Sport

Tor bobslejowy w Myślenicach... jeśli Olimpiada odbędzie się w Krakowie

Jeżeli Kraków zostanie gospodarzem Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2022 roku, to w Myślenicach powstanie tor bobslejowy


Kraków posiada hale, lodowiska, Zakopane skocznie i stadion biathlonowy, a Słowacy trasy biegowe i zjazdowe. Brakuje tylko toru bobslejowego, który miałby powstać na Zarabiu na górze Chełm. W Myślenicach wizytował Markus Aschauer szef komisji technicznej Światowego Związku Saneczkowego, który pozytywnie wypowiedział się o projekcie budowy toru bobslejowego na zboczu góry Chełm.

- Koncepcja i projekt bardzo mi się podobają. Jak na ten etap przygotowania przez komitet konkursowy polskiej aplikacji do ZIO 2022 uważam, że Myślenice są świetnie przygotowane – w Gazecie Myślenickiej  skomentował Markus Aschauer.

Długość planowanego toru miałaby wynieść 1683, a na torze mogłyby odbywać się wszystkie konkurencje takie jak skeleton, sanki mężczyzn, sanki kobiet, sanki podwójne i sanki dla juniorów.

Kraków swoje zgłoszenie do MKOL złoży w październiku, natomiast decyzja o tym, kto zostanie gospodarzem igrzysk zapadnie w 2015 roku.

Powiązane tematy

Komentarze

 • 21 wrz 2013

  A po "igrzyskach", albo Wisła stworzy sekcję saneczkarską, albo mieszkańcom Chełmu zostanie ekspresowa droga do Myślenic. Nie stać gminy na utrzymanie wyciągu narciarskiego, tym bardziej nie będzie jej stać na pokrycie kosztów takiego obiektu. Mam nadzieję że osoba zasiadajaca na fotelu burmistrza Myślenic nie zgodzi się na taką abstrakcję. Gdyby ten tor był taki atrakcyjny to już dawno zabiegaliby o niego Słowacy.

  65 12 Odpowiedz
 • 21 wrz 2013

  Już widzę te miliony kibiców podążający na trasie Kraków - Zakopane <hahaha> 80 km w 8/h - chyba że będą latać helikopterami bo pociągów w Myślenicach nie ma, więc kibiców nie wezmą.

  Gratuluje pomysłu, ale przy obecnej infrastrukturze drogowej byłby to totalny BLAMAŻ !

  63 5 Odpowiedz
 • mirek@ 21 wrz 2013

  ok, bedziemy mieli wielu turystów, dziennikarzy, kibiców, sportowców przez 2 tygodnie podczas trwania olimpiady. a co z torem stanie się potem? przeciez to zajmie połowę wzgórza... wszyscy wyjadą i... no wlasnie co dalej z taką wielką budowlą?

  40 6 Odpowiedz
 • 21 wrz 2013

  No jak co dalej ? Przecież to oczywiste, co ci mają na tym zarobić, jednorazowo zarobią krocie, a ci co zostaną z tym torem przez lata będą go utrzymywać i do niego dopłacać. Przecież to oczywiste.

  40 3 Odpowiedz
 • Inżynier Monk 21 wrz 2013

  W życiu głupszego pomysłu nie widziałem ale nie dziwię się pomysłodawcom gdyż sam chciałbym trzymać łapę na takim przetargu.

  40 3 Odpowiedz
 • Adolf Popartyopopulos 21 wrz 2013

  Na ewentualne otwarcie bicie rekordu predkosci przez urzedników gminy na drewnianych sankach

  23 1 Odpowiedz
 • 21 wrz 2013

  A jakby tak jeszcze na Plebańskiej skocznie (najlepiej mamuta) "walnąć"

  39 3 Odpowiedz
 • 21 wrz 2013

  taaaaak, tor jest tak potrzebny jak strzelnica. Czy ktokolwiek może udostępnić cyfry rentowności budowy strzelnicy ? Jeżeli miesięcznie wychodzi choć na zero to oburącz jestem też za torem niezależnie czy bobslejowy, saneczkowy czy tramwajowy ! Bobsleje to jest "zdecydowanie" nasz sport narodowy i właśnie tego "brakuje" lokalnie ! Ło matko co to za pomysły i kto lobbuje za tymi durnościami ?

