak widać działania informacyjno-edukacyjne skutecznie promują pozytywne zachowania i systematycznie ograniczają odsetek zdarzeń, w których stwierdzono naruszenie przepisów - akcje podsumowuje Anna Boryczko.

Powiązane tematy

Komentarze

 • 16 mar 2013

  Mnie interesuje jaki odsetek wśród kontrolowanych przedsiębiorców stanowiły prywatne gabinety lekarskie ? A jeśli takie znalazły się wśród poddanych kontroli to co owa kontrola wykazała ? Zastrzegam, że nie znam się na przepisach finansowo-skarbowych ale wydaje mi się że działalność taka jak gabinet lekarski również podlega kontroli.Jeśli się mylę - cofam pytania.

  56 Odpowiedz
 • adzygmunt 16 mar 2013

  Prywatny gabinet stomatologiczny w Trzemeśni, zawsze dostałem paragon I to od ponad roku!
  Skoro tak jest, to na pewno mają obowiązek.
  A taksówkarz daje Ci/Wam paragon?

  10 5 Odpowiedz
 • 16 mar 2013

  Taksówką nie jechałem już dawno więc nie wiem.
  W gabinetach lekarskich niestety bywam ostatnio więc wiem, stąd moje zainteresowanie kontrolą fiskalną, ot co !

  11 Odpowiedz
 • 16 mar 2013

  a ja robię akcje: "NIE DAJE NIE BIORE PARAGONU-PAMIĘTAJ!!!SWOIM PODATKIEM SPONSORUJESZ NAGRODY I PREMIE DLA URZĘDNIKÓW"

  56 9 Odpowiedz
 • 16 mar 2013

  Cóż za idiotyczny ostatni wpis. Nie biorę paragonu, ktoś nie płaci podatku i dzięki temu stać go na wspaniałe wakacje ( oby tylko) , a w szkołach nie ma pieniędzy na kredę. Gratuluję inteligencji obywatelskiej. A może by tak wrócić na lekcje WOSu?
  Nawiasem mówiac, czy w myjni samochodowej powinienem dostać paragon? Bo nigdy nie dostaję. Pod latarnią zawsze najciemniej (mam na myśli - najbliżej Urzędu |Skarbowego ).

  9 39 Odpowiedz
  • 17 mar 2013

   Mocny tekst. Przypomniał mi smutny żart o Polaku, który złapał złotą rybkę. Obiecała ona spełnić jego życzenie, ale warunek był taki, że co on sobie zażyczy, sąsiad otrzyma dwa razy więcej.
   Więc życzenie brzmiało - wydłub mi jedno oko.
   Nie pisz czasem pod spodem morałów, że przez niego bieda w kraju, bo oszukał państwo. To państwo oszukuje nas, więc jeśli ktoś się nie daje, plus ode mnie dla niego.

   29 2 Odpowiedz
  • 17 mar 2013

   a przypomniec ci slowa angeli merkel do niemcow? w niemczech jeden urzednik wykonuje ta sama prace co w grecji trzech,wiec czyja to jest wina ze pieniedzy na krede w szkole brakuje,na krede brakuje ale na 13-pensje jakos nie brakuje,na wszystko pieniedzy brakuje tylko nie na nagrody dla urzednikow,nagrody i posady,administracja publiczna z miesiaca na miesiac coraz wieksza,i jak obywatel moze sie temu przeciwstawic,chyba tylko nie placic podatku
   zapytasz "kkk"
   -kapitalizm czy socjalizm?
   "kkk"odpowie:
   -kapitalizm ,oczywiscie ze kapitalizm!!!
   a posada panstwowa czy prywatna
   "kkk" odpowie
   -panstwowa....,tylko panstwowa
   i to jest wlasnie "inteligencja obywatelska" forumowicza "kkk"

   13 1 Odpowiedz
 • 16 mar 2013

  Zapomniałem napisać ( dot. wpisu alberta) : " Na złosć mamie odmrożę sobie uszy".

  6 23 Odpowiedz
 • 17 mar 2013

  błąd,miało być "słowa angeli merkel do Greków"

  2 Odpowiedz
 • 19 mar 2013

  Myślę, że najwyższy czas żeby urzędy skarbowe wzięły się za "dupę" (przepraszam, za wyrażenie) wszystkim biedronkom, rosmanom i innym tego typu dziadom, którzy niszczą naszą polską gospodarkę. Zawsze to ten najmniejszy dostaje baty, a nie czarujmy się, najwięcej dochodów do skarbu państwa oddają mali przedsiębiorcy. Popieram akcje albetra7575 "NIE DAJE NIE BIORE PARAGONU-PAMIĘTAJ!!!SWOIM PODATKIEM SPONSORUJESZ NAGRODY I PREMIE DLA URZĘDNIKÓW"

  9 2 Odpowiedz
 • 19 mar 2013

  Jestem całym sercem z "martitą". Ale cóż my "biedni" możemy. Zawsze będziemy w d....ę bici.
  Jak władza da przykład uczciwości to i obywatel będzie uczciwie postępował. A jak na razie to w Polsce walczymy o przetrwanie jak tylko możemy.

  7 Odpowiedz
 • 22 mar 2013

  Tak sie niszczy w polsce przedsiebiorczosc szczujac na obywatela kazde mozliwe sluzby straszac karami lista zniszczonych firm przez urzad skarbowy w polsce jest dluga jak papier toaletowy, lepiej zeby ludzie uciekali za chlebem i placili podatki w obcych krajach niz u nas bo najwazniejszy jest paragon, ok rozumiem ze nie mozna pozwolic na samowole ale zeby gonic emerytke ktora chce ser czy mleko sprzedac zeby pare groszy dorobic albo innych ludzi ktorzy na targach jarmarkach zarabiaja pieniadze lepiej zeby poszli krasc lub skazac ich na banicje takich ludzi co chca pare groszy zarobic trzeba niszczyc i scigac a tych co miliony wyprowadzaja na oszustwach i grubych rzeczach sie nie rusza bo wiedza komu i ile dac zeby sprawe wyciszyc !

  1 1 Odpowiedz

Zobacz więcej