Okolice

Wiśniowa: XV Jubileuszowe Dożynki Powiatu Myślenickiego

Wiśniowa: XV Jubileuszowe Dożynki Powiatu Myślenickiego

Tegoroczne święto plonów powiatu myślenickiego odbyło się w Wiśniowej w ostatnią niedzielę sierpnia. Korowody dożynkowe oraz grupy z pięknymi wieńcami zebrały się  na Placu Rajskim przy kościele pw. św. Marcina w Wiśniowej.

Korowód dożynkowy w Wiśniowej. Fot. arch. Starostwa Powiatowego w Myślenicach

- Piękne wieńce, które tu dziś przynieśliście są dziękczynieniem za plony, jakie wydała nasza matka ziemia. To owoce ludzkiej pracy i szacunku do tej ziemi - powiedział w homilii ksiądz Wacław Bednarz proboszcz Parafii p.w. Św. Marcina w Wiśniowej, który odprawił mszę świętą dziękczynną za tegoroczne zbiory.

Po mszy świętej dożynkowy korowód, któremu przewodziła Orkiestra Dęta z Wiśniowej, przemaszerował z kościoła na estradę przy Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu. Po koncercie orkiestry wójt Wiśniowej Wiesław Stalmach oraz  starosta myślenicki Józef Tomal przywitali wszystkich gości i dokonali otwarcia XV Jubileuszowych Dożynek. Otrzymali bochny chleba od starostów dożynek: Urszuli Moryc z Wiśniowej i Józefa Murzańskiego z Węglówki.

Na scenie zaprezentowały się grupy dożynkowe z poszczególnych gmin powiatu, biorące udział w Powiatowym Konkursie Wieńca Dożynkowego. Jury pod przewodnictwem Grażyny Pitali, kierownika Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Myślenicach, oceniało wieńce, biorąc pod uwagę następujące kryteria: zgodność z tradycją regionu (kształt wieńca, sposób zdobienia, użycie tradycyjnych materiałów) oraz ogólny wyraz artystyczny. Na scenie prezentowały się zespoły z poszczególnych gmin, "ośpiewując wieńce": KGW z Brzączowic, z Jasienicy, z Trzebuni, z Czasławia, z Czechówki, Grupa Wieńcowa z Lipnika, Stowarzyszenie Kobiet Aktywnych Krzczonów, Zespół „Sułkowicka Podkowa” i Zespół Regionalny ”Cyrniawa”.
Jury uznało, że poziom konkursu był wysoki i wyrównany, a każdy zaprezentowany wieniec spełniał kryteria oceny. W związku z tym Komisja postanowiła przyznać wszystkim grupom nagrody pieniężne w wysokości 700 złotych każda.

Za najpiękniejszy wieniec został uznany wieniec dożynkowy wykonany przez Zespół Regionalny ”Cyrniawa” z Gminy Lubień, który otrzymał specjalną nagrodę starosty w wysokości 1000 złotych. Będzie on reprezentował nasz powiat podczas XV Dożynek Województwa Małopolskiego, które odbędą się 8 września w Rodakach (Gmina Klucze). Wieniec powstał w Krzeczowie jako dzieło Zespołu Regionalnego„ Cyrniawa”. Jego autorką jest pani Janina Kowalczyk i jej mąż.

- Każdy wieniec jest przemyślany, ma nieść przekaz. Tym razem, w związku z Rokiem Wiary, postanowiłam odnieść się do wiary i jej podstaw. Stąd cztery drzewa symbolizujące czterech ewangelistów, połączone u góry płomieniem, który z kolei symbolizuje Ducha Świętego. Jest też baranek – symbol męki Pańskiej i hostia –symbol przemienienia – podkreśliła pani Janina.
Wszystkie nagrody i dyplomy zostały ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Myślenicach. Dodatkowo zwycięzcy oraz grupy wieńcowe otrzymały także nagrody ufundowane przez BNP Paribas Bank Polska Oddział w Myślenicach, które uroczyście wręczyła dyrektor Barbara Fugiel oraz przez Bank BGŻ Oddział w Myślenicach, reprezentowany przez dyrektor Beatę Zarębę.
Podczas tegorocznych Dożynek wicewojewoda małopolski Andrzej Haręźlak odznaczył uroczyście Orderem Serca Matkom Wsi członkinie KGW z Gminy Wiśniowa: Władysławę Knapik, Barbarę Hebda, Marię Łacną i Barbarę Murzyn Irzyk.

Podczas tegorocznych Dożynek wyróżniono także wiodących rolników z terenu powiatu. Starostwo Powiatowe w Myślenicach ufundowało nagrody rzeczowe i dyplomy dla wyróżniających się producentów mleka z terenu powiatu, które otrzymali:  Antoni Święchowicz z Kwapinki,  Mieczysław Stalmach z  Poznachowic Dolnych i  Walenty Hanusiak z Tokarni. LGD „Między Dalinem i Gościbią” nagrodziło  Antoniego Suktę z Poręby za wybitne osiągnięcia w hodowli bydła polskiego czerwonego. Rolnicy, którzy sprzedają rocznie ponad 100 tys. litrów mleka zostali nagrodzeni przez Okręgową Spółdzielnię Mleczarską z Limanowej: Plewa Henryk z Gruszowa, Zygmunt Podmokły z Trzemeśni,  Józef Konieczny z Lipnika oraz  Piotr Szymoniak z Glichowa. KGW z Wiśniowej otrzymało także specjalną nagrodę od Powiatowej Izby Rolniczej.

W programie artystycznym przybyli na dożynki goście mogli obejrzeć występy artystyczne zespołów: dziecięcej grupy wokalno-tanecznej z ZPO w Węglówce, Cheerleders - grupy tanecznej z ZPO w Wiśniowej, Zespołu Regionalnego "Banda-Burek" z GOKiS oraz wysłuchać koncertu Orkiestry Dętej  OSP w Węglówce.

Dożynkom towarzyszyła jak co roku wystawa firm i podmiotów związanych z produkcją i przetwórstwem rolniczym oraz degustacja potraw regionalnych przygotowana przez koła gospodyń wiejskich z terenu powiatu.
Podsumowując tegoroczne dożynki, starosta Józef Tomal zaprosił wszystkich na przyszły rok do Tokarni, którym Zarząd Powiatu postanowił powierzyć organizację XVI Dożynek Powiatowych w 2014 roku. Jednocześnie uroczyście przekazał symboliczną rzeźbę "Parę Kliszczaków", przyszłorocznemu gospodarzowi dożynek Wójtowi Tokarni Władysławowi Piaściakowi.

Powiązane tematy

Komentarze (4)

 • 29 sie 2013

  Organizacja fatalna nie popisała sie Wiśniowa

  1 1 Odpowiedz
 • 29 sie 2013

  właśnie ze bardzo świetna organizacja i świetny prowadzący pan stanisław cichoń

  2 3 Odpowiedz
 • 30 sie 2013

  Tak prowadzący który tylko miał donośny głos a terści jego wypowiedzi nie szło było zrozumieć.
  pawcio powiedz mi prosze dlaczego uważasz że Wiśniowa świetnie zorganizowała powiatowe dożynki ? bo jakoś nie dostrzegłem :)

  1 1 Odpowiedz
 • 31 sie 2013

  powiedz mi najpierw ty co dostrzegasz złego w organizacji dożynek jakieś konkrety?

  1 Odpowiedz

Zobacz więcej