  28 3 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  21 wrz 2013

  kolejna inwestycja za ogromne pieniądze i jeszcze jaka "egzotyczna" saneczki?? rozumiem rozbudowa bazy i zaplecza sportowego ale saneczkarstwo ?? może już lepszym pomysłem była by ta skocznia na miejscu już nie istniejącej. Jakieś grupy skoczków istnieją w okolicy, może okazała by się bardziej trafnym pomysłem... tylko kto zapłaci połowę inwestycji?? no i mniejsze pieniądze by pochłonęła niż tor, mniej by włodarze odpowiedni uskubali dla siebie itd. same minusy eh

  17 3 Odpowiedz
 • grzegorz flak 22 wrz 2013

  powiedzcie mi specjaliści pesymiści.ile torów saneczkowych mają Słowacy Niemcy Holendrzy Belgowie Czesi. Zastanówcie się co piszecie . Jest to bardzo duża szansa dla Miasta i Gminy. Przede wszyskim Nowe miejsca pracy. Reklama miasta na cały świat. Igrzyska Olimpijskie to nie mecz Wisełki czy Cracovi.To barrdziej prestiżowa impreza . Napisał ktoś egzotyczny sport.Proponuje odnieść się do literatury sportowej i trochę poczytać o tej dyscyplinie. polacy też odnosili sukcesy w tej konkurencji.Niewiedza kosztuje ,ale z tego co niektóre osoby na tym forum wypisują ,wnioskuje że są amatorami w świecia sporu , zakompleksieni ,pełni goryczy a co najgorsze niedouczeni i zazdrośni, o to że ktoś wpadł na lepszy pomysł od nich. Gratulacje dla władz Myślenic. Super propozycja czymam kciuki z całą rodziną za to żeby Myślenice dostały tą nominacje i żeby wybudowano ten tor w Myślenicach.Brawo panie Burmistrzu. Oby więcej takich miłych Rozwiązań dla naszego wspaniałego miasta.

  13 31 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  22 wrz 2013

  Rozumiem Twój punkt widzenia. Napisałem że "egzotyczny" pod względem nas mieszkańców Myślenic. Juz widzę jakie tłumy w wolnym czasie korzystają z toru. Już jeden obiekt na Chełmie jest i co ludzie pewnie by jeździli i dobrze bawili bo duża część mieszkańców potrafi jeździć na nartach ale nie bo w sezonie się go zamyka i jest przepychanka kto jest winny kto zawalił a gmina oczywiście przykładała wszelkich starań żeby było pięknie a wyszło jak zawsze. Tor będzie miał taką jeszcze gorszą przyszłość po igrzyskach nikt nie będzie odwiedzał i postawią ochronę żeby pilnowała dobytku NASZEGO żeby nie rozkradli, miejsca pracy będą jedno może 2.
  Moim zdaniem tej skali inwestycja powinna być organizowana w porozumieniu z mieszkańcami, a nie kaprysem włodarzy burżujów jak np strzelnica gdzie głównie korzysta wąska grupa ludzi i elita naszych władz, bo przecie pewnie wiadomo jakie hobby mają najwyższe stołki w nasze gminie.
  Ato wszystko za nasze pieniądze.
  Może tak żłobek by powstał albo wyremontować istniejący budynek po wyprowadzce części do nowego obiektu. Duża część młodzieży jeździ wyczynowo na rowerach i musieli sami sobie tor zrobić jak potrafili ile im kasy starczyło tak zrobili, może tak pomyśleć i zrobić duży nowoczesny obiekt.

