Miasto

Myślenicka Karta Rodzina 3+: Projekt zakwestionowany przez wojewodę

Radni miejscy z Myślenic chcieli wprowadzić program wspierający finansowo rodziny wielodzietne. Został zakwestionowany przez biuro prawne wojewody. Najprawdopodobniej planowane dopłaty dla rodzin nie dojdą do skutku

Program Myślenicka Karta Rodzina 3+ zakładał wsparcie rodzin wielodzietnych poprzez zaangażowanie samorządu, instytucji samorządowych, lokalnych instytucji, a nawet stowarzyszeń i firm. Podstawowym celem miało być wspieranie rodzin wielodzietnych poprzez dopłat oraz ułatwienie jej członkom dostępu do kultury, edukacji i sportu.

Podstawą programu miało być wsparcie w wysokości 250 zł na jedno dziecko wypłacane raz w roku (jeśli rodzina liczyła trójkę dzieci) i 400 zł jeśli dzieci byłoby więcej. Dodatkowo dzieci mogły liczyć na 50% zniżki na zajęcia organizowane przez MOKiS, tj. kino, pływalnia, a także za przedszkola.

Projekt uchwały, po przyjęciu przez myślenickich radnych trafił do biura prawnego wojewody, które następnie zakwestionowało go w punktach dotyczących właśnie dopłat dla rodzin. 

Radni postanowili przyjąć nową uchwałę w sprawie wprowadzenia Myślenickiej Karty Rodzina 3+. Wyłączyli z niej punktu dotyczące pomocy finansowej. Ma obowiązywać do wyjaśnienia sytuacji z biurem prawnym wojewody.

 

Na temat Myślenickiej Karty Rodzina 3+ dyskutujecie na forum

Powiązane tematy

Komentarze

 • 2 paź 2013

  Super pomysl

  20 15 Odpowiedz
 • 2 paź 2013

  Nie możliwe że to nasi radni wymyślili. Zwykle to wyciągają od na pieniądze. Zaskoczony jestem pozytywnie tym pomysłem, ale czy nie zbliżają się małymi kroczkami wybory??

  21 6 Odpowiedz
  • 3 paź 2013

   A jak myslisz z czyich pieniedzy bedzie incjatywa finansowana? Dlaczego kase ma dostawac MOKiS, a nie inne odrazu wszystkie instytucje, organizujace inicjatywy dla dzieci?

   18 4 Odpowiedz
 • 3 paź 2013

  A może chcieli... bo wiedzieli że projekt zostanie zablokowany? A teraz pójdzie fama że "Przecież oni chcieli dać..." :) Mam nadzieję jednak że nie jest to wczesna kiełbasa...

  16 3 Odpowiedz
  • profesor profesor 3 paź 2013

   Niechętnie, ale muszę przyznać ci rację, a tak bardzo chciałbym, aby tego typu intencje wynikały z dbałości o mieszkańców. Niestety nie dodaje mi się to. Zauważcie co na ten temat na etapie projektu uchwały pisała Gazeta Myślenicka:

   "Projekt uchwały, po przyjęciu przez Radę Miejską będzie musiał jeszcze zostać zatwierdzony (jak każda uchwała) przez biuro prawne wojewody. W przeszłości miały już miejsca przypadki, kiedy uchwały prorodzinne były uchylane przez ten organ. Autorzy programu mają nadzieję, iż tym razem będzie inaczej. "

   http://www.gazeta.myslenice.pl/serwis/archiwum/2013/25/Myslenicka-Karta-Rodzina-3plus.html

   Wygląda to tak, jakby już na etapie projektowania zabezpieczali się przed ewentualnością, że projekt może utknąć. Mogli wiedzieć to wcześniej? Tego nie jestem w stanie stwierdzić, jednak ten zapis budzi moją wątpliwość.

   12 3 Odpowiedz
 • Bartek Bartkowski 3 paź 2013

  Pomysł ciekawy, szkoda że niewiele z niego uda się zrealizować ;/

  12 Odpowiedz
 • Robert 3 paź 2013

  Zapraszamy Muzułmanów (średnia 8 dzieci na rodzinę) wraz z Romami. Nie ma Was tu za wiele, teraz będzie korzystniejsza okolica.

  6 7 Odpowiedz
 • 3 paź 2013

  A propos ankiety pod artykułem - to wg mnie brakuje jeszcze jednej opcji: Tak - ale na innych warunkach. Wtedy można by określić warunki rozliczenia takiej dopłaty - bo dla niektórych może być to po prostu darmowa wóda.

  7 6 Odpowiedz
 • mirek@ 3 paź 2013

  Co z tego ze gmina da biednym, skoro będziemy musieli za to zapłacić. Np. droższymi miejscami parkingowymi, albo w podatkach…

  11 5 Odpowiedz
 • 3 paź 2013

  A myślicie że z czego GMINA DA ? z podatków ! żeby ktoś dostał komuś trzeba zabrać. A żeby było sprawiedliwie może zamiast zabierać komuś (zwykle biednemu) aby dać komuś, wystarczyło by wszystkim mniej zabierać to prędzej, wszystkich było by stać na więcej dzieci.... ale to tylko moje zdanie...

