Dobczyce: Zrekonstruowali basztę i mur zabytkowego zamku
- 12 grudnia 2013
Baszta oraz wschodni, zachowany odcinek murów obronnych i relikty bramy miejskiej dobczyckiego zamku zostały odrestaurowane i zrekonstruowane
Baszta oraz wschodni,zachowany odcinek murów obronnych i relikty bramy miejskiej poddane zostały pracom ratowniczym i konserwatorskim, w tym częściowej rekonstrukcji, zgodnie z programem konserwatorskim opartym o studia historyczno-architektoniczne i wyniki badań archeologicznych.
Podczas odsłonięcia murów z ganku straży na murach trębacze odegrali hejnał miasta. W imieniu mieszczek i mieszczan dobczyckich Zbigniew Rapacz odczytał przesłanie wyrażające wdzięczność, „że zabytek ten został uratowany i odnowiony”, skierowane także do przyszłych pokoleń, aby podtrzymywały tradycję i dbały o historyczne dziedzictwo miasta.
W tym samym dniu w Regionalnym Centrum Oświatowo Sportowym odbyła się konferencja, której celem było podsumowanie dotychczasowych działań na rzecz ratowania zabytku oraz dyskusja na temat przyszłości Starego Miasta i jego znaczenia w rozwoju Dobczyc.
- Te mury, ten zamek i Dobczyce nie byłyby takie, jakie dzisiaj są, gdyby nie było tego początku, gdyby nie było pierwszego kustosza w osobie ówczesnego profesora lokalnego, który rozpoczął z dobczycanami, z rodzinami dobczyckimi tę pracę, która dzisiaj daje efekty, tę pracę, którą my chcemy pociągnąć dalej - wspominając Władysława Kowalskiego mówił burmistrz Marcin Pawlak.
O historii ratowania murów miejskich w Dobczycach oraz technicznych i konstrukcyjnych aspektach tych prac, które były bardzo złożone i wymagały nowoczesnej wiedzy i technologii opowiadał konstruktor Stanisław Karczmarczyk.
Marek Gabzdyl Prezes PTTK Oddział Dobczyce zaprezentował uzgodnione z władzami konserwatorskimi plany prac na zamku dobczyckim oraz kierunki rozwoju Muzeum Regionalnego PTTK. Te działania będą mocno połączone z projektem zagospodarowania otoczenia Zbiornika Dobczyckiego do celów rekreacyjnych.
Całe wzgórze Starego Miasta, zapora oraz ośrodek Góra Jałowcowa i port MPWiK staną się podstawowa osią przestrzenną dla projektu, obejmującego także tereny wokół zbiornika w gminach Siepraw i Myślenice. Koncepcje zagospodarowania rekreacyjnego otoczenia zbiornika z perspektywy Starego Miasta w Dobczycach zaprezentował dr Tadeusz Bochnia Przewodniczący Rady Miejskiej w Dobczycach i jednocześnie szef laboratorium MPWiK odpowiedzialny za jakość wody pitnej.
Całkowite nakłady finansowe realizacji projektu wyniosły ponad 2,16 mln zł
Podobają Ci się nasze artykuły?
Dzięki Twojemu wsparciu możemy poruszać tematy, które są istotne dla Ciebie i Twoich sąsiadów. Zabierz nas na wirtualną kawę – nawet najmniejszy gest ma znaczenie.
ale cudo.... dlaczego do cholery z drewna nie są zrobione no tragedia!
Mury zostały odrestaurowane ale coś nie pasują te schody.Czy za Kazimierza Wielkiego sprowadzano już stal z Chin i dlatego te piękne schody?
"Piszta i róbta co chceta" a mury rosną, rosną.
Tak trzymać Dobczyczanie.
Ale była wyżerka:)
http://miasto-info.pl/images/gallery/s1190x900/14321.jpg
A o to,że nasz Pan się lepiej odżywia.
http://www.igzm.pl/photos/aktualnosci/92/1381488121.jpg