Miasto

PKS Myślenice w rękach MPK Łódź

PKS Myślenice w rękach MPK Łódź

Gmina Myślenice sprzedała swoje udziały w PKS Myślenice Miejskiemu Przedsiębiorstwu Komunalnemu z Łodzi. Po tej transakcji MPK Łódź weszło w posiadanie większości udziałów w spółceDo sfinalizowania transakcji pomiędzy gminą, a łódzkim MPK doszło 14 grudnia. Za 82 proc. udziałów w Przedsiębiorstwie Komunikacji Samochodowej Myślenice MPK Łódź zapłaciło gminie Myślenice 2,1 mln zł.

Umowa wchodzi w życie 1 stycznia 2008 roku. Gmina przejęła PKS od wojewody małopolskiego w 2004 roku. Utrzymała 160 miejsc pracy i miała możliwość wpływu na losy dworca. Dodatkowo zawarła spółkę z udziałem pracowników, stając się większościowym udziałowcem. Były to podwaliny pierwszej w historii samorządu prywatyzacji przedsiębiorstwa państwowego. Z biegiem czasu PKS stał się obciążeniem dla gminy nie posiadającej doświadczenia w zarządzaniu przedsiębiorstwem komunikacyjnym.

Jak na swojej stronie internetowej podaje gmina: „Rok 2006 zamknięty został stratą bilansową niemal dwukrotnie przekraczającą sumę kapitałów własnych. Dalsze wspieranie spółki wynikające z poręczonego kredytu mogłoby narazić budżet gminy na dodatkowe wydatki, które skutecznie przekreślałyby możliwość rozwoju i podejmowania inwestycji w latach następnych.”

Jeszcze przed podpisaniem umowy z Łodzią działka przy dworcu autobusowym została sprzedana myślenickim kupcom, którzy na tym terenie wybudują galerię handlową. MPK Łódź natomiast zobowiązało się do budowy nowego dworca autobusowego.

Powiązane tematy

ALARMUJECIE: Wzrastają ceny za przejazd busem
Miasto 88

ALARMUJECIE: Wzrastają ceny za przejazd busem

Po nowym roku prywatni przewoźnicy podnieśli ceny za przejazd na większości linii - alarmujecie w jednym z tematów na forum. To kolejna podwyżka w przeciągu ostatnich miesięcy

Komentarze

Zobacz więcej

OSP Myślenice Śródmieście ma już 150 lat
Myślenice 0

OSP Myślenice Śródmieście ma już 150 lat

Strażacy z OSP Myślenie Śródmieście od 150 lat służą mieszkańcom Myślenic. Jubileusz był okazją do przekazania nowego samochodu ratowniczo-gaśniczego i wręcze...