Miasto

Rondo gotowe. Jak oceniacie jego wykonanie?

Rondo gotowe. Jak oceniacie jego wykonanie?

Rondo na skrzyżowaniu ul. Kazimierza Wielkiego i Słonecznej zostało dopuszczone do ruchu. Jak oceniacie wykonanie skrzyżowania?

Zapowiedzi starosty o ukończeniu ronda na skrzyżowaniu ul. Kazimierza Wielkiego i Słonecznej do końca listopada, znalazły pokrycie w rzeczywistości. Rondo zostało oddane do użytku kilka dni temu.

Prace nad przebudową skrzyżowania rozpoczęły się w październiku. Budowa ronda kosztowała 175 tys. zł. W całości sfinansowało ją starostwo powiatowe. Wielkością przypomina rondo im. Stanisława Chorobika. Jego średnica zewnętrzna wynosi 22 m, a szerokość jezdni 6 m. Drogi wlotowe na rondo są szerokie na 3,5 m, a wylotowe – na 4 m.

Nadal obowiązuje nakaz skrętu w prawo z ul. Rzemieślniczej w Żeromskiego

Na czas przebudowy skrzyżowania na ul. Słonecznej i Rzemieślniczej zostały wprowadzone zmiany w organizacji ruchu.  Mimo, że mieszkańcy mogą korzystać z ronda, ulica Rzemieślnicza nadal jest jednokierunkowa i można się na niej poruszać wyłącznie w stronę ul. Żeromskiego, gdzie na wyjeździe na kierowców czeka nakaz skrętu w prawo - w kierunku ronda Chorobika.

 

Powiązane tematy

Komentarze

 • mirek@ 4 gru 2013

  kolejny budowlany bubel! jadac od dolnego przedmiescia w ogole nie widac ze dojezdza sie do ronda! juz dwa razy mialem tam przypadek ze kierowcy z dolnego jada prosto jakby mieli pierwszenstwo bo od tej strony zamiast okregu jest prosta droga!! to jakas pomylka a nie rondo

  86 66 Odpowiedz
  • 4 gru 2013

   To tylko świadczy, że za kierownicę siadają niedoróbki samochodowe. Ronda mają przeróżne kształty i wystarczy szanować zasady poruszania się po nich.

   91 16 Odpowiedz
 • 4 gru 2013

  jestem tego samego zdania co mój przed mówca ...
  porażka..

  58 55 Odpowiedz
 • 4 gru 2013

  to prawda też dzisiaj tamtędy jechałem . Coś trzeba z tym zrobić i to szybko pozdrowionka

  49 49 Odpowiedz
 • Johann Gambolputty... Z Ulm. 4 gru 2013

  Wprawdzie jeszcze nie jechałem po nowym rondzie, ale wygląda fajnie i liczę, że rozwiąże ono wielki problem z ruchem w tym miejscu. Zwłaszcza w dni przedświąteczne, zawsze był koszmar dla kierowców i nawet Policja nie potrafiła zapewnić w miarę płynnego ruchu. Oznakowanie jest wyraźne, więc nie powinno być problemów chyba, że ludzie będą jeździć "na pamięć".
  Słyszałem też, że ruch na ul. Rzemieślniczej ma pozostać w kierunku "Chemika". Jeżeli tak będzie, to niezbędne jest pozostawienie znaku C-2: Nakaz jazdy w prawo za znakiem. W przeciwnym razie wyjazd z Rzemieślniczej będzie wyglądał tak, jak kiedyś ze Słonecznej na Kazimierza Wielkiego w lewo, czyli: korki, korki, korki.

  15 47 Odpowiedz
 • profesor profesor 4 gru 2013

  Ja proponuję zainstalowanie śpiących policjantów od strony Dolnego Przedmieścia. Również byłem zmuszony awaryjnie hamować jadąc po rondzie, bo kierowcy jadący prosto nie zwracają uwagi na znaki. Według mnie skrzyżowanie jest bardziej niebezpieczne niż było przed remontem.