  9 Odpowiedz
 • 22 wrz 2013

  Powiem tak. Ja sądzę że jeśli to wypali i później po igrzyskach ceny wynajmu tego obiektu nie będą wielkie to ma to realną szansę na siebie zarabiać. Przecież polscy saneczkarze muszą na treningi udawać się do Niemiec czy Włoch. A Tutaj w Polsce na miejscu. Przecież to nie tylko zarobek dla lokalnych właścicieli danego obiektu, ale także dla Hotelarzy czy gastronomii. Pewnie że są także aspekty negatywne ale wylewanie kolejnych hektolitrów jadu bez uprzedniego konkretnego zainteresowania się tym jak Polska jako kraj stoi z torami bobslejowymi(saneczkowymi) jest trochę bez sensu. A nóż dzięki takiej inicjatywie odnajdzie się jakiś nowy talent z być może naszych okolic.
  Zaraz powiecie: bla bla bla-jest hala sportowa są boiska, orlik nie ma piłkarzy w naszym mieście. Otóż tak macie racje jest straszna kicha TERAZ. Ale obiekty na zarabiu powstały kilka lat temu, tak samo infrastruktura na orle czy w Jaworniku rozwija się w czasie obecnym. Za czasów gdy ja miałem 4-6 lat nie było możliwości rozwijania swojej pasji a teraz jak patrzę że trenują dzieciaki w wieku przedszkolnym to aż serce mi rośnie że są ludzie dzięki którym, być może pojawi się jakiś nowy talent.
  Zresztą podobnie choć nie do końca jest z koszykówką, kiedyś był gość zapaleniec który chciał coś zrobić, ale co z tego skoro zabrakło kasy.

  2 6 Odpowiedz
 • 22 wrz 2013

  tutaj szerzej jak się ma finansowanie sportu u nas http://www.wprost.pl/ar/385000/Joanna-Mucha-zapowiada-zmiany-w-finansowaniu-sportu/

  a tak się ma rentowność obiektów i to wcale nie wyszukanych http://biznes.gazetaprawna.pl/artykuly/693522,kosztowny_stadion_narodowy_w_tym_roku_wygeneruje_21_mln_zl_straty.html

  nikt nigdy nie stracił na koncercie Madonny ale u nas się da co można odczytać za sukces niejako skoro i tak ktoś zarobił skoro nie da się stracić.

  Analfabeto jak dotrzesz do raportu finansowego strzelnicy i jest on rentowny zmieniam zdanie i popieram Cię co do toru choć z pewną dozą obaw , bo obecna ekipa co nie weźmie ekonomicznie w ręce to spartoli (co nie jest tak do końca oczywiste przy podwójnym dnie) : ZUO, komunikacja, wyciąg Chełm, strzelnica , z wyłączeniem biblioteki skoro to instytucja non profit. ZUO, komunikacja i Chełm to są finansowe samograje na których można trzepać bułę dla miasta a przynajmniej rozwijać i generować miejsca pracy i inne profity przyboczne.

  5 2 Odpowiedz
 • 22 wrz 2013

  No co do finansowania wielkich obiektów to je nasz problem narodowy a to tylko dlatego że każdy kto ma przed nazwiskiem słowo PREZES, ma dupie całą resztę a troszczy się tylko jak dużą premię za gówniane zarządzanie dostanie. A gdyby tak pan PREZES odpowiadał SWYM majątkiem za straty które spowoduje było by całkiem inaczej. Bo jak wiadomo człowiek ma głowę na karku i dałby radę zrobić wszystko by było ok. Jeśli ktoś wie jak to było z naszym wyciągiem, spółkami itd niech sobie sam odpowie dlaczego jest w naszym kochanym kraju tak a nie inaczej.

  5 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  22 wrz 2013

  Będzie trochę kasy do przekręcenia i pewne pierwsze miejsce na liście najbardziej zadłużonych samorządów.Trzeba mieć nierówno pod sufitem aby wypisywać bzdury jakie to będą korzyści dla miasta.Oczywiście ktoś zarobi i to nieźle a nasze wnuki będą spłacać długi.

  12 Odpowiedz
  • 22 wrz 2013

   Trzeba mieć nierówno pod sufitem żeby nie szanować czyjegoś zdania i nie przedstawić merytorycznych argumentów.

   3 5 Odpowiedz
 • 22 wrz 2013

  Wyobrażacie sobie Myślenice podczas olimpiady - całe zakorkowane? Już teraz czasem ciężko przejechać przez miasto, a co będzie jak się nazjeżdża kibiców olimpijskich?

