logo-web9
Miasto

Policja: Bezpieczna droga do szkoły

Wraz z nowym rokiem szkolnym, po raz kolejny ruszy akcja, której głównym celem będzie zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom poruszającym się po drogach.  Będzie też kontrola jakości dróg oraz przewoźników.

Od 2 do 6 września funkcjonariusze myślenickiej i dobczyckiej policji oraz straży miejskiej będą prowadzili akcję „Bezpieczna droga do szkoły 2013”. Celem takiego działania jest  zminimalizowanie zagrożeń w rejonach szkół, szczególnie tych występujących w ruchu drogowym.

5 proc. ofiar śmiertelnych w Polsce to dzieci

Jak wskazują statystyki nadal główną przyczyną zgonów i trwałego kalectwa w grupie wiekowej osób od 5 do15 lat są wypadki drogowe, w których dzieci występują jako niechronieni uczestnicy ruchu drogowego: jako piesi, rowerzyści, albo pasażerowie pojazdów mechanicznych. Dane policji pokazują, że około 5 proc. ofiar śmiertelnych wypadków drogowych w Polsce stanowią dzieci, a blisko 15 proc. rannych w wypadkach drogowych to osoby w wieku 5 do 15 lat.

Spotkania z uczniami

Podczas akcji policja obejmie nadzorem zwłaszcza te szkoły, które są położone bezpośrednio przy ulicach, zagrożone wypadkowością, o dużym natężeniu ruchu pieszych. - W swoje działania myślenicka policja i straż miejska wpisze także edukację uczniów. Funkcjonariusze pełniący służbę w rejonach szkół, w porozumieniu z pedagogami, będą podczas krótkich spotkań uczyć najmłodszych uczestników ruchu drogowego zasad bezpiecznego poruszania się i opowiadać o innych zagrożeniach z jakimi mogą się spotkać uczniowie. Szczególną opieką funkcjonariusze otoczą pierwszaków, którzy nie mają jeszcze pełnej wiedzy na temat bezpieczeństwa na drodze. Akcja policji zostanie poprzedzona, jeszcze przed pierwszym dzwonkiem, lustracją infrastruktury drogowej w okolicach szkół - podaje Szymon Sala, rzecznik prasowy myślenickiej policji.

Sprawdzą światła i przejścia dla pieszych

Policjanci skontrolują stan nawierzchni dróg krajowych, wojewódzkich, powiatowych i gminnych, sygnalizację świetlną. Zwrócą uwagę między innymi na to, czy pasy na przejściach dla pieszych się nie zatarły i czy znajdują się przy nich znaki informujące o tym, że po „zebrze” mogą przechodzić dzieci oraz czy nic nie przysłania znaków drogowych informujących na przykład o ograniczeniu prędkości.

Widzisz - zgłoś

Szymon Sala dodaje, że wszelkie spostrzeżenia na temat nieprawidłowości związanych z organizacją ruchu drogowego w pobliżu szkół, miejscach niebezpiecznych, można zgłaszać pod nr telefonu myślenickiej drogówki (12) 372 – 92 – 40, (12) 372 – 92 – 27 lub dyżurnemu KPP w Myślenicach, tel. (12) 372 – 92 – 00 lub KP w Dobczycach, tel. (12) 271-12-01.

Kontrola przewoźników

Niebawem myślenicka policja otrzyma z wydziałów edukacji urzędów miejskich i gminnych wykazy przewoźników i linii autobusowych, którymi dzieci będą dowożone do szkół w powiecie myślenickim. Ze względu na bezpieczeństwo najmłodszych we wrześniu i październiku policjanci z Myślenic i Dobczyc będą dążyć do skontrolowania wszystkich takich pojazdów. Nie tylko w rejonach szkół policjanci będą zdecydowanie reagowali na wykroczenia popełniane przez kierujących, szczególnie takie jak nadmierna prędkość, kierowanie po użyciu alkoholu, wyprzedzanie w rejonach przejść dla pieszych i w okolicach placówek oświatowych, przewożenie dzieci pojazdami niesprawnymi technicznie oraz w sposób zagrażający ich bezpieczeństwu, a także na inne wykroczenia stwarzające zagrożenie w ruchu drogowym.

Zapnij pasy a dziecko posadź w foteliku

- Pamiętajmy o fotelikach ochronnych lub zapięciu pasów bezpieczeństwa – dla dzieci rodziców, którzy będą przewozić je zgodnie z przepisami policjanci przygotowali upominki, maskotki pancernika – akcja „Klub pancernika klika w fotelikach”. Niestety, policjanci często zauważają sprzyjające wypadkom zachowania rodziców będących kierowcami odwożącymi dzieci (wysadzanie ich przy szkołach bezpośrednio na jezdnię z zatrzymaniem pojazdu na pasie ruchu i przy odbywającym się ruchu innych pojazdów) lub odprowadzający je do szkoły (utrwalanie nawyku korzystania z niebezpiecznych dróg dojścia do placówki oświatowej, zezwalanie na wybieganie dzieci na ulicę, przebieganie przez jezdnię w miejscach niedozwolonych) - zwraca uwagę Szymon Sala, rzecznik prasowy myślenickiej policji. - Liczymy, że współpraca rodziców i nauczycieli z policjantami zaowocuje poprawą bezpieczeństwa nie tylko na początku roku szkolnego, ale i w następnych miesiącach - dodaje.

Policja apeluje do rodziców o:

- pokazanie dziecku najbezpieczniejszej (niekoniecznie tej najkrótszej) drogi do szkoły i w miarę możliwości pokonanie tej trasy przed początkiem roku szkolnego,
- wskazanie uczniowi w jakich miejscach i w jaki sposób bezpiecznie przechodzi się przez jezdnię,
- wyposażenie go w elementy odblaskowe, poinstruowanie jak ma się zachować przy wsiadaniu i wysiadaniu z autobusu,
- poinformowanie dziecka, o tym, że jeżeli w szkole spotka go jakaś przykrość, to powinno szukać pomocy u wychowawcy lub pedagoga.

Dzięki Twojemu wsparciu możemy poruszać tematy, które są istotne dla Ciebie i Twoich sąsiadów. Zabierz nas na wirtualną kawę – nawet najmniejszy gest ma znaczenie. 

Zobacz więcej
Czytaj komentarze!