  37 55 Odpowiedz
 • 4 gru 2013

  Rondo to jeden wielki bubel - zresztą nie pierwszy! Kierunek ruchu na Rzemieślniczej niech zostanie rozładował ruch na Słonecznej i można łatwo przejechać przez ten kawałek miasta. Po co było wydawać 175 tyś jak wystarczyło zmienić organizację na Rzemieślniczej? Niestety mówiło się o tym wcześniej.

  26 56 Odpowiedz
 • 4 gru 2013

  Droga AAgnieszko nie bądź egoistką, rozładował Ci się ruch na Słonecznej ale innym naładował na Rzemieślniczej, przejedź się około 2-giej-3-ciej to zobaczysz co się dzieje, a zmiany organizacji ruchu można robić np. z Zarabia na Tarnówkę przez Osieczany, z Górnego na Dolne przez Sułkowice itd. , wielka oszczędność dla miasta, nie trzeba by remontować ani sprzątać ulic a co dopiero coś budować. A wracając do ronda to jeszcze nie jest oddane, muszą jeszcze namalować oznaczenia poziome, wtedy będzie bardziej widoczne, ale i tak znajdą się tabuny (....ów) którzy będą ciupać prosto na oślep, niestety tacy są kierowcy w naszym kraju (na Rzemieślniczej na trzech jadących prawidłowo czwarty jechał pod prąd a znaków jest od metra).
  KAPER nie siej plotek, ruch powróci taki jak był wcześniej i to szybciej niż Ci się zdaje.

  43 6 Odpowiedz
  • Johann Gambolputty... Z Ulm. 4 gru 2013

   Wolę, żeby ruch był po staremu, czyli w dół. Tylko ciekawe, jak będzie wyglądał wyjazd z Rzemieślniczej w Słoneczną w lewo do nowego ronda. Jeżeli tak, jak wcześniej, to znowu będzie koszmar, bo samochody parkujące na chodniku skutecznie zasłonią jadących od ronda, a jeszcze trzeba ustąpić pierwszeństwo tym z prawej i pieszym na pasach.
   Pożyjemy, zobaczymy.

   16 13 Odpowiedz
 • Wyrwigrosz Włapędaj 4 gru 2013

  Jak śmio utyskiwać na zmysł przestrzenny dyrektora Jerzego! Dyrektor jest laureat nagrody za rondo kole strażnicy!! A jakże skromny i wielki patriota lokalny i krajowy o Lechu pamiętliwy!!! Dyrektor jest dyrektorem dłuuuuuuuuuuuuugo, bele krawężnik w powiecie własnom dłoniom poczynił. Poćciwy fachowiec i znawca. Fachowiec niezastowpiony!!!!

  8 19 Odpowiedz
 • 4 gru 2013

  jadący Kazimierza Wlk. w kierunku Rynku nie źle będą się tłukli z tymi na rondzie....... totalny BUBEL

  21 20 Odpowiedz
 • 4 gru 2013

  dziś na centymetry przed maska przeszedł mi pan w srebrnej zafirze jadąc od strony dolnego, hamowałam awaryjnie aż się abs włączył dobrze że się udało bo bym jako pierwszy miał kolizje na "bezkolizyjnym" rondzie...

  23 5 Odpowiedz
 • 4 gru 2013

  Nie widzę, gdzie tam jest rondo????
  Słabe zdjęcie, "rondo" zupełnie niewidoczne. Takie coś za 175 tys zł? TRAGEDIA
  Chciałbym aby ktoś w końcu zaczął sprawdzać te inwestycje, bo moim zdaniem efekt końcowy w zupełności nie jest adekwatny do ceny wykonania.

  Co to jest rondo: źródło - Wikipedia
  (dotyczy wjazdu od strony wiaduktu, aż się prosi gdy jadąc w kierunku Rynku przestrzelić to rondo bez zatrzymywania).