  6 2 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  22 wrz 2013

  Mam nadzieję, że żadnej olimpiady u nas nie będzie, podejmowanie durnych decyzji o wycince połaci lasu na tor to naprawdę niebywała "odwaga" tyle że obecna władza zdaje sobie sprawę, że to ostatni jej łabędzi śpiew i należy podjąć decyzje pod siebie dla swoich i by przyszłość była różowa tyle ze dla nie licznych. My Polacy nawet bobslej wypożyczaliśmy chyba od Rosjan a tory będziemy budować , kpina . Wystarczy spojrzeć na stadiony sportowe po Euro ile należy się nagimnastykować by utrzymać te obiekty. "Kochana" władzo lepiej zadbaj o wyciąg by wykarczowaliście tyle lasu i co mamy....wielkie G

  14 Odpowiedz
 • 22 wrz 2013

  Juwenalis wymyślił, a pospólstwo krzyczało - Chleba i Igrzysk !
  Cała ta historia z olimpiadą to woda na młyn dla "polityków" przed kolejnymi wyborami.
  Obiecamy Wam ciemny ludzie olimpiadę, a Ty naiwny,
  wybierz nas na kolejną kadencję byśmy mogli trzepać kasę!
  Gó...o nas obchodzi, czy macie gdzie pracować, co jeść i za co się leczyć. Płaćcie podatki, opłaty za wodę, śmieci, przedszkola itp. - będą Igrzyska.
  Znudziło mi się być Burmistrzem - wybierzcie mnie do Europarlamentu - będą Igrzyska !!!
  Ot, taki to obraz dzisiejszej zgniłej Polski i małomiasteczkowego kołtuństwa.

  12 1 Odpowiedz
 • 23 wrz 2013

  Jak popatrzycie w dane które można łatwo z sieci uzyskać, Myślenicami rządzi PIS, http://miasto-info.pl/myslenice/2373,rada-powiatu-jozef-tomal-starosta.html

  A rządzi jak się nie mylę od lat 6 albo dłużej..... a jaki jest tego efekt, Mamy rondo Kaczyńskiego i mamy długi, http://www.wspolnota.org.pl/uploads/media/Miasta_powiatowe.pdf

  Obecnie 75%PKB zadłużenia mają Myślenice, Jaki z tego wniosek ?

  Nadal głosujcie na PIS albo PO będziecie mieć w Myślenicach GRECJĘ.

  Ale nie to jest straszne.... Straszne jest to że jak pis wygra to cały kraj stanie się Grecją..........

  http://www.youtube.com/watch?v=FSyxe1f81-U

  5 5 Odpowiedz
 • Rafał P 23 wrz 2013

  Polecam rozważającym decyzję o torze przykład miasta Turyn, którego władze właśnie podjęły decyzję o rozbiórce toru bobslejowego, który kosztował 77 mln euro.

  Poniżej znajdziecie Panowie, uwielbiający wydawać nieswoje pieniądze, artykuł na temat idiotyzmu takich pomysłów. My i nasze dzieci będziemy płacić za długi wynikające z Waszych fanaberii, manii wielkości i szemranych interesów.

  http://forsal.pl/artykuly/667144,organizacja_zimowych_igrzysk_olimpijskich_to_finansowy_koszmar.html

  11 Odpowiedz
 • 23 wrz 2013

  rafaellop powyżej wyjaśnił wszystko !!!

  2 Odpowiedz
 • 23 wrz 2013

  Oj ludzie, oni i tak zrobią co się im będzie podobało. Tutaj logika i argumenty nie działają.

  8 Odpowiedz
 • Tolo 23 wrz 2013

  wydaje mi się że nasi panowie włodarze naoglądali się filmu "Jamajska drużyna bobslejowa",skoro Jamajka mogła mieć taką drużynę dla czego nie miałyby takowej posiadać Myślenice???
  https://www.youtube.com/watch?v=nm4DjRcmoPY

  Po za tym,moim zdaniem rachunek jest prosty,jak nie chodzi o nic to chodzi o kasę i to grubą przetarg na budowę będzie bardziej niż intratny,szkoda że cała reszta niesmaku po zawodach zostanie do utrzymania gminie,czytaj nam szarym obywatelom co to znowu zapłacimy nowy nie wiadomo jeszcze jak się nazywający podatek,ale w zamysłach on już jest!!!
  Zastanawia mnie jedno,gzie się podziewają w takiej sytuacji sławetni "Zieloni" ekolodzy,nikt nie bije na alarm przy wycince takiej ilości lasu,i nawet żadne żuczki czy tym podobne nie maja tam ani swojej trasy przemarszu ani stanowisk lęgowych!!!
  Zastanawiające że tak pusto w tym lesie....