  7 4 Odpowiedz
 • 5 paź 2013

  Powinni się postarać doprowadzić sprawę kart do jakiegoś rozsądnego końca, bo inaczej "wrażenia" będą gorsze niż jakby nie było tematu. Ja osobiście liczyłam na basen i na kino, bo mam trójkę dzieci i wyjście na basen całą rodziną ( z uwagi na wiek dzieci potrzebnych dwóch opiekunów) to już koszt 50zł). A pieniądze na początku roku szkolnego wiadomo, bardzo by się przydało. Sama jestem na uropie wychowawczym... Pozdrawiam i trzymam kciuki ;)

  2 Odpowiedz
 • 5 paź 2013

  A propo, zasmuca mnie ton niektórych komentarzy. Ja wiem, że chodzi o podatki itd. Ale trzeba wspierać rodziny i instytucje kulturalne. Jeśli ktoś tego nie rozumie to zrozumie za parę lat. pozdrawiam.

  2 Odpowiedz
 • 5 paź 2013

  Jeszcze powinny być bilety bezpłatne na przejazdy PKSem,gmina po znajomości powinna załatwić.

  2 Odpowiedz
 • 6 paź 2013

  Gmina nie powinna podejmować takich uchwał.
  To sprzeczne z konstytucją. Jak można rozdawać pieniądze bez żadnych zasad?
  Czym różni się rodzina która ma jedno dziecko i żyje na skraju nędzy od tej która ma trójkę i rodzicom się powodzi?
  To już jakiś posunięty do granic absurdu socjalizm. Kiedyś chodziło się do I Sekretarza po pomoc, a dzisiaj będziecie chodzić do Burmistrza.
  Paranoja

  3 Odpowiedz
 • 6 paź 2013

  prorodzinny obajtek w pcimiu chodzi po domach i rozdaje czekolada, zastę;puje pracownika socjalnego i służby wojewody ma w d. Urzędnik nie zdradzi, kto przydziela i na jakiej podstawie, ubiera w papiery. to dopiero jaja.

  Odpowiedz

Zobacz więcej

Zebrali 18 litrów krwi. Ciągle można pomóc Łukaszowi Płachcie
Myślenice 0

Zebrali 18 litrów krwi. Ciągle można pomóc Łukaszowi Płachcie

W czasie trwania niedzielnych imprez sportowych na Zarabiu zorganizowana została kolejna zbiórka krwi na rzecz sierż. szt. Łukasza Płachty, policjanta Komendy Powiatowej Policji w Myślenicach, który zmaga się z ostrą białaczką Kilka dni temu pisaliśmy o policjancie z Myślenic, który o chorobie dowiedział się nagle i potrzebuje krwi. Na nasz apel o...

ALARMUJECIE! "Kładka wisząca nad Rabą wymaga interwencji"
Alarmujecie 4

ALARMUJECIE! "Kładka wisząca nad Rabą wymaga interwencji"

W weekend otrzymaliśmy od kilku z naszych czytelników zgłoszenia dotyczące uszkodzonej kładki nad Rabą. Dzisiaj ubytki zostały uzupełnione, ale jak sugerujecie "kładka wymaga interwencji" Dla jednych "wiszący most", dla innych "kładka", ale większość wiadomości jakie w ostatnim czasie przesyłacie na redakcja@miasto-info.pl dotyczy jej stanu. W min...

Zablokowana Zakopianka. Trzy rozbite samochody. Jedna osoba ranna 
Drogi 0

Zablokowana Zakopianka. Trzy rozbite samochody. Jedna osoba ranna 

Przez kilkadziesiąt minut przed godz. 8 zamknięta była Zakopianka po tym jak przed wiaduktem w Myślenicach zderzyły się trzy samochody. Jedna osoba trafiła do szpitala Do wypadku doszło o godz. 7.55 na drodze krajowej nr 7 przy wiadukcie nad ul. Piłsudskiego. Kiedy strażacy z JRG Myślenice dotarli na miejsce, zastali trzy rozbite samochody i jedną...

Zaczęło się! Ruszyła rewitalizacja Rynku. Drogowcy zdzierają asfalt z otaczających go ulic
Myślenice 28

Zaczęło się! Ruszyła rewitalizacja Rynku. Drogowcy zdzierają asfalt z otaczających go ulic

W pierwszej kolejności drogowcy zajęli się ulicami Gałczyńskiego i Bema, z których zdzierany jest asfalt. Odcinek od skrzyżowania z ul. Jordana i Reja jest wyłączony z ruchu. Piesi mogą przechodzić wzdłuż bloku na ul. Gałczyńskiego oraz budynków przy ul. Bema To na ul. Gałczyńskiego i Bema, które jako pierwsze przechodzą remont, utrudnienia potrwa...