  Rondo (skrzyżowanie z ruchem okrężnym) – jest skrzyżowaniem z przeszkodą w postaci wyspy środkowej i jezdnią wokół wyspy, na którym pojazdy zobowiązane są objeżdżać wyspę środkową w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara w krajach o ruchu prawostronnym lub w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara w krajach o ruchu lewostronnym. Są odstępstwa dotyczące minirond, gdzie długie pojazdy mogą przejeżdżać przez przejezdną wyspę.
  Typowe ronda są obiektami inżynierii ruchu drogowego, na których drogi dochodzące i odchodzące promieniście do/od tarczy ronda, łączą się z jezdnią okalającą wyspę centralną.
  Ronda swoją konstrukcją ograniczają prędkość jazdy oraz zapewniają kierującym lepszą widoczność innych uczestników ruchu (w ruchu prawostronnym - pojazdów nadjeżdżających zawsze z lewej strony), dzięki czemu wydatnie podnoszą poziom bezpieczeństwa. W Polsce spotyka się ronda wybudowane niezgodnie ze sztuką organizacji ruchu drogowego, a przez to niespełniające tych podstawowych zadań.

  11 8 Odpowiedz
 • sdfsdf sdfsdf 4 gru 2013

  hahah wiedziałem, nawet nie musiałem zaglądać bo i tak wiedziałem jakie będa komentarze. haha
  jak sie nie umie jeździć i sie nie widzi znaków ani ronda, to co mamy wymagać. Jak sie jeździ na pamieć i tylko widzi sie czubek własnego nosa, swoją maskę samochodu i prosta drogę i nic więcej to co mamy wymagać. Boże czy polskie społeczeństwo musi byc takie??Wieczni malkontenci? Nauczcie sie jeździć, a nie narzekajcie. jak chcecie jeździc po prostej drodze to na autostrady zapraszam, tam to ledwo kierownicą poruszacie nic trudnego...chyba że jest problem poruszaniem takiego wynalazku jak kierownica, bo chciałbym przypomniec że do tego ona służy, to nie kółko które trzymamy w miejscu jak do jazdy na wprost.
  Pozdrawiam.

  edit. a po drugie jadac z dolnego i widząc że jest puste rondo i w pobliżu nie ma aut, łatwej przejechać na wprost niż lekko zmieniac kierunek ruchu zwłaszcza w nocy gdzie mało samochodów jeździ, ale o tym to nikt nie pomyslał

  20 8 Odpowiedz
 • 5 gru 2013

  http://www.chorzowianin.pl/images/news/b_2229.jpg
  http://www.fijalkowskimariusz.pl/wp-content/uploads/2009/11/malowane-rondo.jpg
  http://blog.orientexpress.jgora.pl/wp-content/uploads/2011/05/Rysunkowe-rondo.jpg

  Czyli skrzyżowania z linków powyżej też są bublami? Zwracajmy wszyscy uwagę na znaki i stosujmy się do nich, a wszystkim będzie jeździć się lepiej...

  Aha i jeszcze jedno. "Rondo" nie jest skrzyżowaniem bezkolizyjnym...

  21 1 Odpowiedz
 • 5 gru 2013

  jak dla mnie jest tam za mało miejsca na rondo ja może nie jestem jakimś super kierowcą kat b ale wg mnie to źle zostało zrobione ok szybciej się opuszcza skrzyżowanie ale za mało miejsca ...

  8 12 Odpowiedz
 • 5 gru 2013

  beczycie jak te barany chcą coś zrobić dla ludzi to źle.Druga sprawa wjeżdżając na rondo są znaki ustąp,ale wielkie mieszczuchy jeżdżą na pamięć.

  23 3 Odpowiedz
 • 5 gru 2013

  Rondo jest jakie jest, co nie zmienia faktu, że ludzie jeżdżą na pamięć zamiast zwracać uwagę na znaki. Dziwi mnie tylko, że nie zastosowano przy wjazdach na rondo znaków poziomych. Być może wtedy niejeden kierowca ruszy głową przed wjazdem.