  9 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  23 wrz 2013

  Ludzie ale ile przy okazji bankietów i przecięć?Decyzja o miejscu igrzysk za dwa lata a oni już będą konferować ,omawiać i balować za naszą kasę ? Nie daj Bóg aby przyznali co jest możliwe bo mało jest miast które chcą wyrzucić kasę dopiero się zacznie balanga.To że potem cały obiekt będziee do wyburzenia to pikuś ,zarobi się kasę na lata.

  2 1 Odpowiedz
 • Marcin 30 wrz 2013

  Co za bzdury, jaki tor, niech przestaną być śmieszni a jak już wogóle to chyba w Stróży jak na pólnocnej stronie, a nie w Myślenicach.
  Wybudują za pożyczone pieniązki i pewnie oddadzą w zarząd - Eco Sport 2 :)
  Kochana Gmina, weszła do spólki z Eco Sport w stację narciarską, pozwolili doprowadzic tą stację do bankructwa (celowo od powstania stacji już założonego przy tak wysokich kosztach użytkowania) i zadłuzenia ponad 70mln zł w 6 lat !
  Firma nie płaciła bierzących zobowiązan, nie regulowała naleznosci za dzierzawe wylesionego gruntu, nie regulowała należnosci za prąd, oraz pozostałych zobowiązań i umów. Dzisiaj firmą zarządza syndyk, który nie może znalezc dzierżawcy ponieważ kwota prawie 900000zł rocznie do samych "lasów" przekracza mozliwosci dzierżawcy, czy przyszłego własciciela wyciągu z tej działalnosci. Wyciąg na Mosornym Groniu poszedł za niecale 9 baniek z ziemią, a kto wydzierżawi, czy kupi ten pasztet ? Chyba, ze nadlesnictwo i RDLP zakupi od syndyka wyciag i bedzie zarządzac stacją narciarską od siebie ciągnąc kaskę bo to jedyne na dzis realne rozwiązanie. Chyba ze zwolamy z Zielńca Rycha, Zbycha z watachę, zniesie się czy obniży dla nich opłaty za dzierżawę gruntow, co jest prawnie niemożliwe. Wybudujcie jeszcze nowy wyciąg w miejsce krzesełka pojedynczego, był przecież taki piękny projket i wziualizacje kolejki gondolowej, potem projekt rollercoastera, wszystko zniknęło wraz z firmą, stroną i mżonkami, zapomnieliscie :) Dzierżawca kolejki 1 osobowej moze do tego czasu za swoje samowole budowlane w koninkach w kryminale wylądować, a kolejka 1 osobowa za 9 lat bedzie juz przetopiona na złom. Ciekawe, za ile pójdzie na przetargu ten dopelmayer bez ziemi, bo na częsci jest wart może z bankę, arena z 10cos coś jeszcze na licytację wystawią, może jakies pamiatkowe koszulki czy długopisy zostaly- chetnie zakupię? Ciekawe, co towarzystwo zwiazane z salwatorem i władzami myslenic jeszcze wymysli, któredy by tu jeszcze kaskę ciurkiem wyprowadzić. A co tam słychać w artemidzie 34, biedaczki prądu nie dostały, umowe dzierżawy podpisały, stacje dzierżawli, a czy opłaty w całosci za wylesione dzierżawione grunty zapłacili :)
  Krew człowieka zalewa jak sie rodzinny Chełm wraca i na to wszystko patrzy. Może jak Jarek znowu zasiadzie w fotelu to może troche hohsztaplerów przywita sie z CBA tyle ze do Myślenic jak widać dla nich za daleko

  1 Odpowiedz
 • 27 kwi 2014

  http://www.bobbahn.de/taxibob.html

  to taki przykład z Niemiec komercyjnego wykorzystania toru bobslejowego jako atrakcji turystycznej. Jak widać można na tym zarabiać.

  Odpowiedz
 • Misiek 16 maj 2014

  Kurcze nasz gospodarz zachowuje się niczym Putin ma być olimpiada i koniec.
  Może niech pan burmistrz powie oficjalnie ile już wydał publicznych pieniędzy na wykonanie projektu tego nieszczęsnego toru.
  A może przydało by się jakieś sprawozdanie z działalności wszystkich obiektów sportowych finansowanych przez gminę począwszy od boisk piłkarskich które funkcjonują po to aby kilku pseudo sportowców mogło sobie po piwku w piłę zagrać.

