Okolice

Dobczyce: Zrekonstruowali basztę i mur zabytkowego zamku

Dobczyce: Zrekonstruowali basztę i mur zabytkowego zamku

Baszta oraz wschodni, zachowany odcinek murów obronnych i relikty bramy miejskiej dobczyckiego zamku zostały odrestaurowane i zrekonstruowane

Baszta oraz wschodni,zachowany odcinek murów obronnych i relikty bramy miejskiej poddane zostały pracom ratowniczym i konserwatorskim, w tym częściowej rekonstrukcji, zgodnie z programem konserwatorskim opartym o studia historyczno-architektoniczne i wyniki badań archeologicznych.

Podczas odsłonięcia murów z ganku straży na murach trębacze odegrali hejnał miasta. W imieniu mieszczek i mieszczan dobczyckich Zbigniew Rapacz odczytał przesłanie wyrażające wdzięczność, „że zabytek ten został uratowany i odnowiony”, skierowane także do przyszłych pokoleń, aby podtrzymywały tradycję i dbały o historyczne dziedzictwo miasta.

W tym samym dniu w Regionalnym Centrum Oświatowo Sportowym odbyła się konferencja, której celem było podsumowanie  dotychczasowych działań na rzecz ratowania zabytku oraz dyskusja na temat przyszłości Starego Miasta i jego znaczenia w rozwoju Dobczyc.

 

- Te mury, ten zamek i Dobczyce nie byłyby takie, jakie dzisiaj są, gdyby nie było tego początku, gdyby nie było pierwszego kustosza w osobie ówczesnego profesora lokalnego, który rozpoczął z dobczycanami, z rodzinami dobczyckimi tę pracę, która dzisiaj daje efekty, tę pracę, którą my chcemy pociągnąć dalej - wspominając Władysława Kowalskiego mówił burmistrz Marcin Pawlak.

O historii ratowania murów miejskich w Dobczycach oraz technicznych i konstrukcyjnych aspektach tych prac, które były bardzo złożone i wymagały nowoczesnej wiedzy i technologii opowiadał konstruktor Stanisław Karczmarczyk.

Marek Gabzdyl Prezes PTTK Oddział Dobczyce zaprezentował uzgodnione z władzami konserwatorskimi plany prac na zamku dobczyckim oraz kierunki rozwoju Muzeum Regionalnego PTTK.  Te działania będą mocno połączone z projektem zagospodarowania otoczenia Zbiornika Dobczyckiego do celów rekreacyjnych.

Całe wzgórze Starego Miasta, zapora oraz ośrodek Góra Jałowcowa i port MPWiK staną się podstawowa osią przestrzenną dla projektu, obejmującego także tereny wokół zbiornika w gminach Siepraw i Myślenice. Koncepcje zagospodarowania rekreacyjnego otoczenia zbiornika z perspektywy Starego Miasta w Dobczycach zaprezentował dr Tadeusz Bochnia Przewodniczący Rady Miejskiej w Dobczycach i jednocześnie szef laboratorium MPWiK odpowiedzialny za jakość wody pitnej.

Całkowite nakłady finansowe realizacji projektu wyniosły ponad 2,16 mln zł

Dzięki Twojemu wsparciu możemy poruszać tematy, które są istotne dla Ciebie i Twoich sąsiadów. Zabierz nas na wirtualną kawę – nawet najmniejszy gest ma znaczenie. 

 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Powiązane tematy

Dobczyce: 25 tys. zł na odbudowę zamku
Okolice 10

Dobczyce: 25 tys. zł na odbudowę zamku

Pieniądze z budżetu Województwa Małopolskiego zostaną przeznaczone na odbudowę wschodniego skrzydła zamku w Dobczycach. To jedyny wniosek z powiatu myślenickiego, który otrzymał dofinansowanie

Komentarze (10)

Zobacz więcej