  16 1 Odpowiedz
 • Def Ibrylator 5 gru 2013

  Rondo jak rondo. Przejechałem przez wszystkie możliwe wjazdy i nie mam problemów z poruszaniem się po nim. Tym, którzy ronda "nie widzą" (kto im dał prawo jazdy ?) proponuję patrzeć na znaki, które również (o zgrozo !) obowiązują.

  Niekumaci ludzie pojeżdżą na pamięć kilka dni, kilka aut rozwalą (na własne życzenie) i się zrobi spokój i porządek.

  21 6 Odpowiedz
  • 5 gru 2013

   Zdecydowanie podzielam zdanie przedmówcy. Ale uważam że rondo to dobry pomysł.

   20 5 Odpowiedz
   • 5 gru 2013
    def_ibrylator napisał/a:

    Rondo jak rondo. Przejechałem przez wszystkie możliwe wjazdy i nie mam problemów z poruszaniem się po nim. Tym, którzy ronda "nie widzą" (kto im dał prawo jazdy ?) proponuję patrzeć na znaki, które również (o zgrozo !) obowiązują.

    Niekumaci ludzie pojeżdżą na pamięć kilka dni, kilka aut rozwalą (na własne życzenie) i się zrobi spokój i porządek.

    Jak to zostało określone: "kto mi prawo jazdy dał" - ta sama instytucja co Tobie dała, jeżeli je masz (piszesz, że przejechałeś przez wszystkie wjazdy więc chyba masz?????). A co do znaków to nie wszystkie tam są, bo jeszcze jest tak zwana grupa ZNAKÓW POZIOMYCH o których zapomniano.

    5 4 Odpowiedz
    • Def Ibrylator 5 gru 2013

     Panie Mboolee, jeżeli stwierdza Pan, że nie widzi Pan ronda, to zapewne nie dała Panu prawa jazdy ta sama instytucja co mi. Moja zwracała uwagę, czy kierowca widzi czy też nie.

     9 4 Odpowiedz
     • 5 gru 2013

      Nie wiem jak u Pana/Pani, bo u mnie na to, czy widzę czy nie zwracał uwagę lekarz podczas badań lekarskich potrzebnych do wydania zaświadczenia na prawo jazdy.

      7 3 Odpowiedz
    • 5 gru 2013

     O znakach poziomych w naszej "wiosce" to pamiętają odpowiednie służby RAZ W ROKU, zwykle w okolicach maja.
     Potem już długo na farbę nie mają, aż tu nagle pod koniec roku znajdują dziwnym trafem 200 koła żeby takie rondo (czytaj: "kielbaskę wyborczą") zrobić...

     5 8 Odpowiedz
 • 5 gru 2013

  Rondo OK tylko organizację ruchu trzeba przywrócić tak jak była.

  5 8 Odpowiedz
 • 5 gru 2013

  Wyjazd z ul.Rzemieślniczej z nakazem jazdy w prawo to w pewnym sensie porazka-zwłaszcza w godzinach rannych kiedy rodzice odwoża dzieci do szkoły-wszystkie auta kierowane są w stronę ronda i tworzy się niezły korek a większość aut objeżdża rondo i wraca na ul.Żeromskiego kieując się w strone ul Słowackiego i zarabia.dobrze byłoby przywrócić tam ruch w strrone ul.Słonecznej...część aut jedzie wtedy przez Armii Krajowej a czesc w zależności od potrzeby w prawo lub lewo w Słoneczną

  7 9 Odpowiedz
 • 5 gru 2013

  Nie ważne czy ktoś widzi znaki czy nie ,po prostu jadąc od dolnego przedmieścia kierowcą najzwyczajniej nie chce się czekać ,ustępując pierwszeństwa bo droga jest jakby na wprost jak już wspominano we wcześniejszych komentarzach... To rondo nie wiele tam dało ,jest tam kompletnie nie potrzebne ;-)

  7 8 Odpowiedz
 • mysleniczaninzdziada 5 gru 2013

  to dziwne ze puszczono ruch na tym skrzyzowaniu a nie wymalowano znakow poziomych.. przydaloby sie tez przejscie dla pieszych przed nim, bo ludzie i tak w tym miejscu przechodza i ciezko tam wyhamowac polonezem

  10 6 Odpowiedz
 • 5 gru 2013

  A wystarczyło by postawić policjanta - nie, nie śpiącego - żywego.
  Po pierwsze widok mógłby niektórych uspokoić, po drugie w pierwszych dniach mógłby pouczyć za jazdę na pamięć (czytaj: nie stosowanie się do znaków pionowych).