  A może by tak za tą kasę zrobić więcej ścieżek rowerowo biegowych bo jak widać jedyna dostępna jest dosyć popularna i masowo używana.

  Odpowiedz

Zobacz więcej

Z Pucharu Europy przywieźli trzy medale
Sumo 0

Z Pucharu Europy przywieźli trzy medale

Krzysztof Szpakiewicz i Jan Mastela z Pucharu Europy w Sumo wrócili z trzema medalami  W Pucharze Europy w węgierskim Erd uczestniczyło 369 zawodników i zawodniczek z 9 krajów: Węgier, Ukrainy, Estonii, Niemiec, Włoch, Norwegii, Azerbejdżanu, Rosji i Polski. Walki odbywały się we wszystkich grupach wiekowych: młodzików, kadetów, juniorów, młodzież...

Kamil Ostrowski: To rozwój zawodników wpływa na wyniki drużyny
Wywiad 5

Kamil Ostrowski: To rozwój zawodników wpływa na wyniki drużyny

W moim planie na pierwszym miejscu zawsze jest rozwój. Taki jego rodzaj, który wpływa na osiągane wyniki, ale też odpowiednia postawa zawodnika i człowieka jako członka drużyny - mówi Kamil Ostrowski, trener Orła Myślenice    Za wami runda jesienna sezonu 2019/20. Jak wypadła w niej drużyna Orła Myślenice? Biorąc pod uwagę całą rundę, to niewąt...

Noworoczne Derby Myślenic: Dalin wygrywa z Orłem 3:0
Piłka nożna 0

Noworoczne Derby Myślenic: Dalin wygrywa z Orłem 3:0

W jedenastych, noworocznych derbach Myślenic piłkarze Dalinu pokonali Orła 3:0. To 7 wygrana piłkarzy z Zarabia w historii tych spotkań fot. Bartek Ziółkowski Dalin Myślenice – Orzeł Myślenice 3:0 (0:0) Burkat 68, Grzybek 85, Pilch 89 (k)Dalin: Szuba - Tokarz, T.Pilch, Senderski, Biel - Rak, Kałat, Wojtan, J.Górecki, Burkat - M.Górecki oraz Oskwa...

Nowy trener w Dalinie. Piłkarzy poprowadzi Łukasz Skrzyński
Piłka nożna 1

Nowy trener w Dalinie. Piłkarzy poprowadzi Łukasz Skrzyński

Od dzisiaj pierwszą drużynę biało-zielonych prowadzić będzie Łukasz Skrzyński, były piłkarz Cracovii Kraków, Polonii Warszawa i Zawiszy Bydgoszcz Piłkarze Dalinu Myślenice od dzisiaj prowadzeni będą przez nowego trenera, którym został Łukasz Skrzyński. Podczas swojej kariery występował w barwach takich ekstraklasowych klubów jak Cracovia Kraków, P...

Dalin czy Orzeł? W noworocznych derbach zmierzą się po raz jedenasty
Piłka nożna 0

Dalin czy Orzeł? W noworocznych derbach zmierzą się po raz jedenasty

Zapoczątkowana w 2010 roku tradycja noworocznych derbów Myślenic będzie mieć swoją kontynuację również 1 stycznia 2020 roku. O godzinie 13 na boisko ze sztuczną nawierzchnią na Zarabiu wybiegną piłkarze Dalinu oraz Orła Myślenice W dziesięciu dotychczas rozegranych meczach derbowych spośród zawodników obydwóch drużyn tylko dwóch zagrało we wszystk...

Seniorzy chwycili za rakiety. Speed-ball dotarł do gminy Raciechowice
Raciechowice 0

Seniorzy chwycili za rakiety. Speed-ball dotarł do gminy Raciechowice

Seniorzy z gminy Raciechowice rozpoczęli swoją przygodę z dyscypliną speed-ball. W Gruszowie odbyło się spotkanie służące przybliżeniu zasad tej egzotycznej dyscypliny Speed-ball do tej pory był domeną młodych zawodników, ale zaczyna się to zmieniać. Seniorzy z Gminy Raciechowice zostali przeszkoleni z zasad gry i zaopatrzeni w profesjonalny sprzę...