  7 5 Odpowiedz
 • ania 5 gru 2013

  e tam, dobre jest

  11 2 Odpowiedz
 • 5 gru 2013

  Jak się dwa razy stronę pomniejszy to idzie się wszystkiego dopatrzeć,

  Odpowiedz
 • 5 gru 2013

  Tak sobie myślę że większość tutaj minusujących - to ci którzy przez to rondo jadą bez zastosowania się do znaku "ustąp".

  8 6 Odpowiedz
 • 5 gru 2013

  Większość kierowców jadących od strony dolnego przedmieścia nie sygnalizuje kierunkowskazem zamiaru zjechania z ronda, bo wydaje im się, że jadą po prostej drodze.

  12 1 Odpowiedz
  • 5 gru 2013

   - Oj nie tylko ci jadący od strony Dolnego Przedmieścia tak mają. Innym też szkoda czasu na włączenie kierunkowskazu. Efekt tego jest taki, że zamiast wjechać sprawnie na rondo człowiek stoi i czeka bo jeden z drugim nie potrafią kierunkowskazu włączyć. Tak jest nie tylko na nowym rondzie. Na pozostałych jest podobnie.

   Kiedyś przejeżdżając przez nowe rondo (nieukończone jeszcze wtedy ale ogólny zarys jakie będzie już było widać) powiedziałem do jadącej ze mną siostry: Wspomnisz moje słowa, że na tym rondzie będą często wypadki. Jest tak "schowane" w wylot ul. Słonecznej, że jadąc od strony wiaduktu ma się niemal na wprost przejazd. Ludzie, nie będą ustępować przejazdu tylko wprost na rondo wpadać. Ktoś to fatalnie zaprojektował. Jak widać nie pomyliłem się wiele. Jeszcze wypadku nie było na tym rondzie z tego co mi wiadomo ale jak znam życie to tylko kwestia czasu. Zwłaszcza jak nie ma wymalowanych znaków poziomych. Ludzie najzwyczajniej na świecie nie potrafią jeździć. Już nie wspominając o głupocie ludzkiej, która na drogach jest wszędzie spotykana. Dziś się o sam przekonałem jak bardzo głupi potrafią być kierowcy. Tak w skrócie:

   Centralna Polsce. Skrzyżowanie drogi krajowej z podporządkowaną. Stoję na podporządkowanej z zamiarem jazdy w lewo na DK. Czekam aby jadący z tej lewej strony ciągnik siodłowy z naczepą przejechał (z prawej strony i z przeciwka mam wolne). Tuż przed skrzyżowaniem zza ciężarówki wyskakuje ... czarne porsche cayenne i wyprzedza ją ( na skrzyżowaniu, na pasach, na podwójnej ciągłej, która jest przed skrzyżowaniem a tam manewr wyprzedzania rozpoczęto). Gdyby ktoś w ulicy naprzeciw mnie wyjechał w prawo (z perspektywy mojego samochodu, w lewo) skończyło by się czołówką z idiotą w porsche. Idiotą bo tego człowieka nazwać inaczej się nie da. Z taką jazdą tylko czekać kiedy i gdzie się zabije w swoim porsche bo, to że tak się stanie to rzecz pewna. Mam tylko nadzieje, że nikt inny przy tym nie ucierpi.

   11 4 Odpowiedz
 • 5 gru 2013

  Rondo było by funkcjonalniejsze gdyby pozostała możliwość jazdy prosto jak na foto widać ale bez włączania się w ruch na rondzie. czyli na chwilę 2 pasy jezdni jeden przez rondo a drugi obok jako niezależny, bo teraz to tam będzie więcej wypadków niż kiedyś było.

  1 8 Odpowiedz
 • Basia 5 gru 2013

  mboolee
  Jak to zostało określone: "kto mi prawo jazdy dał" - ta sama instytucja co Tobie dała, jeżeli je masz (piszesz, że przejechałeś przez wszystkie wjazdy więc chyba masz?????). A co do znaków to nie wszystkie tam są, bo jeszcze jest tak zwana grupa ZNAKÓW POZIOMYCH o których zapomniano.

  A to co?pionowe cię nie obowiązują?jechałam i jak byk tam stały ;-)

  7 2 Odpowiedz
 • adzygmunt 5 gru 2013

  Dzisiaj nie mogłem wjechać na rondo jadąc Słoneczną!
  Jakiś d...k stanął po prawej nie zachowując 10 m od skrzyżowania.
  W efekcie czekałem aż rondo opuszczą auta, następnie wjechałem na jezdnię wychodzącą z ronda i dopiero włączyłem się do ruchu.
  Dla niektórych kierowców 10 m od skrzyżowanie jest tak samo jak 1 m od rowerzysty, to nic nie znaczącym przepisem.
  10 m. to mało w tych okolicznościach. Potrzebna jest linia ciągła rozgradzająca jezdnię. Od niej byłoby owe 10 m. liczone.
  Jak to nie pomoże zakaz parkowania na przestrzeni +*- 25 m. od skrzyżowania.

  4 Odpowiedz
 • 5 gru 2013

  może zamiast budować kolejne rondo należałoby wcześniej nauczyć mieszkańców jak z nich korzystać... na razie każdy niemalze wjeżdżajacy na każde z rond czeka aż będzie ono puste( o zgrozo!), bo inaczej nie umie się właczyc do ruchu, nie mówiąc o kierunkowskazachh przy jego opuszczaniu, których nie włącza prawie nikt, efektem takiej jazdy są korki, które są gorsze niżeli te przez budową tych skrzyżowań...

  8 4 Odpowiedz
 • 5 gru 2013

  Czemu znak który sygnalizuję nam , że zaraz wjedziemy na rondo jest tak blisko ronda (jakieś 5 metrów max) , jadąc od strony rynku?

  Totalna głupota..

  9 6 Odpowiedz
  • 6 gru 2013

   Bo znak C-12 jest zazwyczaj przed samym rondem, natomiast odpowiednio wcześniej jest znak D-2 wraz z A-7. Pytanie czy będą widoczne zza zaparkowanych samochodów.

   4 Odpowiedz
 • 6 gru 2013

  Widzę, że już wiele osób wspominało o wadach tego ronda. Krytykuję, bo mam prawo do tego płacąc podatki i nie podoba mi się to, że nasze pieniądze podatników są marnowane. Kwoty na jakie opiewają roboty przy takich inwestycjach są trochę zawyżone, a inwestycja nie jest jeszcze dokończona i została oddana do użytku. Planowane było wydanie 200 tys. zł myślę, że z tego co zostało powinien powstać tam jeszcze monitoring, aby nie było wątpliwości.

  6 8 Odpowiedz
 • 6 gru 2013

  Aha i jeszcze jedno: ktoś kiedyś nazwał to rondo, Rondem Wszystkich Świętych i mam nadzieję, że to nie będzie miało nic wspólnego ze Świętem Zmarłych i oby nikt tam nie zginął.

  3 5 Odpowiedz
 • Johann Gambolputty... Z Ulm. 7 gru 2013

  No i faktycznie, kierunek ruchu na Rzemieślniczej znowu jest od Żeromskiego do Słonecznej.
  A po nowym rondzie jeździ się bardzo dobrze. Trzeba tylko przyzwyczaić się do jego istnienia i nie będzie problemów.

  9 Odpowiedz
 • jeden język a dwoje uszu 7 gru 2013

  Czegoś tu nie rozumiem. Nasze władze przed budową pisały że wielkością przypomina rondo im. Stanisława Chorobika. O obu rondach pisano ze mają średnicę zewnętrzną 22m. Gdzieś nota bene czytałem że jest to najmniejsza dopuszczalna średnica zewnętrzna na drogach powiatowych. Tym czasem przejeżdżając przez nie ostatnio miałem wrażenia że jest dużo mniejsze od sąsiada. Chętnie bym zobaczył plan tego ronda z narysowanym okręgiem 22metry aby zobaczyć gdzie dokładnie te 22metry są.
  A druga sprawa. Aby rondo było bezpieczne musi byc z założenia tak zrobione, aby nie dało się przez niego przejechać z dużą prędkością. Już rondo im Chorobika byłbym w stanie przejechać przy prawie zerowym ruchu z prędkością bliską 50km/h a co dopiero tu.

  4 5 Odpowiedz
 • 8 gru 2013

  projekt ronda na którym jadąc z dolnego nawet nie trzeba lekko kierownicy skręcić, można sobie na przestrzał jechać. Jakość na pierwszy rzut oka jest fatalna, zwłaszcza chodnika. Sam byłem świadkiem jak majstry kłóciły sie jak kostke się kładzie a i tak im wyszło fatalnie. Ta studzienka w środku chodnika to poezja nie chciało im się zrobić ładnie kostki dookoła to zalali betonem i wsio... Zamiast zrobić raz a porządnie to potem tylko firma zrobi na poprawkach...

  9 3 Odpowiedz
 • baron nk klasa 10 gru 2013

  wiele osob jezdzi na pamiec jestem ciekaw kiedy dojdzie do wypadku ja musialem wczoraj ostro chamowac przed jedna pania a widzialem tez ze wrocil stary ruch na rzemieslniczej i byliby sie stukneli porzadnie i pani ktora jechala pod prad bylaby pobila chlopaka ze jechal w kierunku slonecznej

  2 Odpowiedz
 • Basia 11 gru 2013

  tak jest jak się nie patrzy na znaki tylko z pamięci jedzie

  2 Odpowiedz
 • Piotr Kania 19 gru 2013

  Ktoś nie do końca przemyślał to rondo.
  To co piszecie, że można przez to rondo przejechać bardzo szybko - potwierdzam i zgadzam się z tym w zupełności. Nie jestem chyba na tyle odważny zwłaszcza w mieście i ze względu na bezpieczeństwo innych by tego spróbować ale 100km/h jest realną prędkością, która można by było pokonać odcinek z dolnego przedmieścia w stronę rynku.
  Są dwie opcje które załatwiły by tak naprawdę sprawę bezpieczeństwa na tym rondzie podczas jego wykonywania.
  1. gdyby środek ronda (środkową wysepkę) wciągnąć głębiej w ul. Słoneczną - spowodowało by to konieczność zwolnienia oraz uniemożliwiło przejazd prosto w stronę rynku.
  2. druga opcja poniekąd mogła by być powiązana z 1 opcja , a chodziło by o to, by wykonać wymuszony najazd przed rondem od prawej do lewej strony wjeżdżając na rondo.

  Druga opcja jest o tyle lepsza, że mogła by być teraz wykonana - kwestia przestawienia kostki itd.
  Taka jest moja opinia i szkoda, że ktoś kompetentny nie przyłożył się do sprawy.

  Na pewno to rondo ułatwi ruch byle nie kosztem bezpieczeństwa.

  Odpowiedz
 • jeden język a dwoje uszu 23 gru 2013

  Projektant ronda musiał sobie doskonale zdawać sprawy, że wcześniej czy później dojdzie do stłuczki, bo ktoś nie zauważy znaku ustąp pierwszeństwa. Jeżeli jednak sobie z tego nie zdawał sprawy no cóż oznaczało by, że nie zna podstaw projektowania bezpiecznych rond, czyli powinien się dokształcić albo zmienić pracę.
  Innymi słowy albo niedouki to projektowali, albo mieli prykaz cięcia kosztów.

  3 Odpowiedz

Zobacz więcej